Wtorek, 7.04.2020, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Znamy już wysokość podwyżek dla emerytów i rencistów

19.02.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Znamy już wysokość podwyżek dla emerytów i rencistów

Co roku od 1 marca ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń. Dokonywana jest z  urzędu i nie ma potrzeby składnia żadnych wniosków. Drugi rok z kolei podwyżka będzie polegała na tym, że podniesione zostaną kwoty najniższych emerytur i rent, a waloryzacja będzie kwotowo-procentowa.

 

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wynosi 103,56%. Nie każdy jednak powinien spodziewać się podwyżki poprzez pomnożenie przez współczynnik kwoty swojego świadczenia. Wszyscy emeryci i renciści otrzymają decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty.

 

Waloryzacja kwotowo-procentowa, która zostanie przeprowadzona w tym roku ma zagwarantować większości emerytów i rencistów minimalny wzrost świadczenia. Jeżeli więc w wyniku pomnożenia emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę podwyżki niższą niż 70 zł brutto, to waloryzacja wyniesie wtedy właśnie 70 zł. Podobnie jest z rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy i emeryturą częściową, ale gwarantowana kwota wynosi wtedy nie 70 zł a odpowiednio 52,50 zł i 35 zł. Wyjątkiem w zastosowaniu gwarantowanej kwoty są emerytury, ponieważ w ich przypadku należy spełnić dodatkowy warunek. Chodzi tu o  posiadanie minimalnego stażu pracy, który dla kobiet wynosi 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W przypadku braku takiego stażu, emerytura podwyższona będzie tylko wskaźnikiem waloryzacji.

Są jednak wyjątki. W sytuacji emerytów, do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia lub którzy nie mają stażu wymaganego do podwyższenia do kwoty świadczenia najniższego, a świadczenie z wyliczenia wynosi  na dzień 29 lutego 2020 r. 1 100 zł lub więcej to waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźnika 103,56% przy czym podwyżka nie może być niższa niż 70 zł.

Minimalna wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS w marcu również ulegnie zmianie. Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinne wzrosną do 1 200 zł brutto, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 900 zł brutto. Podobnie jak w przypadku waloryzacji niezbędne jest przy emeryturze udowodnienie  minimalnego stażu pracy. Kwota świadczenia przedemerytalnego podniesiona zostanie do  1 210,99 zł miesięcznie.

 

Co jeszcze wzrośnie oprócz świadczeń
Waloryzacja wypłacanych świadczeń to tylko część całego procesu. Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne. Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 229,91 zł,

 

Przykład 1:
Emerytura przysługuje w dniu 29 lutego 2020 r. w kwocie 1100 zł. Po 1 marca zostanie ona podwyższona do 1200 zł brutto.


Przykład 2:
Emerytura przysługuje w dniu 29 lutego 2020 r. w kwocie 800 zł. Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 800 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wyniesie  28,48 zł., zatem  emerytura wyniesie 828,48 zł.


Przykład 3:
Emerytura przysługuje w dniu 29 lutego 2020 r. w kwocie 1700 zł. Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 1700 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wynosi 60,52 zł i jest niższa niż 70 zł. Dlatego, w tym przypadku zastosowana zostanie waloryzacja kwotowa
 i wysokość świadczenia od 1 marca będzie wynosić 1770 zł brutto.


Przykład 4:
Emerytura przysługuje w dniu 29 lutego 2020 r. w kwocie 2150 zł  Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 2150 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wyniesie 76,54 zł. Po waloryzacji emerytura wyniesie 2226,54 zł. 

 

Anna Ilukiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ Mayk
  Środa, 19.02

  Mało ale dobre i to bo niedawno było 2 zł jak pamiętamy.

 2. 2
  +13
  ~ jerzy
  Środa, 19.02

  Dajcie spokój z tą rewaloryzacją wszystkie portale prawie codziennie od kwietnia ubiegłego roku trąbią o tej rewaloryzacji tak jakby chodziło o sumy rzędu tysięcy zł .

