Poniedziałek, 21.06.2021, Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Zalew Wiślany: Plaże gotowe, legalnych kąpielisk... nie ma?

11.06.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zalew Wiślany: Plaże gotowe, legalnych kąpielisk... nie ma?
Fot. Adrian Sajko/elblążanie chętnie wybierają kierunek Mierzeja Wiślana

Pogoda dopisuje i elblążanie coraz częściej będą szukać ochłody w wodzie, również nad Zalewem Wiślanym. W ostatnich latach nie było tu legalnych kąpielisk. Czy w tym roku coś się zmieniło? 

 

Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. Miejsca, w których możemy bezpiecznie się kąpać, znajdziemy w "Serwisie kąpieliskowym" GIS z interaktywną mapą i aktualnymi informacjami na temat stanu wody. W okolicach Elbląg znajdziemy jednak niewiele takich lokalizacji. 

 

Elblążanie nadal z sentymentem wspominają basen pod chmurką przy ul. Spacerowej. Ten jednak od lat jest nieczynny i nic nie wskazuje an to, aby niebawem miało się to zmienić. Obecnie najbliższym legalnym kąpieliskiem jest jeziorko w Pasłęku. Kolejne znajdują się już nad Bałtykiem, w Jantarze, Stegnie czy Krynicy Morskiej. Co z Zalewem Wiślanym? Jak informuje Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu nie znajdziemy tam ani jednego kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli. 

 

Nic się nie zmieniło. Tę sytuację znamy od lat. Do tej pory nie mieliśmy zgłoszeń dotyczących badań wody związanych z uruchomieniem kąpieliska czy miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli i raczej już się ich nie spodziewamy

 

- mówi Irena Kidawa, dyrektor Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. 

 

Nie oznacza to oczywiście, że plaże nad Zalewem nie są przygotowane na odwiedziny przyjezdnych. Znajdziemy tu miejsce do odpoczynku, gastronomię. 

 

Administratorzy tych plaż nad Zalewem Wiślany, w Suchaczu czy Kadynach, utrzymują je w czystości i porządku. Na tę chwilę wygląda to dobrze. Te plaże są coraz piękniejsze. Jeśli chodzi o kąpieliska, to najwyraźniej jest to mało opłacalne. Utworzenie takiego miejsca wymaga wytyczenia, zatrudnienia ratownika. To musi  być bezpieczne miejsce. Wpływ na brak kąpielisk nad Zalewem może mieć również to, że woda tutaj jest bardzo płytka, jeśli ktoś chce tylko popływać wybierze inne miejsce

 

- dodaje Irena Kidawa. 

 

Sprawdziliśmy jak wygląda przed sezonem kąpielisko w Stegnie.  Zobacz galerię zdjęć

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Nadmorskie kąpielisko w Stegnie ( zdjęć 42 )
Dodano: 2021-06-11 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Kryspin
  Ponad tydzień temu, Sobota, 12.06

  I zadam teraz ponownie pytanie miłośnikom kolei niezalewowej? Dokąd jechać pociągiem i po co? Przychylam się do pomysłu rozebrania torowiska i zrobienia ścieżki rowerowej. Tak robią to w innych regionach Polski. Świeżego powietrza jeszcze ci u nas dostatek, a do Tolkmicka rowerem też przyjemnie i zdrowo można dojechać.

 2. 2
  +2
  ~ kjm
  Ponad tydzień temu, Sobota, 12.06

  I ścieżka rowerowa i kolej nadzalewowa, to by był zaczątek tzw. produktu turystycznego. Tylko że w UM nie ma ... klimatu do takich rozwiązań.

 3. 3
  --7
  ~ czas
  Ponad tydzień temu, Sobota, 12.06

  Po maluśku kadencja ich upływa .Przyjdą inni i reaktywują kolej nadzalewową i plaże nad zalewem.Popatrzmy PIS buduje przekop.Z koleją nadzalewową tez tak bedzie.

 4. 4
  +3
  ~ Fo kryspin
  Ponad tydzień temu, Sobota, 12.06

  Ale czego ty nie rozumiesz Kryspin? Byłeś w sezonie w suchaczu czy tolmicko na plaży? Widziałeś te tłumy ludzi, kolejkę do Fregaty? Dalej uważasz że kolej nie miałaby kogo wozic?

 5. 5
  +2
  ~ Ooo
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 13.06

  W brudnym zalewie wiślanym gdzie kwitną sinice , nie kąpię się. Jest jednak wielu amatorów pływania w sinicach w tym dzieci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.