Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Współczesne ukrzyżowania - Wielkopiątkowe tradycje

29.03.2013, 07:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Współczesne ukrzyżowania - Wielkopiątkowe tradycje
fot. Mirosław Kliński
REKLAMA

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, będący jednocześnie wypomnieniem męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu. Do dziś w tym dniu, w różnych częściach świata obecne jest dobrowolone ukrzyżowanie, a w tradycyjnych obchodach tego święta uczestnicza np. gwiazdy ekranu.

W Wielki Piątek liturgia w kościołach, sprawowana jest na pamiątkę zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Chrystusa. Dzień ten pozbawiony jest oprawy muzycznej - brak organów, dzwonów i pieśni na wejście. Msza rozpoczyna się od rytuału, podczas którego ksiądz leży krzyżem przed ołtarzem, a wierni klęczą. Wielkopiątkowa uroczystość wzbogacona jest o opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po ewangelii następuje adoracja krzyża, podczas której księża i wierni całują rany Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościołach obowiązują czerwone szaty liturgiczne, które symbolizują miłość a katolicy mają tzw. post ścisły.

Wielki Piątek to główny dzień tradycyjnych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. W kraju obecne są wówczas procesje. Tuż po północy na ulice miasta wychodzą najważniejsze pochody: Jezusa Wszechmocnego, Matki Bożej Nadziei i Matki Bożej z bazyliki Macarena.

Czesi tylko jeden dzień w tygodniu wielkanocnym określają mianem "wielkiego"- Wielki Piątek. Pozostałe dni określane są kolorami. Środa jest czarna, zielony czwartek i biała sobota.

W Brazylii w misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu. Filipiński Wielki Piątek, w niektórych częściach kraju jest dniem, w którym wierni dla okazania swojej wiary dają się ukrzyżować.

W Wielkiej Brytanii w Wielki Piątek można zobaczyć występy zespołów ludowych. Obecne jest także rozdawanie pieniędzy przez królową, która rozrzuca pensy na ulicach miast.

- Wielkanoc w USA obchodzi się inaczej niż w Polsce i tylko w niedzielę - opowiada 18-letnia Emily. - Tak więc, do kościoła chodzimy tylko w niedzielę, a piatek jest dniem zwykłym, wolnym od szkoły i oddatkowych zajęć - dodaje.

Po raz kolejny powiedzenie "Co kraj, to obyczaj" ma swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym. Nie ważne według jakiej tradycji spędzamy ten dzień. Ważne, abyśmy żyli w zgodzie z samym sobą. Wesołych Świąt!



Paulina Rakoczy, klasa medialna

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ kmicic
    Piątek, 29.03

    jedno sprostowanie - nie ma mszy bo nie ma modlitwy eucharystycznej - jest LITURGIA Męki Pańskiej, pozdrawiam

  2. 2
    0
    ~ Franciszek
    Piątek, 29.03

    Najciekawsze jest to,że większość narodów świata porzuciło swoje własne wierzenia i przyjęło wiarę , Boga i Mesjasza Izraela. A stało się to za sprawą najpierw rzymskich,potem niemieckich i na końcu hiszpańskich mieczy.

  3. 3
    +1
    ~ Solidarny
    Sobota, 30.03

    Franciszku cos ci się pomyliło, bo jeśli chodzi o rzymian, to oni tępili chrześcijaństwo a nie je rozpowszechniali. Niemcy (rozumiem, że chodzi ci o krzyżaków) wiarą w Boga tylko sobie wycierali mordy, a robili dokładnie odwrotnie niż ta wiara naucza i raczej nikogo nie nawrócili na chrzescijaństwo, nawet i mieczem - bo im chodziło głównie o ziemię, a nie o wiarę. Hiszpanie rozpowszechniali wiarę w Ameryce Łacińskiej ale w większości przypadków nie odbywało się to poprzez miecz a nauczanie. Owszem wiele narodów robiło źle (wyprawy krzyżowe) ale i dlatego sam Jan Paweł II za to przeprosił-chrzescijanie,kapłani to tylko ludzie - a ilu chrzescijan wymordowano przez te lata za wiarę? a ilu morduje sięteraz nadal? Co 3 minuty obecnie na świecie ginie chrzescijanin za to, ze jest chrześcijaninem

  4. 4
    --2
    ~ jamaleg
    Sobota, 30.03

    w XXI w takie szopki to tylko w Polsce

  5. 5
    +1
    ~ Franciszek
    Sobota, 30.03

    Chrzecijastwo zostało oficjalna religią państwową Cesarstwa Rzymskiego począwszy od Sobóru nicejskiego zwołanego 20 maja 325 r. w Nicei (Nikai) w Bitynii (około 80 km od Konstantynopola) przez cesarza Konstantyna Wielkiego.Tam przez tegoż cesarza zostały ustalone obowiazujące do dziś zasady wiary .,m innymi termin Wielkanocy,treść wyznania wiary (wierzę w Boga Ojca itd)Chrześcijaństwo przejęli potem mniej lub bardziej chętnie Galowie i Germanie,od Germanów Słowianie (996 Mieszko)itd. Znajomoć historii Solidarnego opiera się na przeczytaniu jedynie Quo Vadis.( 1 wiek ne.)A jeszcze w średniowieczu w Europie Zachodniej ludzie Kościoła uchodzili za najbardziej wykształconych.Oczywiście całą wiedzę starożytności Europa odzyskała dzięki uczonym perskim i arabskim via mauretańska Hiszpania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1347050666809