Piątek, 1.03.2024, Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

„Młodzież znalazła nauczyciela – mistrza – Helenę Pilejczyk”. Za nami Gala Osobowości Regionu

03.03.2017, 20:35:46 Rozmiar tekstu: A A A
„Młodzież znalazła nauczyciela – mistrza – Helenę Pilejczyk”. Za nami Gala Osobowości Regionu
Fot. Ryszard Biel

Trenerka, olimpijka, zdobywczyni srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata i brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich. Helena Pilejczyk, o której mowa to nie tylko zasłużona sportsmenka, ale także wzór do naśladowania. Uczniowie I LO nagrodzili ją tytułem Osobowości Regionu.

Dziś, 3 marca, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbyła się uroczysta Gala. Bohaterką dziesiątej edycji programu Osobowość Regionu została Helena Pilejczyk.

W 2004 r. Anna Daczkowska   stworzyła projekt Osobowość Regionu. Początkowo był on organizowany w Szkole Podstawowej nr 14 (na Zatorzu), gdzie pomysłodawczyni projektu uczyła przez wiele lat. To trzecia edycja Gali współorganizowana przez uczniów I LO w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

W gronie laureatów są między innymi: Mirosław Siedler - dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka, Marek Osik – były komendant policji w Elblągu, Leszek Wójcik - prezes Fabryki Mebli Wójcik czy Wiesława Prokropska - dyrektor elbląskiego hospicjum.

Choć z roku na rok uroczystość nabiera coraz   większego rozmachu (i prestiżu) zasady wyboru laureata pozostają te same. To młodzi elblążanie decydują, kto ich zdaniem zasługuje na miano Osobowości Regionu. Tytuł ten przyznawany jest za osiągnięcia nie tylko dla miasta, ale i (jak sama nazwa wskazuje) dla regionu.

Uczniowie I LO mieli za zadanie przedstawienie swoim kolegom sylwetek trzech tegorocznych kandydatów. Pod czujnym okiem Anny Daczkowskiej, przez kilka tygodni szukali informacji na temat przydzielonej im osoby. Jak zgodnie przyznali, każdy z nominowanych w pełni zasłużył sobie na nominację.

W tym roku nominowali byli: Sławomir Malinowski – dziennikarz, prezenter telewizyjny, autor popularno-naukowych artykułów; Edward Bryk – lekarz internista, działacz społeczny, były dyrektor szpitala wojewódzkiego; Helena Pilejczyk – łyżwiarka szybka, która ustanowiła 42 rekordy w wieloboju i na dystansach.

Helena Pilejczyk zdobyła połowę głosów, jaką oddali uczniowie I LO. W dzisiejszej uroczystości udział wzięła m. in. dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących (I LO i Gimnazjum nr 8) Zofia Ostrówka.

Chciałabym ogromnie podziękować tym, którzy poza Anną Daczkowską – wielką, wspaniałą osobą organizującą Galę od samego początku, przyczynili się do tego, żeby dzisiejsza Gala powstała. Ogromne brawa należą się dwóm nauczycielkom ZSO – Dorocie Trojakowskiej i Izie Świerżewskiej, które od trzech lat czuwają nad oprawą graficzną i artystyczną. Największy szacunek należy się naszym uczniom. Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że (…) poza nauką szukają nauczyciela – mistrza, tego, co jest wartościowe. (…) Znaleźli – Helenę Pilejczyk – nauczyciela – mistrza!

– mówiła.

- Jestem ogromnie wzruszona – przyznała Helena Pilejczyk.

Wiele ciepłych słów w stronę tegorocznej laureatki skierował wicewojewoda województwa warmińsko-mazurskiego Sławomir Sadowski.

Jestem przekonany, że w dzisiejszych czasach jest potrzeba poszukiwania wzorca autorytetu. Pani Helena te kryteria spełnia całkowicie. Olbrzymi talent, praca, dobroć i cały czas trwanie przy tych wartościach

– zaznaczył.

- Bohaterka dzisiejszego spotkania to osoba, która odniosła ogromny sukces sportowy i życiowy. A sukces odnoszą ci ludzie, którzy robią to, czego nie robią inny. Przykładem tego jest pani Helena - Grażyna Kluge, dyrektor Regionalnego Biura Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu.

- Zawsze była pani dla mnie wzorem i takim wzorem Pani zostanie – przyznała poseł Elżbieta Gelert. - W Elblągu nie ma drugiego takiego sportowca, który osiągnąłby takie sukcesy, jak Pani Helena. (…) Należy brać przykład z pani Heleny, bo jest to bardzo duży człowiek, mimo tego, że jest to mała, krucha kobieta.

Statuetkę Osobowości Regionu wręczył laureatce Wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka oraz autorka programu Anna Daczkowska.

Pani Helena jest wzorem dla wszystkich, dla mnie oczywiście też. Serdecznie gratuluję Jej wyróżnienia, które przyznała młodzież. Młodzież, która w dzisiejszych czasach potrzebuje takich wzorców jak pani Helena

– podkreślił.

Od tegorocznej edycji Galę sponsoruje firma Ecommercy działająca w Poznaniu. - Firma ta ma świadomość jak ważna w dzisiejszych czasach jest tzw. odpowiedzialność społeczna – podkreśliła Anna Daczkowska. - Firma zajmuje się marketingiem w szerokim tego słowa znaczeniu. Zaufali nam, co świadczy o innowacyjności Programu, a my postaramy się nie zawieść.

