Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Turystyka zainteresowała elblążan. Kolejne konsultacje społeczne za nami

11.05.2012, 07:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Turystyka zainteresowała elblążan. Kolejne konsultacje społeczne za nami
fot. AS

Turystyka, promocja, współpraca ponadregionalna i międzynarodowa to kolejny rozdział dokumentu „Analiza społeczno-gospodarcza Elbląga”, który przedyskutowany został z mieszkańcami Elbląga. Na wczorajszym spotkaniu, 10 maja, głos zabrało wielu mieszkańców naszego miasta, którzy szukali rozwiązań indywidualnych problemów. Jednak, jak wyjaśniali urzędnicy, analiza diagnozuje, a nie leczy.

„Analiza społeczno-gospodarcza” jest pierwszym z etapów prac nad Strategią Rozwoju Elbląga 2020+. Dokument został podzielony tematycznie i według jego rozdziałów zaplanowano spotkania z mieszkańcami.

Na wczorajszym spotkaniu urzędnicy przedstawili to, co w podtemacie "Turystyka" w dokumencie „Analizy…” się znalazło; w badaniach zamykających, na rok 2010, według danych Urzędu Miejskiego, w Elblągu funkcjonowało łącznie 25 obiektów zakwaterowania w tym, 9 hoteli 3-gwiazdkowych (570 miejsc), 2 hotele 2-gwiazdkowe (107 miejsc), 1 camping 2-gwiazdkowy (100 miejsc) oraz 13 obiektów nie skategoryzowanych (957 miejsc). Łącznie Elbląg dysponował na dzień 31.12.2010 roku 1 734 miejscami noclegowymi. W 2011 roku do użytku został oddany pierwszy w mieście 4-gwiazdkowy Hotel Elbląg, który dysponuje m.in. 85 pokojami, basenem i centrum konferencyjnym.

Atrakcje turystyczne Elbląga


Prócz wymienionych w poprzednich rozdziałach instytucjach i ośrodkach tworzących ofertę kulturalną i sportową miasta, do Elbląga mogą przyciągać turystów liczne zabytki: kościół katedralny św. Mikołaja, Brama Targowa z 1309 i pozostałości fortyfikacji miejskich, średniowieczny zespół szpitalny z kościołem św. Ducha (obecnie budynek Biblioteki Elbląskiej), ścieżka kościelna, XV-wieczny kościół Bożego Ciała, neogotycki kościół św. Wojciecha, szachulcowy kościół bł. Doroty, zespół dawnego zamku i podzamcza, kamienice późnogotyckie, renesansowe i manierystyczne, samo Stare Miasto, Muzeum Archeologiczno-Historycznym, w którym można oglądać m.in. wystawę prezentującą znaleziska z terenu osady Truso, metalowe formy przestrzenne, zwane „Bienalami”, las komunalny „Bażantarnia”, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Kanał Elbląski z pochylniami, Zatoka Gdańska. W odległości ok. 30 km od Elbląga znajduje się z kolei zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Zamek krzyżacki w Malborku, będący drugim co do wielkości zamkiem w Polsce. Turystycznie atrakcyjny jest też sąsiadujący z Elblągiem obszar Żuław, gdzie turysta znajdzie unikatowe, drewniane chaty podcieniowe, zagrody w stylu holenderskim, liczne zabytki techniki, jak mosty zwodzone czy stacje pomp. W kilku miejscowościach zachowały się cmentarze mennonitów. Pod względem turystycznym Elbląg może też pełnić rolę „bazy wypadowej” do Trójmiasta, na Warmię, na jeziora mazurskie i do Kaliningradu.

Dokument "Analizy społeczno-gospodarczej" nakreślił też elementy promocji miasta, współpracy międzygminnej i ponadregionalnej oraz współpracy międzynarodowej podjętej przez Gminę Miasto Elbląg w 2010 roku.

Na czwartkowym spotkaniu zebrani na debacie mieszkańcy zwracali szczególną uwagę na:

- powołanie w Elblągu odrębnej, samodzielnej, precyzyjnie działającej komórki, jaką tworzyć może np. Departament Turystyki (nieobecny na dzień dzisiejszy w strukturze organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Elblągu), lub choćby jednostki zajmującej się tylko rozwojem turystyki w mieście
- rozbudowę i modernizację Ośrodka Sportów Wodnych „FALA”
- powiększenie tekstu „Analizy..” o plany i inicjatywy związane z rozwojem turystyki, realizowane w ramach projektów międzynarodowych
- absolutny brak w dokumencie „Analizy..” zasobności bazy Elbląga pod względem turystyki wodnej i uwzględnienie tejże bazy w dokumencie
- ciągłą i pogłębioną współpracę z konsulatem kaliningradzkim pod względem turystycznym

Na wczorajszym spotkaniu dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej, Rafał Gruchalski, powiedział, że w najbliższym czasie na Wyspie Spichrzów wybudowany zostanie pub z mini browarem. -  Będzie on promował elbląską markę piwa lokalnego. Staramy się też o to, aby tylko w tym miejscu było serwowane tak kiedyś lubiane i pożądane piwo EB. – powiedział dyrektor Gruchalski.

Kolejne spotkanie odbędzie się już dziś, 11 maja, o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim – Temat: „Rynek pracy i bezrobocie”.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ zioło
    Piątek, 11.05

    populizm nic więcej

  2. 2
    --1
    ~ szogun
    Piątek, 11.05

    O rany ale tłumy!!!-Kolejna POrażka

  3. 3
    +2
    ~ nein
    Piątek, 11.05

    ooooooooooooooo zabytki elbląskie to mnie szczególnie pociągają i fascynują, jest SUPER w ELBLAGU, zajebiście

  4. 4
    +3
    ~ turysta
    Piątek, 11.05

    Jeden WIELKI BURDEL.Dewastacja .Turystów zapraszacie PO CO.DO CZEGO???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0516128540039