Piątek, 28.02.2020, Imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Przerażające dane! W naszym województwie jest 1071 osób bezdomnych, w tym 39 dzieci

08.11.2019, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przerażające dane! W naszym województwie jest 1071 osób bezdomnych, w tym 39 dzieci
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. Straż Miejska)
Przedstawiamy dane dotyczące liczby osób bezdomnym w województwie warmińsko – mazurskim, uzyskane na podstawie Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych, przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r . Ogólna liczba osób bezdomnych to 1071, w tym 913 mężczyzn, 119 kobiet, 39 dzieci.
 
Najwięcej osób wykazano w:
 
· schroniskach dla osób bezdomnych – 441 osób ( w tym 41 kobiet , 398 mężczyzn
i 2 dzieci),
 
· noclegowniach – 146 osób ( w tym 11 kobiet i 135 mężczyzn),
 
· zakładach karnych i aresztach śledczych – 124 mężczyzn,
 
· pustostanach, domkach na działkach, altanach działkowych – 120 osób ( w tym
18 kobiet i 102 mężczyzn),
 
· miejsca niemieszkalnych, tj. na ulicach, klatkach schodowych, dworcach PKP i PKS, altanach śmietnikowych, piwnicach itp. – 111 osób ( w tym 17 kobiet i 94 mężczyzn),
 
· domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży 52- osób (w tym 20 kobiet
i 32 dzieci),
 
· szpitalach, hospicjach, ZOL-ach, innych placówkach zdrowia – 20 osób ( w tym
3 kobiety i 17 mężczyzn),
 
· izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych - 12 osób ( w tym 3 kobiety
i 12 mężczyzn),
 
· ogrzewalniach – 12 osób |( w tym 1 kobieta i 11 mężczyzn),
 
· Specjalistycznych Ośrodkach Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie – 10 osób
( w tym 5 kobiet i 5 dzieci),
 
· innych placówkach – 23 mężczyzn.
 
 
W ramach otwartych konkursów ofert, obejmujących priorytetowy obszar zadań publicznych, realizowanych w ramach współpracy Wojewody z organizacjami przekazano dla organizacji pozarządowych środki m.in. na Wspieranie osób bezdomnych, poprzez:
 
a) świadczenie bezpośredniej pomocy na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, z uwzględnieniem wspierania bieżącej działalności jednostek zapewniających usługi osobom bezdomnym,
 
b) aktywizacji i usamodzielniania się osób bezdomnych, w tym poradnictwa, terapii, zmniejszania skali uzależnień.
 
Świadczona pomoc obejmowała dofinansowanie realizacji projektów przez podmioty posiadające niezbędną bazę materialną przystosowaną do świadczenia usług, co najmniej w jednym z niżej wymienionych zakresów:
 
a) całodobowego pobytu z wyżywieniem,
 
b) zapewnienia noclegu, z co najmniej jednym posiłkiem,
 
c) wydawania odzieży,
 
d) wydawania posiłków do spożycia na miejscu,
 
e) świadczenia poradnictwa specjalistycznego,
 
f) prowadzenia punktu pomocy medycznej lub innej placówki pomocy doraźnej,
w tym ogrzewalni.
 
W 2018 roku rozdysponowano z budżetu Wojewody na realizację zakwalifikowanych 12 projektów środki w łącznej wysokości 566.790,00 zł.
 
W 2019 roku, z budżetu Wojewody przyznano środki w łącznej wysokości 606.782 zł (więcej po 39.992 zł w stosunku do roku ubiegłego), dla wszystkich oferentów, którzy złożyli oferty w ramach konkursu Pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością na realizację zakwalifikowanych 14 projektów (100% wnioskowanych kwot). Zadanie jest w trakcie realizacji.
 