 3. 3
  +12
  ~ Tadd
  Środa, 19.02

  ~ Mayk chciałbym Ci wyjaśnić, że wysokość rewaloryzacji ustawowo zależy od wskaźnika inflacji. Za poprzedniej ekipy inflacja byłe minimalna lub nawet ujemna to i podwyżki były minimalne. Ale pieniądz nie tracił na wartości i szaleństwa cen nie było. Obecna ekipa napędza inflację podręcznikowo więc "podwyżkę" błyskawicznie skonsumuje inflacja. Wskaźnik do rewaloryzacji 3,5, a w styczniu już 4,4. Ciesz się dalej.

 4. 4
  +9
  ~ do~ Mayk
  Środa, 19.02

  Dobrze pamiętasz te 2 zł ale zapomniałeś ,że wtedy była deflacja a teraz jest inflacja ponad 4% a rewaloryzacja 3,56%. przy założeniu ,ze miałeś 1000zł +2 zł = 1002 zł a teraz 1000 + 35,6zł (rewaloryzacja) - 40zł inflacja t = 994,40gr tak na chłopski rozum.

 5. 5
  --10
  ~ Janusz
  Środa, 19.02

  Do Tadd:Nie wciskaj kitu.DEFLACJA trwała krótko. PO rządziło przez dwie kadencje i przez te dwie kadencje bardzo oszczędzali na emerytach.Jak już piszesz o sposobie rewaloryzacji to się sam zorientuj na czym ona polega! Najprościej zależna jest od inflacji i wzrostu wynagrodzeń.Jeszcze troche a napiszesz że za PO Polska była mlekiem i moodem płynąca a wszyscy ludzie jedli ośmiorniczki.

 6. 6
  +10
  ~ Andrzej
  Środa, 19.02

  Podwyżka brutto ciężko podać netto bo z tym żyjemy ,

 7. 7
  +3
  ~ TWÓJ Kumpel
  Środa, 19.02

  Do - Mayk - Niedawno było 2 zł. jak pamiętamy - taki prezent w postaci waloryzacji 2 zł. dało nam PIS w 2016 r. To był dopiero WIELKI WSTYD tamtejszych rządzących pod tytułem PIS

 8. 8
  +6
  ~ Rozsądna Budżetowa
  Środa, 19.02

  Do - Janusz - Za rządów PO waloryzacja była znacznie większa 5 %, pomimo recesji i deflacji, a PIS pokazało prawdziwą twarz emerytom wtedy jak zdobyło władzę, to podwyżka obejmowała 2 zł. w 2016 r. WŁASNIE .

 9. 9
  --3
  ~ Janusz
  Środa, 19.02

  Do rozsądna budżetowa: Pamiętam jak to się dobrze żyło za peło...pamiętam cenę benzyny..pamiętam cenę cukru pamiętam jak wszystko drożało a emerytury podnoszono o kilkanaście złotych! Skończcie z tą partyjną propagandą! Ja jestem bezpartyjnym wyborcą i pamiętam czasy gdy rządziliście.Myślicie że ludzie już zapomnieli.....NIE

 10. 10
  +3
  ~ Rozsądna Budżetowa
  Środa, 19.02

  Do Janusz - szkoda tylko, że nie pamiętasz - krótka pamięć jaką waloryzację dawała Partia pod wezwaniem PIS, jaka drożyzna jest obecnie za rządów pod tytułem PIS - więc nie kłam. Jestem księgową, więc znam te rządy pod wezwaniem PIS ! Jestem już 20 lat na emeryturze i dobrze znam waloryzacje każdego roku pod wezwaniem każdej partii rządzącej, ile dostawałam waloryzacji za każdy rok wcześniej za tamtych rządów, nie "peło", a niestety wyrażaj się precyzyjnie PO i teraz za rządów pod wezwaniem PIS. Więc nie kłam, bo uważam cię za PROSTAKA, który nie umie liczyć. !!!!!!! Nie kłam i nie pisz głupot. Tobie daleko pewnie jeszcze do emerytury, jak będziesz na emeryturze 20 lat - to wtedy porozmawiamy. A teraz bądź sobą i dobrze licz, a jak nie masz wiedzy to zajrzyj do źródeł. Nie przeginaj.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.