Czwartek, 16.07.2020, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy młodzi elblążanie odczują zwolnienie z podatku dochodowego PIT?

11.08.2019, 17:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy młodzi elblążanie odczują zwolnienie z podatku dochodowego PIT?

Młodzi elblążanie od 1 sierpnia dostaną większe wypłaty. Zaliczka na podatek zamiast na korzyść państwa trafi bezpośrednio na konto podatnika. - Widzę, jak wszystko drożeje i nie jest mi to na rękę. Dzięki zerowemu podatkowi będę mogła na więcej sobie pozwolić- mówi elbląska studentka. Co należy zrobić, by zarobić więcej?

4 lipca br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych. Szczególnie przełomowa była ustawa wprowadzająca zerowy PIT dla młodych, która weszła w życie 1 sierpnia. Czy elblążanie popierają ten pomysł?

Nowelizacja ta stanowi realizację zapowiedzi zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie likwidacji podatku PIT dla młodych. Osoby, które nie ukończyły 26 lat i osiągają dochody z umów o pracę lub umów zlecenia są zwolnione z podatku dochodowego PIT. Zwolnienie przysługuje do momentu, kiedy przychód osiągnie 85 528 zł. Podatek PIT zapłaci się dopiero od nadwyżki. W tym roku, ponieważ ulga dla młodych obowiązuje od sierpnia 2019, nie płaci się podatku do chwili, gdy zarobi się 35 636,67 zł. Młodzi mogą otrzymać wyższą pensję już za sierpień 2019, ale muszą złożyć odpowiednie oświadczenie.

Niestety nie wszystkie zakłady pracy przygotowane były na tak natychmiastowe zmiany. Jak się dowiedzieliśmy od jednego naszych rozmówców, dopiero w przyszłym tygodniu będzie on mógł złożyć deklarację, ponieważ firma, w której pracuję, nie przygotowała jeszcze stosownych oświadczeń.

Na początku myślałem, że jest to „pic na wodę”, że tak mówią, bo zbliżają się wybory. Ale ostatniego dnia lipca poszedłem do swojej firmy i okazało się, że mogę dostawać zaliczkę na podatek na swoje konto, tylko muszę czekać, dopóki panie z biura nie przygotują się do tego. No cóż, dla mnie żadna strata, najwyżej dostanę wyrównanie z rozliczeniem

-mówił pan Michał, 24 – letni pracownik jeden z elbląskich firm.

Zerowy PIT dla młodych, czyli zwolnienie z podatku dochodowego obejmuje wszystkie dochody uzyskane po 1 sierpnia 2019 roku, które to będą zwolnione z podatku. Aby zorientować się o ile wzrośnie wynagrodzenie "na rękę" należy do otrzymywanej do tej pory pensji dodać odprowadzaną dotąd do Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. W ten sposób młodzi pracownicy zyskają średnio od 100 zł nawet do 300 zł.

Jak dla mnie jest to dobre rozwiązanie. Może nie zabrzmi to dobrze, ale tak jest, ja nie mam dzieci, nie pobieram 500+ ani 300+, utrzymuje się sama i studiuje, nie jest mi łatwo. Widzę jak wszystko drożeje i nie jest mi to na rękę. A nie oszukujmy się, na pewno 500+ ma wpływ na to, jakie ceny widzimy w sklepach. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Może dzięki zerowemu podatkowi będę mogła na więcej sobie pozwolić

-mówiła Agata, elbląska studentka.

Młodzi pracownicy mogą otrzymać wyższą pensję już we wrześniu. Aby tak się jednak stało, muszą złożyć do pracodawcy oświadczenie o tym, że ich dochody mają być w całości zwolnione z podatku. Jeśli jednak pracownik nie złoży deklaracji, to pracodawca będzie jak dotąd pobierał zaliczkę na podatek dochodowy, a młody pracownik otrzyma ją z powrotem przy rozliczaniu rocznego PIT-u za 2019 rok.

Wszelkie informacje dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego PIT, można znaleźć na stronie Urzędu Skarbowego w Elblągu. Tu również znajduję się wzór oświadczenia, jakie należy złożyć do pracodawcy.

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ anonim
  Niedziela, 11.08

  To wszystko to pic na wode,fotomontaż...aby do wyborów,przecież nagrali Morawieckiego na zamkniętym spotkaniu i te wszystkie + jest na kredyt...jest drożyzna i będzie jeszcze drożej a dzis 500+ realnie do lat poprzednich jest dziś warte 350 do inflacji a w podatkach i innych opłatach nawet na minus.

 2. 2
  +8
  ~ cvv
  Niedziela, 11.08

  A to co zaoszczędzą, to oddadzą państwu w wysokich podatkach za żywność i paliwo.

 3. 3
  +5
  ~ Czytelnik gazet
  Niedziela, 11.08

  Wiele osób uważa że rozliczenie podatku ma w sobie coś magicznego ? Kilka kliknięć i zawsze jakaś kwota zwrotu na konto. Raz do roku widzimy że otrzymujemy coś od państwa. To oczywiście złudzenie, bo państwo oddaje nam niewielką część tego co wcześniej zabrało. Ale to chyba cieszy ? Oczywiście ciągle wielu z nas czeka na podniesienie kwoty wolnej od podatku, co lata temu obiecała druga osoba w państwie prezydent Andrzej DU_A, to chyba były jego słowa : "Nie wierzcie że się nie da". Może długopis jedynie słusznej partii zrobi to przed wyborami, żeby się przypodobać ? Ale to chyba dopiero w przyszłym roku. Czyli już dwudziesty któryś rok z rzędu przyjdzie nam męczyć się z jedną z najniższych kwot wolnych w Unii Europejskiej.

 4. 4
  +1
  ~ Olsztyn Górą
  Poniedziałek, 12.08

  elbląski poziom artykułu, a wystarczy umieścić tabelę porównawczą, to nie miasto, to stan umysłu

 5. 5
  +5
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 12.08

  czy pani studentka nie wie ze jak ona zaplaci mniejszy podatek to inni musza sie do tej obnizki dla tej pani dolozyc ? w roznej formie podwyzek zywnosci wywozki smieci itd szybko jej szczeka opadnie jak sobie policzy wszystko

 6. 6
  +1
  ~ bluselka
  Poniedziałek, 12.08

  Podobno wszyscy jestemy rowni wobec prawa. Szkoda tylko, ze nie wobec prawa podatkowego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.