Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"WyTRWAMy i wygramy". Marsz w obronie wolnych mediów przeszedł ulicami Elbląga

15.04.2012, 17:34:58 Rozmiar tekstu: A A A
fot. Michał Kalinowski

Około 1,5 tys. elblążan wzięło udział w przemarszu w obronie Radia Maryja i Telewizji Trwam, który przeszedł dziś, 15 kwietnia, ulicami Elbląga. Wśród zgromadzonych byli obecni między innymi poseł PiS Leonard Krasulski i europoseł Jacek Kurski. Uczestnicy przemarszu nieśli transparenty z hasłami "Wytrwamy i wygramy", "Wolność słowa w wolnej Polsce",  "Prawda i wolność w mediach".

Celem zgromadzenia była wspólna modlitwa o wolne media katolickie. Wielu uczestników przemarszu wyrażało jednak przy tej okazji ogólny sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez władze państwa.  - Jestem tu, żeby wyrazić swój głęboki sprzeciw wobec decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – mówi pan Michał, 36-letni elblążanin. – Uważam, że ta decyzja jest wymierzona przeciw Telewizji Trwam, przeciwko katolikom i przeciwko wartościom. Inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć. 

- Chcemy ustrzec naszą wiarę przed laicyzacją, która staje się udziałem prezydenta Komorowskiego i premiera Tuska – dodaje pan Andrzej Brzostkowski. – Wiarę chrześcijańską wprowadzili nasi pradziadowie i historia uczy, że bez niej niczego się nie osiągnie. Żądamy mediów katolickich i panowie na wysokich stołkach muszą liczyć się z naszym zdaniem, bo dzisiaj są, a jutro może ich nie być. 

Poza prawem i wbrew wolności

Pod pomnikiem „Solidarności” do uczestników przemarszu skierowane zostały okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał między innymi Marek Pruszak, elbląski radny klubu PiS: - Mamy prawo do telewizji bez nachalnych reklam i przemocy, bez demoralizacji i ciągłej manipulacji. Mamy prawo do wartościowych programów, transmisji z ważnych wydarzeń Kościoła – mówił do zebranych. – Nie po to swoje młode życie oddało trzech elblążan: Zbyszek Godlewski, Marian Sawicz i Waldemar Rebinin, nie po to ucierpiały tysiące Polaków w grudniu 1970 roku i w czasie stanu wojennego, by teraz ta władza znów ograniczała naszą wolność.

- Tak zwani bezpartyjni fachowcy, a w gruncie rzeczy polityczni funkcjonariusze pozbawili kilka milionów Polaków dostępu do programów katolickich, patriotycznych i wartościowych – mówiła z kolei Dorota Kobryń- Szczepańska, szefowa Klubu Gazety Polskiej w Elblągu. Jak dodała, wszystko odbywa się pod pozorem zgodności z prawem i dążenia do zróżnicowania oferty programowej.  – Mamy do czynienia z olbrzymią arogancją wobec narodu polskiego. 

„Nie oddamy wam Telewizji Trwam”

W przemarszu ulicami Elbląga wziął również udział Jacek Kurski, europoseł, wiceprezes klubu Solidarna Polska. - Partia rządząca, która w nazwie ma słowo „obywatelska” ignoruje wolę milionów Polaków, którzy upominają się o katolickie oblicze naszej ojczyzny. Atak na Telewizję Trwam jest atakiem na Polskę. Kto podnosi rękę na krzyż, podnosi rękę na Polskę – mówił w swoim wystąpieniu.
- Ta władza nie mogłaby tak skandalicznie i fatalnie rządzić, gdyby nie media, które bardzo często kłamią i ogłupiają ludzi. Dlatego odmawia się Telewizji Trwam koncesji na multipleksie, żeby to jedyne wolne, niezależne i prawdziwie polskie medium nie mogło zwielokrotniać swojego przekazu i docierać do serc  i umysłów Polaków. Nie oddamy wam, nie oddamy wam Telewizji Trwam – zakończył europoseł, nawiązując do piosenki wykonywanej przez zaprzyjaźniony z Radiem Maryja zespół Kapela znad Baryczy, która również była dziś obecna pod pomnikiem „Solidarności”.

Okolicznościowe wystąpienia wielokrotnie były przerywane oklaskami zgromadzonych, którzy żywo reagowali na wypowiadane słowa.

 

Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 13

%46.2 %53.8


Galeria / Przemarsz w obronie TV Trwam i Radia Maryja ( zdjęć 43 )
Dodano: 2012-04-15 | fot. Michał Kalinowski
0

Komentarze do artykułu (74)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Bercik
  Niedziela, 15.04

  Chorzy ludzie ;| !!!

 2. 2
  +23
  ~ Hops
  Niedziela, 15.04

  Czy mi sie wydaję, czy młodych ludzi tam prawie nie ma?

 3. 3
  +23
  ~ jamaleg do berecika
  Niedziela, 15.04

  Do Berecika , Ci ludzie nie są chorzy Oni poprostu nie są zdolni do samodzielnego racjonalnego myślenia . Od ,urodzenia wpajane im było że Ty możesz nie zjeść ale Twój ksiądz musi być pasiprzuchem w najnowszym modelu samochdu.

 4. 4
  +5
  ~ ANTYMOHER
  Niedziela, 15.04

  My tej Tv TRWAM nie chcemy nawet za góry złota!!! Mohery wyszły z nor na ulicę, widać że mamy wiosnę, bo robactwo z ziemi wypełza :(

 5. 5
  --22
  ~ Antypisuar
  Niedziela, 15.04

  Czy to nie Kurski powiedział,że ciemny lud kupi wszystko. Kupili, a ilu tam znajomych grzeszników . Mają już niebo zapewnione, bo niewiele im brakuje.

 6. 6
  +11
  ~ mobbing
  Niedziela, 15.04

  OSZOŁOMY!!!!

 7. 7
  --17
  ~ ela
  Niedziela, 15.04

  Hmm, i "berecik,hops,jamaleg ,ANTYMOHER" niestety BĘDĄ kiedyś moherami ,bo taka kolej życia .Ci ludzie ,ktorzy dziś manifestowali zasługują na najwyższe uznanie ,bo mają odwagę aby wyjść na ulicę .WY kiedyś będziecie tak zaszczuci ,że z łezką w oku o lasce będziecie wspominać dzisiejszy marsz .Więcej szacunku dla starszych ludzi !

 8. 8
  +3
  ~ kol
  Niedziela, 15.04

  Nie oglądam TV trawm , nie słucham Radia MAryja , Jestem agnostykiem, ale ograniczanie demokracji jest najgorszym grzechem obecnej władzy. Popieram takie marsze bo widać, że na czymś ludziom zależy, tak się budzi społeczeństwo obywatelskie, które patrzy i rozlicza polityków. Pozdrawiam krytykantów.

 9. 9
  +13
  ~ manela
  Niedziela, 15.04

  do ela -moher to nie znaczy stary

 10. 10
  +12
  ~ jasny
  Niedziela, 15.04

  Kurski i jego CIEMNY LUD

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1116418838501