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2019 r. działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowisk i ogrzewalni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
 
 
Bożena Ulewicz
Urząd Wojewódzki w Olsztynie
 
 
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ ipjthipo
  Piątek, 08.11

  Mają wszystko podane na "tacy"- ale nie wszyscy chcą skorzystać z pomocy , no bo trzeba być m.in. trzeźwym. A to chyba najbardziej dla tych osób niepożądany wymóg. Miałam kiedyś okazje być w naszym MOPS( służbowo).. przed budynkiem , na korytarzach czekało "wczorajsze" towarzystwo po zasiłki....zapach wiadomo jaki...Tak się kończy "rozdawnictwo"- bo się "należy"- po co sie leczyc ,albo szukać pracy! inni na nas niech pracują...

 2. 2
  +10
  ~ Jaka bezdomność
  Piątek, 08.11

  W Polsce nie ma autentycznych bezdomnych. Wszyscy z nich to ludzie, którzy upodlili się na własne życzenie. Powód podstawowy to ALKOHOL, a jego konsekwencją było porzucenie rodziny, eksmisja, wejście na drogę przestępczą powodujące ostatecznie utratę mieszkania, pracy, a tym samym uwarunkowanie bezdomnością. Żadna z tych osob, a przynajmniej niewiele, nie jest zainteresowana wyjściem z tego stanu. Stworzone im warunki nie zachęcają ich do wyjścia z bezdomności. Dotąd wszystkie władze szczególnie wykazują troskę o tych ludzi. Więcej zainteresowania mają oni, niż naprawdę biedni, schorowani ludzie, którzy nie mają takiej pomocy od państwa. Widać to szczególnie w okresie późnej jesieni i zimy, jak wszyscy zapewniają im pomoc i dbałość o ich zdrowie. Oni wykorzystują to bezczelnie, często zakłócają życie mieszkańców m. in. śpiąc po klatkach schodowych lub jeżdżąc za darmo środkami komunikacji miejskiej. A powinno stwarzać się takie środki, które zmuszałyby ich do wyjścia z tego stanu, bo jak dotąd to one upewniają bezdomnych, żeby nimi pozostawali.

 3. 3
  +6
  ~ weteran
  Piątek, 08.11

  o take Polskie walczylim

 4. 4
  +2
  ~ dziwne
  Piątek, 08.11

  podlizna wolska zawsze znajdzie dla siebie wytłumaczenie jakoś za komuny nie mniej było alkoholików a podlizny takiej nie było

 5. 5
  +5
  ~ a tak szczerze
  Piątek, 08.11

  we wolsce wszyscy żyją dobrze złodzieje, k....., łajdaki, kłamcy tylko ludzie rzetelni uczciwi solidni zawsze mają problemy jak nie mobbing to bezrobocie jak nie bezrobocie to bezdomność jak nie bezdomność to śmierć samobójcza lub wspierana

 6. 6
  +7
  ~ a tak szczerze
  Piątek, 08.11

  Jakoś za komuny ludzie żarcia po śmietnikach nie szukali a to był taki opresyjny system

 7. 7
  +7
  ~ ccc
  Piątek, 08.11

  dopiero tzw tzw wolnej Polsce podłość i chamstwo i łajdactwo zdobyło prawdziwie silną pozycję namnożyło się mnóstwo metod gnojenia ludzi i to bez możliwości odwołania dzisiaj nie polecisz do sekretarza żeby pomógł

 8. 8
  +2
  ~ Po pierwsze
  Piątek, 08.11

  To nie nasze województwo, siła nam Elblązanom narzucone. Bezdomni wyczuli bagna i zjechali z całej Polski i macie efekt. Oni nie potrzebują noclegowni ,ciuchow tylko flaszek pelnych. Dacie nowa odzież i talony na jedzenie sprzedadzą za grosze na gorzale.

 9. 9
  +4
  ~ fakty
  Piątek, 08.11

  alkoholizm to też duża zasługa tego państwa parszywe stosunki społeczne, dyskryminacja, obłuda, kolesiowstwo, zakłamanie przyzwolenie na łamanie prawa brak nieuchronności kary dla przestępców czy w garniturach czy też sutannach

 10. 10
  +1
  ~ szukajmy prawdy
  Piątek, 08.11

  najpierw ludzi zdemoralizują i zaszczują a potem twierdzą że sami sobie winni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.