Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Życzenia prezydenta Wróblewskiego

03.12.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Życzenia prezydenta Wróblewskiego

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłaniem jest pełne i aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami.
 

Dzisiejszy dzień to okazja do zwiększenia świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania, a także o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Tegorocznym obchodom Dnia towarzyszy hasło „Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii”.


 

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, opiekunom oraz osobom, które wspierają osoby niepełnosprawne pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości życia. Ze swojej strony pragnę zapewnić Państwa o mojej trosce, zaangażowaniu w Wasze sprawy i pamięci

 

– zaznacza Prezydent Witold Wróblewski.
 

Elbląski samorząd na bieżąco podejmuje wiele działań mających na celu tworzenie ogólnych warunków funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

 

Posiadamy bogatą ofertę działań kierowanych do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zarówno w zakresie pomocy instytucjonalnej, jak i wsparcia środowiskowego, podnoszących jakość życia tych osób. W odpowiedzi na zgłaszane potrzeby staramy się wdrażać nowe rozwiązania. Jako samorząd, czujemy się zobowiązani do systematycznego dostosowywania oferty wspierającej, pomocowej i usługowej. Wspomagamy również rodziny osób niepełnosprawnych, czego przykładem jest realizowany program opieki wytchnieniowej

 

– podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.
 

W 2020 roku został powołany w naszym mieście koordynator ds. dostępności. Jest to nowa funkcja, wprowadzona przepisami ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jego zadaniem jest wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do informacji o danym podmiocie i usługach, jakie świadczy oraz tworzenie i wdrażanie planu na rzecz poprawy dostępności danej instytucji, zarówno w obszarze architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. 
 

W bieżącym roku utworzono również stanowisko Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych, którego zadaniem jest koordynacja spraw związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, a w szczególności organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą problematyką.
 

Na wczorajszej sesji Rady Miasta radni przyjęli dokument pt. „Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych dla miasta Elbląga na lata 2021-2026+ ”. Jest to dokument, który wskazuje kształt polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych, wyznacza cele i kierunki działań dla wszystkich podmiotów działających na rzecz tej grupy społecznej. Jego wizja brzmi „Elblążanie z niepełnosprawnością są dobrze wykształceni, aktywni zawodowo i społecznie, samodzielni oraz cieszą się dobrą jakością życia”.

 

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Świadomy
  Piątek, 03.12

  Ha ha ha, śmieszne - to ten sam Prezydent który olał jedyną w Polsce drużynę niepełnosprawnych hokeistów, polityka niejedną ma twarz

 2. 2
  +2
  ~ Szejk Ali
  Sobota, 04.12

  Taaa, a podjazdy i zjady dla tych osób jak w normalnym cywilizowanym mieście? Udogodnienia dla takich osób? To by było lepsze niż puste słowa. Patrz nowa inwestycja na dolince

 3. 3
  +2
  ~ Tak tak
  Sobota, 04.12

  Wystarczy spacerek do.parku przy widospadzie. Tak w Elblągu dbacie O niepełnosprawnych.

 4. 4
  0
  ~ Ja
  Sobota, 04.12

  Dzisiaj o tym pogadamy, poklepiemy się po plecach bo to ładnie wygląda w tabloidach i tak trzeba, a jutro... mamy w d...pie ludzi z niepełnosprawnościami bo to mały elektorat jest...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6815550327301