I nie zawiedli. Po części oficjalnej przyszedł czas na artystyczną. Nie zabrakło specjalnie napisanej na tę okazję piosenki oraz wiersza, których bohaterką oczywiście była tegoroczna laureatka. Podczas Gali zatańczyli uczniowie Szkoły Tańca Brodway oraz podopieczni Centrum Tańca Promyk. A zaśpiewali Mirella Burcewicz – uczennica    ZSO, Agata Ogórek – student PWSZ, Marta Piątkowska- ucz. ZPSM, Agata Semkow – ucz. II LO, Honorata Bednarczyk- ucz. ZSO, Paweł Marchel- student PG i Konrad Pałasz – student UG.

„Odę łyżwą pisaną” Magdaleny Panek wyrecytowała Ewelina Maciaszek, uczennica ZSO.

-  Było wspaniale. Nie starczy mi słów uznania na to, co przygotowali. Bardzo ładnie śpiewali, tańczyli, jak profesjonaliście. Było super. Wzruszyłam się, że doczekałam się i piosenki i wiersza. To było dla mnie przeżycie. Ja jestem zakompleksiona  i wszystko mi się w sobie nie podoba – śmiała się Helena Pilejczyk, która nie mogła wyjść z podziwu, jak wiele wysiłku młodzież włożyła w przygotowania Gali specjalnie dla Niej.


Poniżej prezentujemy listę wszystkich osób współtworzących tegoroczną Galę:


Przygotowujący prezentację multimedialną o kandydatach: ZSO - ucz. Michał Wójtowicz  oraz  Bartosz Leśnikowski  z kl. 2d -przygotowali prezentację o Sławomirze Malinowskim, ucz. Agata Dobies z kl. 1b- przygotowała prezentację o p. Edwardzie Bryku,  ucz. Kamil Topolski oraz Nikola Gutmańska z kl.  2c - przygotowali prezentację  o p. Helenie Pilejczyk

Prowadzenie imprezy – konferansjerzy:  ucz. ZSO -  Paulina Trochowska,  Agata Dobies oraz Kamil Topolski – ucz. ZSO

Dziennikarze:  - ucz. ZSO - Aleksandra Szulc, Nikola Gutmańska, Szymon Makyła, Mateusz Rogowski – ucz. ZSO

 Asystent- marketing  - Magdalena Panek – ucz. ZSEiO

Współpraca  artystyczna i muzyczna:  Izabella Świerżewska – opieka artystyczna - Nauczyciel ZSO,  akustyk – Pracownik Teatru

 Asystent techniczny: Dominika Kosińska ,inspicjent- ucz. ZSO,  Pracownik Teatru

Współpraca  informatyczna: Michał Wójtowicz- asystent informatyk- ucz. ZSO,  Dorota Trojakowska- Nauczyciel ZSO,   informatyk-  Pracownik Teatru

 Światło: Pracownik Teatru

Artyści: Mirella Burcewicz – uczennica   ZSO - wokal, Agata Ogórek – student PWSZ  - wokal, Marta Piątkowska- ucz. ZPSM - wokal, Agata Semkow – ucz. II LO - wokal, Honorata Bednarczyk- ucz. ZSO - wokal, Ewelina Maciaszek – ucz. ZSO - recytator, Paweł Marchel- student PG - wokal, Konrad Pałasz – student UG - wokal

Artyści Tancerze: 
I. Centrum Tańca : „Promyk”
Agnieszka Jankowska, Marcel Tworkowski, Aleksandra Ławrynowicz, Karol Ledwosiński
II. Szkoła Tańca Broadway solistka Zuzanna Markowska

Obsługa technicza: uczniowie ZSO Dagmara Jabłońska, Jakub Jachimowicz, Aleksander Maleńczyk, Jakub Kozłowski, Grzegorz Myśliński, Bartek Leśnikowski, Krzysztof Pisarczyk, Michał Nazimek, Julia Paliwoda, Katarzyna Obrębska, Nicole Hoffmann, Alicja Bem, Julian Majer, Maciek Michalski, Jakub Dudek

Rzecznik prasowy OR: Magdalena Panek – ucz. ZSEiO

Współpraca administracyjna: Joanna Śledź, Anna Jakubowska (sekretariat ZSO)

 Współpraca medialana: elbląski dziennik internetowy info.elblag.pl

Scenariusz: Anna Daczkowska 

Reżyser:  Anna Daczkowska
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Galeria / Helena Pilejczyk Osobowość Regionu ( zdjęć 124 )
Dodano: 2017-03-03 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ niezatorzanin
  Piątek, 03.03

  Brawo elblążanie z Zatorza. Tak trzymać.

 2. 2
  --1
  ~ pampi - ZAWADA
  Piątek, 03.03

  Wiesława Prokropska - dyrektor elbląskiego hospicjum... gratuluję .

 3. 3
  0
  ~ brawo
  Sobota, 04.03

  Pozdrawiamy H.P. łyżwiarkę.Nie pada może wreszcie zalejecie betonem ten tor łyzwiarski guzdrały a do pomocy w pracy UM .

 4. 4
  0
  ~ Fan
  Sobota, 04.03

  A kiedy osobowością regionu zostanie Iza Świerzewska?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93819284439087