Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Nie wychodząc z domu, możesz obejrzeć dziedzictwo Warmii i Mazur

19.08.2013, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie wychodząc z domu, możesz obejrzeć dziedzictwo Warmii i Mazur
fot. nadesłana, zdjęcie przedstawia kapliczkę w Nowej Pasłęce

Wiele cennych zabytków, przydrożne kapliczki, kunsztowne rzemiosło artystyczne i inne przedmioty będzie można oglądać w formie cyfrowej na podstronie "Cyfrowe Warmia i Mazury". Strona będzie zawierała zdigitalizowane materiały i obiekty będące w posiadaniu muzeów Warmii i Mazur, w tym obiekty w formacie 3D. W ramach projektu realizowanego przez CSE "Światowid" zdigitalizowane zostały już pierwsze projekty.

Projekt realizowany przez CSE „Światowid" ma na celu inwentaryzację dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o zabytkach i cennych obiektach znajdujących się na Warmii i Mazurach. Na obecną chwilę trwają prace nad digitalizacją warmińskich kapliczek.

Proces skanowania 3D jest niezwykle czasochłonny. - Skanowanie jednej kapliczki trwa około 5-6 godzin. Skanuje się niewielkie fragmenty, które później trzeba jeszcze złożyć w całość. Jedna kapliczka to kilkadziesiąt skanów – mówi Edyta Jasiukiewicz, rzecznik prasowy CSE "Światowid". - Sam proces skanowania wymaga odpowiedniego oświetlenia, dlatego wyjazdy muszą odbywać się w godzinach wieczornych. Do tej pory udało nam się w całości zdigitalizować kapliczkę w Nowej Pasłęce, w przyszłym tygodniu zamierzamy jechać do Węgorzewa w celu zeskanowaniu obiektów w tamtejszym Muzeum Ludowym – dodaje.

Obecnie zespół CSE „Światowid” przygotowuje się do rozpoczęcia skanowania drobnych obiektów znajdujących się w zbiorach pięciu muzeów w regionie. - Każda instytucja wytypowała pięć przedmiotów, które ze względu na swoje cechy charakterystyczne są szczególnie warte zdgitalizowania. Znajdują się wśród nich chociażby: monety, fragmenty uzbrojenia, przedmioty codziennego użytku czy dzieła rzemiosła artystycznego – mówi Edyta Jasiukiewicz.

Zdaniem Antoniego Czyżyka, dyrektora CSE "Światowid" digitalizacja pozwala ocalić od zniszczenia i zapomnienia dziedzictwo kulturowe, które stanowi unikalną wartość regionu. - Niestety, ze względu na fakt, że jest to proces długotrwały - konieczne było ograniczenie liczby zabytków. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się projekt cyfryzacji kontynuować na szerszą skalę i uchronić od zapomnienia jak najwięcej wartościowych obiektów – mówi.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 5 muzeów. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013.

Z tych środków został zakupiony sprzęt, który dał nowe możliwości digitalizacji i prezentacji materiałów. - Wśród nich są: książkowy skaner A1+, wyposażony w kołyskę pozwalającą na skanowanie książek o grubych grzbietach bez ryzyka ich uszkodzenia. Skanerem tym można skanować nie tylko książki – mówi Edyta Jasiukiewicz. - Drugim zakupionym urządzeniem jest skaner 3D, pozwalający na skanowanie obiektów przestrzennych. Zakupiony został również aparat fotograficzny oraz kamera z systemem steadicam do digitalizacji obiektów, których nie można zeskanować skanerem 3D ze względu na ich wielkość – dodaje.

Efekty działania Regionalnej Pracowni Digitalizacji w CSE „Światowid” będzie można zobaczyć prawdopodobnie w grudniu, kiedy zostanie uruchomiona podstrona „Cyfrowe Warmia i Mazury”. Na niej będzie można obejrzeć zdigitalizowane materiały i obiekty będące w posiadaniu muzeów Warmii i Mazur, w tym obiekty w formacie 3D. Materiały posłużą również do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w utworzonym punkcie dostępowym.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ Pan na Żuławach-Alojzy
    Poniedziałek, 19.08

    Ja chce oglądać Żuławy . Czemu do jasnej ch...wmawiajcie ludziom,ze Elblag to Warmia i Mazury skoro tak nie jest. Zawsze tu były,sa i beda Żuławy. To proba wynarodowienia,oderwania od korzeni Elblązan by łatwiej było sterować ludźmi zawieszonych w próżni bez przynależności do regionu. Won z tym zasranym Płynem i tym bagienno-trawiastym województwem !!!

  2. 2
    --1
    ~ jamaleg
    Poniedziałek, 19.08

    to nie jest dziedzictwo tylko dowód na wielką głupotę polaków którzy mówią na siebie wielcy patrioci a pozwalają na okradanie przez obce państwo tzw. Watykan naszego biednego kraju Polski

  3. 3
    +1
    ~ POlek
    Poniedziałek, 19.08

    Tytuł w czasie teraźniejszym, a artykuł w przyszłym. Wiecie co? Walta się na krawężnik zbyt wysoki.

  4. 4
    0
    ~ AborygenMiejscowy
    Wtorek, 20.08

    To, że Olsztyn nas postponuje - wybaczam im, bo od wielu dziesiątków lat są tylko stolicą PGR-owskiej metropolii o wyraźnym czerwonym zabarwieniu. Dziwi mnie jednak kompletny brak zachowania przez "nasze" władze, ale i miejscową zbieraninę jakiejkolwiek tożsamości i poszanowania dla kultury materialnej tych i okolicznych terenów mających z Olsztynem tyle wspólnego, co ja z samorządem elbląskim. Te dziwne i nieustające partyjno-klerykalne gierki powodują kompletny zanik tożsamości lokalnej Elbląga i jego pięknych okolic, bo już nie wspomnę o Kanale i Zalewie, który jakaś idiota podzieliła na pół.

  5. 5
    +1
    ~ KariM
    Wtorek, 20.08

    pomysł bardzo dobry jak każdy który pomoże popularyzować naszą kulturę i dorobek. a szczególnie ten na Warmii Mazurach i okolicach bo to wspaniałe tereny i często niedoceniane. choć z drugiej strony dzięki temu można spokojnie zwiedzać wypoczywać i zaliczać chociażby takie wypady jak opisany tutaj tnij.org/y61g ja od wielu lat odwiedzam te okolice bo chyba nigdzie indziej się tak nie relaksuję.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2010929584503