Piątek, 30.09.2022, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W Elblągu przez jedną noc policzono bezdomnych. W mieście przebywa ich ponad 150

10.02.2017, 17:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu przez jedną noc policzono bezdomnych. W mieście przebywa ich ponad 150
Fot. Ryszard Biel

W nocy z 8 na 9 lutego przeprowadzono akcję liczenia osób bezdomnych przebywających na terenie Elbląga. Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni sprawdzili miejsca, w których przebywają bezdomni. Łącznie wyliczono, że w naszym mieście znajduje się ponad 150 osób, które nie posiadają własnego dachu nad głową. Wśród nich jest 147 mężczyzn, 5 kobiet i 5 dzieci.

Jak mówi definicja, za osobę bezdomną uważa się osobę, która nie zamieszkuje w lokalu mieszkalnym, nie jest zameldowana na pobyt stały lub jest zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co dwa lata organizuje ogólnopolską akcję liczenia osób bezdomnych. Akcja jest podstawą do podejmowania działań ograniczających negatywne skutki bezdomności. Pozyskanie informacji o pobycie osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych, tj. parkach, pustostanach, klatkach schodowych, piwnicach oraz innych miejscach, pozwala także na zaktualizowanie map grupowania się, bądź przebywania osób bezdomnych. Jest też okazją do udzielenia bezpośredniej pomocy osobom bezdomnym (zwłaszcza tym znajdującym się poza placówkami noclegowymi).

Według wyliczeń z 2015 roku bez dachu nad głową w całym kraju było ponad 36 tys. osób. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w 2016 roku przebywało 1,5 tysiąca osób bezdomnych. Z danych elbląskiego Magistratu wynika, że podczas ostatniego liczenia w styczniu 2015 r. w Elblągu przebywało 161 osób bezdomnych. 

Zorganizowana ze środy na czwartek akcja pokazała, że liczba bezdomnych w Elblągu znajduje się na podobnym poziomie. Zespoły składające się z policjantów, strażników miejskich i pracowników socjalnych, w nocy z 8/9 lutego zebrały najnowsze dane odnośnie osób bezdomnych przebywających w placówkach noclegowych oraz spędzających noc w tzw. miejscach „niemieszkalnych”. W ten sposób policzono osoby przebywające m.in. w schronisku dla osób bezdomnych, domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodku interwencji kryzysowej, pogotowiu socjalnym oraz sprawdzono pustostany, altany działkowe, klatki schodowe i inne miejsca gromadzenia się osób bezdomnych.

W nocy z 8 na 9 lutego w Elblągu naliczono łącznie ponad 150 osób. Wśród nich jest 147 mężczyzn i 5 kobiet. Trzy z tych kobiet przebywały z piątką swoich dzieci w ośrodku interwencji kryzysowej. Najwięcej, bo aż 88 osób przebywało w schronisku dla bezdomnych. 18 osób znajdowało się w pogotowiu socjalnym, a 9 w noclegowni. Pozostałe osoby znajdowały się poza placówkami noclegowymi. Większość tych osób to przyjezdni

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Urzędnicy apelują jednocześnie do mieszkańców, aby ci nie przechodzili obojętnie obok problemu bezdomności i alarmowali, gdy taka osoba potrzebuje pomocy, jak również informowali służby o osobach, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, bądź nie mają schronienia. Informacje można przekazywać m.in. poprzez bezpłatną, całodobową infolinię, która od 1 listopada 2016 r. do 31 marca 2017 r. działa w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. 

Pod numerem 800 165 320 można uzyskać informacje o miejscach noclegowych, jadłodajniach i innych formach pomocy dostępnych w regionie. Pod tym numerem można też informować o osobach, którym grozi wychłodzenie.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ slawek
  Piątek, 10.02

  TO NIECH MIASTO SIE NIMI ZAJMIE BO MOŻE PREZYDENT TEŻ MA OCHOTĘ ZAPROSIĆ 10 DZIECI ( I 200 OSÓB RODZINY )

 2. 2
  +7
  ~ Miś Baribal
  Piątek, 10.02

  bzdura że ich policzyli w jedną noc. Jak widać na załączonym obrazku : Papier wszystko przyjmie.

 3. 3
  +7
  ~ Mariola
  Piątek, 10.02

  Szkoda tych ludzi,ale część z nich prowadzi takie życie na własne życzenie. Czasem jak przechodziłam obok bezdomnego to miałam wrażenie, że pół roku mieszkał w lesie.

 4. 4
  +2
  ~ Aron
  Piątek, 10.02

  To Wy jesteście temu winni Komuchy z V - Kolumny !

 5. 5
  +8
  ~ niezwykłe
  Sobota, 11.02

  W 2015r Polska przyjęła oficjalnie 365 342 emigrantów zarobkowych spoza UE, co stanowi 53% wszystkich emigrantów zarobkowych przyjętych w całej UE, licząc ze Szwajcarią, Norwegią, Islandią. 69,3% emigrantów przyjętych przez Polskę to emigranci zarobkowi. Ogólna liczba emigrantów przyjętych oficjalnie w Polsce to 541 583 osoby nieco mniej niż W Brytania 633 tys. Przypada na każdy 1000 Polaków 14,3 emigranta. Rok 2016 był bardzo podobny do poprzedniego. I to wszystko przy 2 mln bezrobociu. W najbliższym stuleciu nie ma co liczyć na osiągnięcie poziomu życia krajów starej unii bo rządzi nami skorumpowane bydło. http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7715617/3-27102016-BP-EN.pdf

 6. 6
  +8
  ~ cv
  Sobota, 11.02

  a na fotce jeden z większych leserów w straży miejskiej, tylko się wozi służbowym autem po zakupy

 7. 7
  +4
  ~ abc
  Sobota, 11.02

  Ale, jak to dzieci?

 8. 8
  +7
  ~ Tora
  Sobota, 11.02

  Ten pajac jeszcze w strazy jeszcze pracuje to kretyn bez kultury który prywatnie szaleje swoim autem po miescie

 9. 9
  +2
  ~ PrzyszłyBezdomny
  Sobota, 11.02

  Na wiosnę do nich dołączę.

 10. 10
  +1
  ~ oj
  Sobota, 11.02

  jak zwykle patologia ważniejsza ,cackacie się za dużo z nimi .ONI nie chcą waszej pomocy-dla nich flacha się tylko liczy .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4279639720917