Środa, 12.08.2020, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Janusz Palikot i jego partia przeciwni zakazowi picia piwa na ulicy

17.07.2012, 13:29:06 Rozmiar tekstu: A A A
Janusz Palikot i jego partia przeciwni zakazowi picia piwa na ulicy
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.szczecin.gazeta.pl )

Ruch Palikota złoży w Sejmie projekt ustawy znoszącej zakaz picia alkoholu niskoprocentowego w miejscach publicznych. W uzasadnieniu dla swojego nowego projektu przywołuje przykłady Francji czy Holandii, gdzie taki zakaz nie obowiązuje.

Jak podaje dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” z uzasadnienia z jednego z posłów Ruchu Palikota, Michała Kabacińskiego wynika, że posłowie Ruchu Palikota chcą zmienić podejście do spożywania alkoholu niskoprocentowego - do 6 proc. - czyli np. piwa. Wyłączone z tego zakazu będą za to trunki wysokoprocentowe.

Kabaciński przypomina, że podczas Euro 2012 można było pić piwo w strefach kibica (do 3,5 % - przyp. red.), co pokazało, że "nie musi się to automatycznie przeradzać w jakieś awantury". - cytując za posłem i dzisiejszą „Gazetą Wyborczą”. - Dziś tak naprawdę główną przyczyną zakazu jest to, że niby walczymy z awanturami na ulicy - tłumaczył poseł Ruchu. - Ale to nieprawda, bo to są po prostu pojedyncze przypadki, margines – przekonywał.

Poseł Ruchu Palikota przywołuje tez przykłady Francji i Holandii, gdzie zakazu spożywania alkoholi niskoprocentowych (do 6%) w miejscach publicznych nie ma. - U nas, jak się chce wyjść na piknik z kocykiem w miejscu publicznym i wypić jedno piwo, to od razu trzeba zapłacić 100-złotowy mandat. - pisze  „Wyborcza” cytując słowa posła Kabacińskiego.

Ostatni argument, jaki przywołuje poseł w swoim uzasadnieniu dotyczy kwestii ekonomicznej. Dzisiaj, zakup pół litra piwa w pubie lub restauracji, to wydatek rzędu ok. 8-10 zł w stosunku do ok. 3 zł za piwo, za które zapłacimy w sklepie. Poseł przekonuje, że Polaków na takowe zbytki nie stać i przy okazji dodaje, że aby wprowadzić proponowane przez Ruch Palikota rozwiązania, trzeba będzie zmienić m.in. ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

- Niebywałe. - kręci głową pan Tadeusz, elblążanin, poproszony o komentarz w tej sprawie. - Widocznie Janusz Palikot zrobi wszystko, żeby przypomnieć się elektoratowi, który w ostatnich czasach  o nim nie pamięta. - komentuje starszy pan. - Działania tej partii  ograniczają się do coraz bardziej żenujących pomysłów.

- Być może, zniesienie zakazu picia alkoholi niskoprocentowych w miejscach publicznych, to nie jest zły pomysł. - mówi Michał, 24-letni student. - Taki zakaz uderza w zwykłych obywateli, którzy być może, od czasu do czasu mieliby ochotę kulturalnie i spokojnie wypić jedno piwo np. w parku ze znajomymi. - przekonuje chłopak. - Problem leży chyba gdzie indziej. - Palikot zapomina, że w Polsce jest niestety inna kultura picia  niż np. we Francji – argumentuje - Po za tym mam rozumieć, że projekt wnosi możliwość wypicia niskoprocentowego alkoholu w miejscu publicznym, ale o ilości nie mówi nic. I tak np. pięć 5% piw wypitych na ławeczce to już niezłe uderzenie w głowę dla delikwenta. I co dalej? - pyta chłopak.

Ruch Palikota postanowił również przeprowadzić ekspertyzy, co do tego, w jakich miejscach ewentualnie podtrzymać zakaz spożywania alkoholu niskoprocentowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że takie ograniczenia mogłyby być wprowadzone np. w okolicach szkół.

Gotowy projekt ustawy ma trafić do Sejmu do końca lipca.

 

opr.
AS


 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Jonas
  Wtorek, 17.07

  To bardzo dobry pomysł. Tego typu zakazy zbytnio naruszają wolność ludzi.

 2. 2
  +6
  ~ pijak
  Wtorek, 17.07

  i tak pija i pic beda, zakazy i kary nic nie daja bo wszystkich nie ukarza, to diala tak, policja wie ze ludzie pija ale jesli ich nei widac to nie wyszukuja, a jak przejezdzaja i widza ze ktos kitra puszke w siatce albo w rekawie i grzecznie siedzi z kumplem to nawet nie podjezdza chyba ze pod kamerami sie siedzi to juz straz idzie bo to mus i fakt nie do ukrycia :D trzeba sie ukrywac jak za okupacji aby nie trafic na mlodych gliniarzy bo strazy nie ma.

 3. 3
  +7
  ~ fanfatal
  Wtorek, 17.07

  Picie a chlanie robi różnice u nas nie ma kul;tury picia alkoholu hołota dopiero by się rozpasała ,te zaczadzona partia co jeszcze wymyśli aby się wylansować ręce opadają

 4. 4
  +3
  ~ spragniony
  Wtorek, 17.07

  Janusz zawsze walczy o najważniejsze sprawy ludzi, od kiedy w Polsce przestał płacić podatki ;D

 5. 5
  +5
  ~ jaca
  Wtorek, 17.07

  palikot niech spada oszust juz glosowal w sprawie reformy emerytalnej a co do picia ten zakas jest do niczego pajace chodza i mandaty klepia kolejne wyciaganie kasy od ludzi jak sie tylko da

 6. 6
  +5
  ~ bob podchmielony
  Wtorek, 17.07

  zielone światło dla wszelkiego rodzaju lumpów i małolatów... wypije taki jedno za dożo i już robi chlew wokół siebie. jak ktoś faktycznie ma ochotę kulturalnie wypić to i tak wypije, byle się z tym nie afiszować.

 7. 7
  +8
  ~ bob podchmielony
  Wtorek, 17.07

  a i jeszcze jedno... weźcie się za coś konkretnego Ruchu Pajaców a nie ludziom dup..ę głupotami zawracacie...

 8. 8
  +8
  ~ zombi
  Wtorek, 17.07

  Jak ktoś ma konta na Kajmanach to go tylko takie sprawy intereują

 9. 9
  +12
  ~ zasada
  Wtorek, 17.07

  Palikoty jak wszystkie lewaki ( udawane czy nie to nie ma znaczenia ) popierają wszystko co degeneruje społeczeństwo.

 10. 10
  +6
  ~ ft
  Wtorek, 17.07

  Palikot - spadaj ze swoimi głupimi pomysłami

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.