Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

NIK złożyła zawiadomienia do prokuratury dot. Przekopu. Popełniono przestępstwo?

24.06.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
NIK złożyła zawiadomienia do prokuratury dot. Przekopu. Popełniono przestępstwo?

Najwyższa Izba Kontroli złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz jedno zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie dokonywania wydatków ze środków publicznych bez upoważnienia przy budowie drogi wodnej łączącej Port w Elblągu z Bałtykiem. O co chodzi?
 

 

 

NIK uważa, że dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni nie miał prawa zaciągać zobowiązań finansowych na zadania nie ujęte w budżecie i przekraczająca ten budżet. Zdaniem NIK wartość takich zobowiązań wynosi ok. 160 mln zł (157,7). NIK uważa, że takie postępowania narusza zasady rzetelności, legalności, gospodarności i celowości

 

 

– mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej senator Jerzy Wcisła.
 


Senator podkreślił, że są to podstawowe zasady finansów publicznych ujęte w art. 44 ustawy o finansach publicznych. - Przypomnę, że do tych zasad odwoływałem się składając 23 września 2022 roku doniesienie do NIK w tej samej sprawie, czyli budowy tej drogi wodnej niezgodnie z ustawą budżetową – dodał.

 

 

Ja koncentrowałem się na tym, że w ustawie budżetowej jest zapis o tym, że w ustawie budżetowej jest zapis o tym, że budowana droga wodna ma umożliwić bezpośredni dostęp do portu w Elblągu dla statków morskich wszelkich bander. Zatem próby zatrzymanie budowy 1 czy 3 km przed portem były sprzeczne z ustawą i stanowiły nadużycie z art. 231 kk

 

 

– podkreślił Jerzy Wcisła.

 


Senator zapewnił, że zgadza się także, że niewłaściwie oceniono zakres zadań związanych z budową. - Nie ujęto kosztów zabezpieczenia brzegów – zauważa Jerzy Wcisła. - Zresztą samą decyzję o sposobie zabezpieczenia także odjęto bez należytych konsultacji. Mamy więc jednocześnie ogromne koszty i problem, bo ścianki wodoszczelne 2,5-2 metry nad wodę nie eliminują zagrożenia przeciwpowodziowego.
 

 

Jak zaznaczył senator jedna z pierwszych rozmów z nowym rządem na temat kontynuacji inwestycji dotyczyła właśnie zatrzymania tej części inwestycji i podjęcie decyzji o formie jej zakończenia po konsultacjach ze specjalistami. - Może bowiem być tak, że uszczelniona w ten sposób rzeka będzie mogła wylać tylko w Elblągu. A chyba nie o takie bezpieczeństwo chodzi. Mam satysfakcje, że za niefrasobliwość przy realizacji tej ważnej inwestycji ktoś odpowie – stwierdził Jerzy Wcisła.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Meczą juz
  Poniedziałek, 24.06

  Trudno zakopać -:)))

 2. 2
  +17
  ~ zorro
  Poniedziałek, 24.06

  czekiści znowu w akcji

 3. 3
  +28
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 24.06

  Największy szkodnik miasta Elbląga i całego regionu, człowiek mściwy i zawistny - Jerzy Wcisła, niestety senator RP, zwany Motorówką. W dodatku rusofob z krwią na rękach już ponad 0.5 mln ludzi na Ukrainie, podżegacz wojenny, hejter i bumelant opłacany z naszych POdatkuf. Dzisiejsza akcja w Karczowiskach, gdzie wygrzebywał butelki ze śmietnika po Nocy Kupały i skompromitował się przed całą Polską na antenie tvn (pierwszy materiał, ważniejszy od wizyty Dudy w Chinach, fentanylu i terrorystycznego rajdu w Dagestanie) zapisze się brunatnymi zgłoskami w jego żałosnym cv:) Ech, żeby ten PiS miał więcej rozumu, to inaczej - i lepiej! - mogła Polska dziś wyglądać:) #PrawdaWasWyzwoli; 🖤🚩

 4. 4
  +18
  ~ Odgrzewany kotlet
  Poniedziałek, 24.06

  Koalicja zaczyna mieć problemy koalicyjne-:))) to i trzeba czymś przyćmić ten problem , to najlepiej odgrzać stary kotlet, który już wrażenia nie robi bo koalicja prędzej czy później się rozleci

 5. 5
  --3
  ~ do koliński
  Poniedziałek, 24.06

  skosztuj kefirku lub maślanki a doznasz wyzwolenia

 6. 6
  +13
  ~ Niesmak
  Poniedziałek, 24.06

  Ilez można zionąć nienawiścią, podjudzaniem i szukać podziałów, dopiero co na sesji radni pis w sposób elegancki wyrazili się o chęci współpracy z nowymi władzami, a tu znowu taki klops ! Czy niegłupio czują sieteraz radni pis???? W tym narodzie nienawiść, hejt, zawiść, agresja okazuje się celem w życiu..... słabe to. niestety

 7. 7
  +11
  ~ sąsiad z Synaju
  Poniedziałek, 24.06

  Proponuję by Wcisła swoje oracje wygłaszał do lustra i na spotkaniach rodziny. Nawet mi go nie żal. Żal mi lekarza który zechce naprawić jego cieki mózgowe. Trzymaj się płotu, sikaj, kołysz i bredź.

 8. 8
  +18
  ~ MARIUSZ
  Poniedziałek, 24.06

  Moje kondolencje tym którzy go wybrali

 9. 9
  +11
  ~ Samo życie
  Poniedziałek, 24.06

  Cóż każdy powiadamia prokuraturę z różnych powodów......

 10. 10
  +15
  ~ Zdegustowany
  Poniedziałek, 24.06

  Cytat- "Mam satysfakcje, że za niefrasobliwość przy realizacji tej ważnej inwestycji ktoś odpowie – stwierdził Jerzy Wcisła" Czyli wyrok już uzgodniono, a NIK mówi o MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA , ciekawe czy senator już wytypował kto i jak długo będzie siedział. Powinniśmy się zastanowić jaki niewygodny temat rządzący chcą przykryć takimi wrzutkami. Oczywiście jeżeli potwierdzą się zarzuty przed sądem to kara powinna być.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3817830085754