Sobota, 24.03.2018, Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Samorządy zdecydują o tym, gdzie i kiedy piją mieszkańcy. "To temat, któremu dokładnie trzeba się przyjrzeć"

12.01.2018, 06:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Samorządy zdecydują o tym, gdzie i kiedy piją mieszkańcy. "To temat, któremu dokładnie trzeba się przyjrzeć"
Źródło: https://pixabay.com/

Temat ograniczenia sprzedaży alkoholu, szczególnie w okolicach placówek oświatowych, w Elblągu w ciągu ostatnich lat powracał wielokrotnie. W 2014 roku ówczesny prezydent Elbląga Jerzy Wilk próbował zmniejszyć ilość sklepów i lokalów serwujących napoje wyskokowe poprzez ograniczenie koncesji. Ten pomysł nie spotkała się jednak z przychylnością wszystkich elblążan, szczególnie przedsiębiorcy narzekali, że to jest ograniczanie swobody ich działalności. Teraz samorządy dostały do ręki narzędzie, dzięki któremu będą miały wpływ na to, gdzie i kiedy piją mieszkańcy. Elbląg z tego skorzysta?

W środę, 10 stycznia, sejm zaakceptował poprawki senatu do nowelizacji ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Przepisy miały zostać doprecyzowane i uregulowane tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Dzięki nim samorządy będą mogły między innymi zakazać nocnej sprzedaży trunków. Zgodnie z nowymi przepisami, po przyjęciu odpowiedniej uchwały, gmina będzie miała możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22, a 6. Nowela reguluje też problem dotyczący zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Stanowi, że gmina będzie mogła - również w drodze uchwały - ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla sołectw, dzielnic czy osiedli. Wprowadza również generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych.

- Posłowie zaakceptowali poprawkę, która ma na celu doprecyzowanie tego przepisu, tak by wyłączeniu podlegały miejsca przeznaczone do spożycia napojów alkoholowych "na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Jak tłumaczyli wnioskodawcy na etapie prac nad ustawą, chodzi tu o ogródki piwne. Druga poprawka wprowadza dodatkowy zapis, mówiący o tym, że "rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego" - informuje portalsamorzadowy.pl.

Myślę, że dobrze, że są takie przepisy, to samorządy powinny o tym decydować. Czy w Elblągu wprowadzone zostaną jakieś ograniczenia? To temat, który trzeba przemyśleć z każdej strony, przeanalizować. Bardzo duże ograniczenia myślę, że nie wchodzą w grę. Osobiście jestem za tym, żeby nieco to ograniczyć, ponieważ tych punktów sprzedaży alkoholu jest w mieście bardzo dużo. Rozsądne ograniczenia mogłyby spowodować, że trochę zmniejszy się spożycie tego alkoholu. Z drugiej strony są koncesje, z których pieniądze trafiają do miasta i są przekazywane na pomoc dzieciom, działania przeciwalkoholowe. Należy myśleć również o działalności gospodarczej, której nie możemy całkowicie ograniczyć. To temat, któremu dokładnie trzeba się przyjrzeć

- komentuje Marek Pruszak (PiS), przewodniczący Rady Miejskiej W Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Ploterek
  Piątek, 12.01

  Głupie myślenie. Jak zamkną mi sklep do którego mam 100 m to nie pójdę do tego 300 metrów dalej? I to jest sposób na ograniczenie spożycia alkoholu?! Dobre żarty :D

 2. 2
  +7
  ~ wasyl
  Piątek, 12.01

  chory kraj, chore miasto.! już teraz mało jest nocnych sklepów w Elblągu

 3. 3
  +7
  ~ Cofanie
  Piątek, 12.01

  Meliny to już były i reaktywacja powrotną to chore. Ja zaswoje uczciwie zarobione pieniądze mam prawo kupować gdzie chce i co chce i kiedy chce. I żaden h. Nie będzie mnie w tym przeszkadzał. Czasy niewolnictwa zniknęły. Zapamiętajcie bezmuzgowcy.

 4. 4
  +5
  ~ Normalny
  Piątek, 12.01

  To skoro nie kupię po 22 do 6 to zrobię sobie zapas tak żeby starczyło do tej 6, może nawet lepiej bo nie będę musiał wychodzić i szukać gdzie otwarte :-P Na minus będzie ten kto się na imprezę spóźni bo już nie kupi i będzie telefon "Ej, weźcie i dla mnie kilka bo ja nie zdążę" xD

 5. 5
  +6
  ~ Normalny
  Piątek, 12.01

  To skoro nie kupię po 22 do 6 to zrobię sobie zapas tak żeby starczyło do tej 6, może nawet lepiej bo nie będę musiał wychodzić i szukać gdzie otwarte :-P Na minus będzie ten kto się na imprezę spóźni bo już nie kupi i będzie telefon "Ej, weźcie i dla mnie kilka bo ja nie zdążę" xD

 6. 6
  --1
  ~ ewa
  Piątek, 12.01

  niech zabiorą koncesje biedronkom i lidlom

 7. 7
  +5
  ~ To mamy
  Piątek, 12.01

  Był PRL za komuny teraz jest PRL 2 za demokracji. Hipokryci, zajmujecie się swoją d. A nie naszym życiem bractwo.

 8. 8
  +6
  ~ srgy
  Piątek, 12.01

  Macie swoje pisiosrstwo .Zakazy, nakazy-ale rozumiem, bo wyborca pisssu jest ciemny lud. A ja mam to gdzieś. Nikt mi nie będzie zabraniał jeść,pić, i tak dalej,kiedy i co chcę.Elbląg-dumne miasto wolne od pissss

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.