Wtorek, 21.05.2024, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Protestują, bo "kilkaset drzew ma zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną”

23.05.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protestują, bo "kilkaset drzew ma zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną”
fot. nadesłane

Na terenie między Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym a Osiedlem Metalowców znajduje się kilkaset drzew, które mają zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną. - Mieszkańcy rozumieją trudną sytuację szpitala, popierają zieloną energię, ale nie rozumieją, dlaczego nie można tych paneli zamontować na dachu i elewacji szpitala – stwierdził Artur Pytliński, elblążanin biorący udział w proteście.


Grupa elblążan uważa, że powstanie w tym miejscu paneli fotowoltaicznej będzie ze szkodą dla osób mieszkających obok tego terenu. - Taka inwestycja zniszczy mieszkańcom przydomowy azyl, który dawał im osłonę od hałasu szpitalnego, ukojenie i chłód – zaznaczył Artur Pytliński. - Zamiast tego mają powstać przy domach panele, z których będzie promieniować ciepło na okolicę. Wskazują też na to, że i pacjenci stracą przyjazne miejsce do rekonwalescencji, które przecież jest tak ważne w chorobie.
 

 

Mieszkańcy rozumieją trudną sytuację szpitala, popierają zieloną energię, ale nie rozumieją, dlaczego nie można tych paneli zamontować na dachu i elewacji szpitala, na pustych terenach zielonych i zadaszając parkingi. Chcą innowacji i korzystania z tańszej energii z poszanowaniem ekologii

 

 

– podkreślił Artur Pytliński.


Mieszkańcy od kilkunastu lat wraz z WSZ dbają o ten teren. Nagle, bez żadnych wcześniejszych konsultacji, otrzymali nakaz uporządkowania miejsca, które dzierżawią. Mają na to czas do końca 18 czerwca br. - Szpital jest instytucją działającą dla mieszkańców, dlatego mieszkańcy chcąc znaleźć rozwiązanie kompromisowe i proponują spotkanie z Panią Dyrektor Gelert – dodał Artur Pytliński.
 

Na poprzednim spotkaniu, którego domagali się protestujący Pani Dyrektor nie było i mieszkańcy nie poznali żadnych szczegółów inwestycji. Zamiast tego dostają tylko kolejne pisma, które przybliżają wycinkę

 

– wyjaśnia Artur Pytliński.


Czego oczekują elblążanie? - Chcemy wstrzymania procesu wycinek oraz budowy nowego płotu i pochylenia się wspólnie z mieszkańcami nad rozwiązaniem tego problemu, żeby nie skazywać na pustynię za oknem – informuje Artur Pytliński.


Poniżej publikujemy mapkę z zaznaczonym obszarem - drzewa rosną między zabudową ul. Turbinowców i Odlewników a Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym.

 


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Polak
  Wtorek, 23.05

  PO-kemony wytną drzewa i wyslą do Niemiec.

 2. 2
  --4
  ~ Dede
  Wtorek, 23.05

  Sadziłem te drzewa z kolegami z zawodówki. Pewnie myślicie, że będę ich teraz bronił? Musiałbym być ich właścicielem a nie jestem więc nic mi do tego. Podejrzewam, że podobnie jak protestującym.

 3. 3
  0
  ~ Magnat Biznesu
  Wtorek, 23.05

  Najgorsza ta obłuda i wycieranie sobie mordy pacjentami. Nie udawajmy, że chodzi o coś innego niż wygoda mieszkających za tymi drzewami. Chciałbym widzieć pacjentów wspinających się na ten wał, by odpocząć pod drzewem. Musieliby w szpitalu dział psychiatryczny otworzyć.

 4. 4
  +24
  ~ Nn
  Wtorek, 23.05

  Trzeba być durniem by wycinać tyle drzew

 5. 5
  +5
  ~ Hdhd
  Wtorek, 23.05

  Bardziej chyba chodzi o to aby oddac teren zajety przez właścicieli na wlasne cele a to pomnijszy ich dzialki i to sporo.

 6. 6
  --8
  ~ obiektywna
  Wtorek, 23.05

  Drodzy państwo mieszkańcy,grund nalezy do szpitala a wy mogloście go użytkować. Na dzień dzisiejszy szpital chce zainstalowac tam fotowoltaikę w ramach oszczędności b. drogiego pradu a wiadomo że zużycie energii jest bardzo duże .Uważam że szpital dobrze robi że w ramach oszczędności zakłada odnawialne żródła energi to świadczy o dobrym zarzadzaniu. Na zasadzie daj palec a zabiorą cała rękę.

 7. 7
  +3
  ~ mfh,j
  Wtorek, 23.05

  Moi wszyscy sasiedzi w koło mają panele i ja jakoś nie czuję ciepła z nich. Szkoda bo moze i ja bym sie zima ogrzał.Bzdury gadacie.

 8. 8
  +13
  ~ Ptyś
  Wtorek, 23.05

  Prawo właściciela /WSZ/ do terenu na którym rosną drzewa to jedna sprawa chyba nie podlegająca dyskusji. Problemem są przepisy ustawy o ochronie przyrody nakładające pewne ograniczenia, choćby termin usunięcia drzew czy krzewów w okresie lęgowym ptaków /po 15 października/. Inna sprawa to opłata za usuwane drzewa w związku z planowana inwestycją. Czy WSZ wkalkulował ją w koszt inwestycji i czy zamierza ją uiścić czy liczy na łagodne podejście UM reprezentowanego przez byłego pracownika WSZ. Panele dobra sprawa ale czy koszty środowiskowe nie będą większe niż wartość pozyskanej energii?

 9. 9
  0
  ~ precz
  Wtorek, 23.05

  Przez taką dzicz nic nie powstaje . co krok to ćwok.

 10. 10
  --2
  ~ Pytanie
  Wtorek, 23.05

  Co za ludzie! Dać im palec to chcą całą rękę. Przecież dzierżawiąc ten teren wiedzieli że to nie ich ziemia i kiedyś muszą to oddać. Nieprawdą jest ze tam przebywają pacjenci, musieliby się wspinać pod dużym kątem po krzakach. Jak im przeszkadza widok szpitala to mogą wybudować wysokie ogrodzenie lub dokonać nasadzeń drzew po swojej stronie. No nie wyobrażam sobie żeby sąsiad zabronił mi wyciąć drzewo na moim podwórku. A fotowotanika? Ciekawe ilu z nich ma ją na własnych dachach. Obłuda

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1471500396729