Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg: Gdzie są schrony w naszym mieście? Można jest znaleźć przez aplikację

07.04.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Gdzie są schrony w naszym mieście? Można jest znaleźć przez aplikację

Warmińsko-mazurskie to jedno z województw z najmniejszą liczbą schronów. W całej Polsce znajduje się ich ponad 2 tys. i będą w stanie pomieścić 300 tys. osób. Gdzie znajduje się najbliższe schronienie w naszej okolicy? Odpowiedź znajdziemy w aplikacji uruchomionej przez straż pożarną.

 

 

Miejsca schronienia znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, a także w Elblągu znajdziemy dzięki aplikacji schrony.straz.gov.pl uruchomionej przez straż pożarną. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony. Z aplikacji, jak informuje Państwowa Straż Pożarna, można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.

 


Przez ostatnie miesiące strażacy w całej Polsce prowadzili inwentaryzację budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. Teraz poznaliśmy jej efekty. Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia, czy m.in. piwnice i garaże podziemne. 

 

 

Aktualna sytuacja w liczbach wygląda następująco. W schronach może się ukryć ponad 300 tys. osób ( około 2 tys. obiektów). Miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób. Ponadto wytypowano 224 tys. miejsc doraźnego schronienia

 

- mówił w czwartek (7 kwietnia) gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, podczas konferencji prasowej na ten temat. 

 

Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku. Warmia i Mazury są wśród województw, gdzie jest ich najmniej. W warmińsko-mazurskim zinwentaryzowano 46 schronów i 181 miejsc ukrycia. 

 

 

Ta inwentaryzacja to dopiero początek drogi. Oczywiście na to są potrzebne pieniądze. Po to wprowadzamy ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, która tworzy Fundusz Ochrony Ludności. Środki z tego funduszu byłyby także przeznaczane na ochronę ludności czy też obrony cywilnej. Mamy nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie tę ustawę i będzie można ją przeprocedować w Sejmie. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z samorządami

 

- mówił podczas konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

 

W Elblągu znajduje się 55 budowli ochronnych, czyli takich, które przeznaczone są do zbiorowej ochrony ludności przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi środkami przemysłowymi, informował w ubiegłym roku Urząd Miejski w Elblągu. Ratusz dysponuje tylko jednym przygotowanym w pełni schronem, w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej 1 (jest w nim 50 miejsc ochronnych) oraz jednym przygotowanym w pełni miejscem ukrycia, w Przedszkolu nr 10 przy ul. Mącznej 8 (180 miejsc). Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Joanna
  Piątek, 07.04

  Schronów było więcej,ale w ostatnich latach zostały zlikwidowane np.Robotnicza przy szkole czy przy Królewieckiej.

 2. 2
  0
  ~ Joanna
  Piątek, 07.04

  Teraz gdyby coś to mieszkańcy Fromborskiej Królewieckiej czy Jaru to co? Piwnica?

 3. 3
  +2
  ~ Arc
  Piątek, 07.04

  Tak piwnica - to jest to właśnie miejsce doraźnego schronienia, które, których w całej Polsce naliczono ponad 200 tyś., a w którym nie wiadomo czy się chronić czy z niego uciekać.

 4. 4
  +3
  ~ zdzichu
  Sobota, 08.04

  oswajania baranów ciąg dalszy..

 5. 5
  --3
  ~ mis
  Sobota, 08.04

  wymachujcie dalej szabelka jak ostatnio prezydent to zadne schrony (ktorych nie ma) czy piwnice nic nie pomoga

 6. 6
  +1
  ~ Becia M.
  Sobota, 08.04

  cóż, pojawiły się raszystowskie trolle, pewnie część z urzędu miejskiego

 7. 7
  +1
  ~ Hm...
  Sobota, 08.04

  Straż weszła na moje podwórko, zrobiła zdjęcie i poszła. Ciach i u mnie jest schronienie. Że ta piwnica z 1955 roku to jest dla mnie czy dla wszystkich??🤔

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2373118400574