Piątek, 20.09.2019, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

500+ dla niepełnosprawnych. To rzeczywista troska PiS, czy przedwyborcza gra?

20.05.2019, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
500+ dla niepełnosprawnych. To rzeczywista troska PiS, czy przedwyborcza gra?
Elblążanie solidarni z protestującymi rodzicami niepełnosprawnych - maj 2018 (fot. Ryszard Biel)
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc niepełnosprawnym, którzy ukończyli 18. rok życia. Najprawdopodobniej będzie to 500 zł, czyli dodatek, o który rodzice niepełnosprawnych dzieci walczą od dawna. - To powinno być już załatwione. Chociażby wtedy, gdy kobiety wyszły na ulice w czarnym proteście, czy w ubiegłym roku, gdy odbywały się protesty przed sejmem. Teraz przed wyborami PiS się budzi? To brak szacunku dla tych ludzi - mówi Jadwiga Król, wychowuje niepełnosprawnego wnuka, pełnomocniczka Kongresu Kobiet.

Rodzice osób niepełnosprawnych już od jakiegoś czasu domagają się większego wsparcia od państwa dla swoich dzieci, również tych pełnoletnich. Jeden z ostatnich protestów prowadzili przed sejmem w maju 2018 roku. Domagali się wtedy m.in. renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy, a też dodatku na życie w wysokości 500 zł dla niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Z całej Polski, w tym również z Elbląga, ludzie słali im słowa poparcia. Rząd pozostawał jednak głuchy na ich postulaty. Musiał minąć rok, aby to się zmieniło?

Kilka dni temu padła kolejna obietnica rządu Prawa i Sprawiedliwości z "plusem". Tym razem chodzi o wdrożenie dodatku dla pełnoletnich niepełnosprawnych.

W najbliższych kilku miesiącach chcemy przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości najprawdopodobniej 500 zł

- mówił premier Mateusz Morawiecki, na konwencji wyborczej w Krakowie, podaje dziennik.pl.

To by oznaczało, że spełniony zostanie jeden z ubiegłorocznych postulatów opiekunów osób niepełnosprawnych. Ta propozycja, choć oczekiwana od dawna, nie spotkała się z hura optymizmem zainteresowanych.

Dawno już ktoś w rządzie powinien zwrócić uwagę na to, że to są ludzie, którzy nie dają rady wyżyć za te 800 czy 900 zł, które dostają w tej chwili. Takie obietnice, teraz przed wyborami to nie jest dbanie o osoby, które potrzebują wsparcia, tylko polityczna zagrywka. To mi się nie podoba. Tych protestów było już sporo, wtedy nic z tego nie wyszło. Teraz gdy idą wybory, PiS się budzi? To brak szacunku dla tych ludzi

- mówi Jadwiga Król, wychowuje niepełnosprawnego wnuka, pełnomocniczka Kongresu Kobiet, radna sejmiku wojewódzkiego.

500+ plus dla niepełnosprawnych to próba zdobycia elektoratu przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, czy też realna troska o tych, którzy nie poradzą sobie bez wsparcia państwa? Co o kolejnej obietnicy PiS sądzą Czytelnicy info.elblag.pl?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Dreptak
  Poniedziałek, 20.05

  każdy, kto naiwnie wierzy w pisie obietnice, niech sobie przypomni , jak potraktowali niepełnosprawnych i ich rodziny protestujące w Sejmie - tylko wtedy nie było wyborów; a notorycznemu kłamcy - recydywiście (skazywanym prawomocnymi wyrokami sądów) hańbiącym stanowisko premiera nikt rozsądny nie uwierzy

 2. 2
  +6
  ~ kek
  Poniedziałek, 20.05

  "Trzeba obiecać ludziom to czego chcą, a potem wygaszać ich oczekiwania" - M.Morawiecki. Obiecać coś trzeba bo słupki poparcia w sondażach spadają. Tyle w temacie.

 3. 3
  +7
  ~ anonim
  Poniedziałek, 20.05

  Kiełbasa i już lekko nadgnita...

 4. 4
  +6
  ~ Chore
  Poniedziałek, 20.05

  Zapomnieli wszyscy jak za czasów P O i PSL nic wam nie dawali rządzący. Oczywiście dawali pałką i broni gladkolufowej. Jakoś szybko zapominają krzykacze.

 5. 5
  +6
  ~ Pazerni
  Poniedziałek, 20.05

  Ale emerytury i pieniądze co PiS daje to bierzecie to jrst zwykla pazernosc. Oddajcie kase innum jak za duzo macie protestujący.

 6. 6
  +3
  ~ miska ryzu
  Poniedziałek, 20.05

  Ludzie idzcie na wybory bo widzicie co wyprawiają ci złodzieje i oszuści.

 7. 7
  +4
  ~ Jaś Fasola
  Poniedziałek, 20.05

  Dawać nie dobrze. Nie dawać jak PO to dobrze. Ot charosze myślenie.

 8. 8
  +7
  ~ fasolówka
  Poniedziałek, 20.05

  Jas fasola-dawac miske ryżu po to by móc kraść miliardy i krecić lody.

 9. 9
  --2
  ~ 100% elblążanin
  Poniedziałek, 20.05

  Komu jeszcze obiecać..... śmiało, proszę podawać swoje propozycje kogo jeszcze "uszczęśliwić". Pozdrawiam.

 10. 10
  +1
  ~ Dżes
  Poniedziałek, 20.05

  popieram Jaś Fasola. Tyle ludzi korzysta z programów 500+ a jednocześnie nie znosi PiS, mam dla Was świetną radę, idźcie na wybory, głosujcie tak żeby tylko PiS nie wygrał oddajcie wszystkie dodatki jakie dzięki nim zyskaliście i wtedy zobaczymy jak wam się będzie żyło! Każda partia obiecuje ile wlezie ale wszyscy doszukują się samych negatywów w PiS

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.