Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Po raz 11. pokazali, jak bardzo kochają życie

19.10.2013, 15:42:41 Rozmiar tekstu: A A A
Po raz 11. pokazali, jak bardzo kochają życie
fot. Aleksandra Szymańska
Pokazali, bo w dzisiejszym marszu wielkiej determinacji życia, brały udział nie tylko panie, ale również panowie. Tradycyjnie, już od 11. lat. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek organizuje marsz pod hasłem „Kocham Cię, Życie”, by przypomnieć, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Różowo-fioletowy, radosny przemarsz ulicami Elbląga corocznie uświadamia też, jak wielkie znaczenie dla naszego zdrowia ma profilaktyka – nie tylko w walce z rakiem piersi, ale również szyjki macicy.

Dziś, 19 października w samo południe, elblążanie, przedstawiciele władz lokalnych i służb zdrowia, organizacji pozarządowych, klubów i zrzeszeń, motocykliści klubu „Orzeł”, wolontariusze jak również Amazonki i przedstawicielki podobnych stowarzyszeń, które specjalnie na elbląski marsz przyjechały z Iławy, Olsztyna, Ostródy, a nawet z Kaliningradu, spotykali się przed Urzędem Miejskim by w radosnym, kolorowym pochodzie przemaszerować na elbląską starówkę pod hasłem „Kocham Cię, Życie”. - Powitaliśmy tu dziś wszystkich rekwizytami w dwóch kolorach. Różowy jest bowiem kolorem walki z rakiem piersi, fioletowy – z rakiem szyjki macicy – mówiła dziś Elżbieta Zimińska, z-ca prezesa Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. - Dzisiejszy marsz zdrowia ma przypominać, że zdrowy styl życia, dbanie o własne zdrowie, zapobieganie chorobom, to nasz obowiązek wobec siebie, naszych bliskich i społeczeństwa. Dziś cieszymy się naszym zdrowiem i manifestujemy naszą radość, jednocześnie przypominając wszystkim, by pamiętali o badaniach profilaktycznych. Bo warto żyć – dodaje Elżbieta Zimińska.

Przez 11 lat zmieniło się nastawienie elblążanek do profilaktyki. Widać duże zmiany, powiększa się także grupa kobiet, które coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki i które starają się badać. Ale pracy nadal jest całe mnóstwo. Dlatego poseł na Sejm RP Elżbieta Gelert podkreślała dziś wagę marszu – To m.in. dzięki takiemu zaangażowaniu, jakie na co dzień wykazują i pokazują nam Amazonki, które namawiają i głośno mówią o tym, że profilaktyka jest najważniejsza, dziś rak piersi nie jest już pierwszą kobiecą chorobą nowotworową, przez którą kiedyś kobiety odchodziły z tego świata. Niestety dziś wśród pań, obecnie coraz większe żniwo zbiera rak płuc. – mówi Elżbieta Gelert. - Dlatego namawiam do badań. Nie bójmy się ich. Przekonałyśmy się do mammografii – nie miejmy obaw także i przed cytologią, która jest najprostszą metodą diagnozującą ewentualny nowotwór szyjki macicy.

Po marszu goście zaproszeni zostali do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż obrazów jednej z członkiń Stowarzyszenia Amazonek, Gabrieli Badurek oraz wystawę portretów w ołówku elbląskich Amazonek, autorstwa Andrzeja Tomkiewicza. Na zakończenie spotkania gości częstowano tortem, na którym znalazł się obraz pani Gabrieli przedstawiający marsz Amazonek – A na nim konie które symbolizują siłę kobiet, motocykliści, którzy są męskością w naszej kobiecości i różowe baloniki, które pokazują naszą lekkość i delikatność, i które lecą do nieba z niektórymi naszymi Amazonkami – wyjaśnia Alicja Tomczyk, prezes ESA.

W pochodzie elbląskimi ulicami wzięło udział wiele, bardzo młodych osób, wolontariuszy, także uczniów naszych szkół. - Dla nich ponownie ogłosiliśmy konkurs na najlepsze hasło promujące zdrowe życie. Tradycyjnie, z nagrodami – uśmiecha się Alicja Tomczyk.

Wszystkich, którzy zechcą oddać swój głos na najciekawsze hasło promujące marsz, zapraszamy do specjalnie utworzonej aplikacji konkursowej, która ruszy w najbliższy wtorek, 22 października, o czym będziemy jeszcze informować naszych Czytelników.
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Galeria / 11 marsz Kocham Cię, Życie - 19.10.2013r. ( zdjęć 71 )
Dodano: 2013-10-19 | fot. Aleksandra Szymańska
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ rzetelność
  Sobota, 19.10

  Szkoda, że dziennikarka w swej rzetelności pamiętała o podaniu nazwisk obecnych na marszu polityków, a zapomniała o tym, że współorganizatorami marszu były wolontariuszki z II LO, które przyszły na marsz ze swymi pedagogami. Pani alicja Tomczyk kilkakrotnie to podkreślała.

 2. 2
  0
  ~ Ktoś, kto śpieszy się do pracy.
  Sobota, 19.10

  Mocherki tylko zablokowały ruch uliczny w naszym mieście idąc centrum miasta. Ja jadąc dzisiaj do pracy napotkałem "marsz mocherków" i prawie spóźniłem się do roboty. TAK WIEM, DZISIAJ SOBOTA, ALE MIAŁEM TAKĄ ZMIANĘ.

 3. 3
  +1
  ~ życzliwy
  Sobota, 19.10

  Szkoda, ze wielu zyczliwych wolontariuszy chcacych zrobić coś dobrego i pożytecznego, nie wie, że komuś tu nabija kase - mammografia jest jednym ze sposobów diagnozowania ale nie jedynym (za to mogącym miec wplyw zarówno na zdiagnozowanie raka jak i wczesniej jego przyspieszony wzrost) - są inne równie skuteczne metody badan, ktore jednak nie sa rozpowszechniane, gdyż firmą farmaceuycznym i całemu biznesowi, który za nimi stoi, się to nie opłaca, bo czy ktoś się zastanawial ile sprzedano mammografow od kiedy ta metoda weszła? Jaka to ogromna kasa? a jeśli chodzi o profilaktyke, to niestety i tak często zależy na jakiego trafi sie lekarza, bo mozna tak jak znajoma, której kazano "obserwować" - i tak e miala obserwowac az do... a ból narastał, aż w końcu musiała i tak sama o siebie zadbać

 4. 4
  +1
  ~ spisek farmalobby
  Sobota, 19.10

  ho ho jak władza dba o wasze zdrowie ... jeszcze tylko żeby się na wizytę rok nie czekało.

 5. 5
  --1
  ~ jarrow
  Niedziela, 20.10

  Jak nie urok to przemarsz wojsk. Wszyscy coś manifestują. Organizuję przemarsz wszystkich zarabiających 1500 brutto. Dwa dni później,organizuję przemarsz wszystkich którzy mają gdzieś swoich sąsiadów. Za 3 dni...... i tak do zaj...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3512041568756