Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Sanepid kontroluje przedszkola. Sprawdź, czym karmione są nasze dzieci?

28.10.2013, 07:01:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sanepid kontroluje przedszkola. Sprawdź, czym karmione są nasze dzieci?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.przedszkole106.pl)

Od miesięcy na łamach info.elblag.pl pojawiają się artykuły dotyczące nieodpowiedniego żywienia dzieci, problemu otyłości wśród najmłodszych czy programów edukacyjnych mających na celu przeciwdziałanie takim zjawiskom. Dziś przyjrzymy się posiłkom w przedszkolach i wynikom kontroli Sanepidu.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontrolują jakość żywienia w przedszkolach podczas przeprowadzanych kontroli sanitarnych. – W 2013 roku przeprowadzono 26 ocen jadłospisów. Analizowane są jadłospisy dekadowe pod względem jakościowym. Badane jadłospisy oceniano jako prawidłowe, zgodne z zasadami racjonalnego żywienia – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Jak zapewnia dyrektor elbląskiego Sanepidu posiłki podstawowe w przedszkolach zawierają produkty, które są źródłem pełnowartościowego białka, czyli mleko i przetwory mleczne, mięso, wędliny, jaja, czy ryby. W przedszkolnych jadłospisach są także produkty zawierające węglowodany złożone, takie jak przetwory zbożowe, warzywa i owoce bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik. 

- Posiłki są urozmaicone, zestawione kolorystycznie, dostosowane do wieku i zapotrzebowania grupy żywieniowej – zapewnia Marek Jarosz. – Potrawy sporządzane są w oparciu o różnorodne procesy kulinarne, które lepiej smakują, a tym samym pobudzają apetyt, co ma duże znaczenie przy żywieniu dzieci – dodaje. 

Na podstawie kontroli elbląski Sanepid nie stwierdził zastrzeżeń co do jakości żywienia w przedszkolach. – Posiłki w przedszkolach opracowywane są na podstawie zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia norm żywieniowych - mówi Marek Jarosz. – W opracowaniu jadłospisów wykorzystuje się również tzw. piramidę zdrowia, która pozwala prawidłowo urozmaicić i zbilansować surowce wykorzystywane do sporządzania posiłków – dodaje. 

W niektórych miastach w Polsce, rodzice dokonują wyboru przedszkola dla swojego dziecka właśnie na podstawie oferowanego jadłospisu. Coraz częściej rodzicom zależy na zdrowych posiłkach przygotowanych z produktów pochodzących z ekologicznych upraw. Co na ten temat sądzą elblążanie?

 
Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ inka
  Poniedziałek, 28.10

  Mogliby przy okazji sprawdzić przedszkole Bratek przy Słonecznej

 2. 2
  +4
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 28.10

  a czy sprawdzali także to co dzieci dostają czasem dodatkowo oprócz posiłków? Chodzi np. o mleczne kindery, które leżą godzinami w salach nim trafią do dziecka (z resztą lepiej aby w ogóle ta chemia nie trafiała do dzieci), a na opakowaniu napisane, że powinny być przechowywane w lodowce do + 6 stopni C

 3. 3
  +4
  ~ minnie
  Poniedziałek, 28.10

  Mleczne kindery to chyba w niepublicznych przedszkolach podają bo w publicznych przy stawce dziennej 4,50zł to raczej nie mogą sobie na to pozwolić!!!!!!!!!!!!!

 4. 4
  +2
  ~ olka
  Poniedziałek, 28.10

  Moj synek kilka dni temu po powrocie z przedszkola wymiotował brzoskwiniami - powinni sprawdzać wszystkie przedszkola i to często !!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  +2
  ~ Mama
  Poniedziałek, 28.10

  Niech się też zajmą wszawica w szkołach podstawowych

 6. 6
  +5
  ~ komu ten kit
  Poniedziałek, 28.10

  Ciekawe dzieci w przedszkolach i szkołach dobrze żywione a pracownicy przedszkoli i szkół uginają się idąc obciążeni siatkami z jedzeniem.Ci co mieszkają blisko przedszkoli w czasie godzin pracy wynoszą co się da a dyrektorzy nic nie widzą???

 7. 7
  +6
  ~ Sanepid kontroluje przedszkola
  Poniedziałek, 28.10

  Patrzę nieraz, co te dzieci jedzą w szkole . Potem widzę kucharki i nauczycieli z torbami. Jestem ciekawy co tez oni codziennie wynoszą, przedtem nic nie wnoszą. A dzieci zjadają obrzydliwe, rozwodnione zupy. Szkoda, że Sanepid nie wpada jak dzieci akurat jedzą. Jestem matką i sąsiadką szkoły.

 8. 8
  +4
  ~ matooooo
  Poniedziałek, 28.10

  przedszkole przyjeciele kubusia????????????????????????????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ciekawe jak tam ?????????????????????????????????????????????????????????????

 9. 9
  +7
  ~ Tomek G
  Poniedziałek, 28.10

  Sprawdzić te szachrajki z kuchni co mają pseudonim" siatkarki" i to nie tylko w przedszkolach, jak i w szkołach !!!!!! Nie wstyd wam okradać dzieci z posiłków :(:(

 10. 10
  +4
  ~ iza
  Wtorek, 29.10

  ja osobiscie mam kolezanke ktora pracuje w przedszkolu - nie powiem ktorym - pracuje na kuchni i wynosi tyle ze ma dla siebie i jeszcze swoim rodzicom rozdaje czy make czy olej czy inne produkty - dla mnie jest to karygodne !!! Widze ja jak codziennie do domu idzie z pelna siatka.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6446568965912