Sobota, 22.06.2024, Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS) zostali europarlamentarzystami z naszego okręgu

10.06.2024, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS) zostali europarlamentarzystami z naszego okręgu

Województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie (okręg nr 3) w Parlamencie Europejskim reprezentować będzie 60-letni Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej i 55-letni Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.

 


W poprzedniej kadencji okręg nr 3 w Parlamencie Europejskim reprezentowało trzech parlamentarzystów. Tym razem będzie ich dwóch.

 


Mandat zdobyli politycy, który w wyborach do Parlamentu Europejskiego startowali z pierwszych miejsc. Jacek Protas (lider listy Koalicji Obywatelskiej) zdobył 125 861 głosów (107 415 w woj. warmińsko-mazurskim).

 


Pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego Jacek Protas z wykształcenia jest nauczycielem. Był dyrektorem LO w Lidzbarku Warmińskim i starostą powiatu lidzbarskiego. W 2006 został Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tę funkcję pełnił przez osiem lat. W tym samym roku został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie warmińsko-mazurskim.

 


Jacek Protas po raz pierwszy posłem został w 2015 r. Mandat ten sprawuje trzecią kadencję. W grudniu 2023 r. otrzymał nominację na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 


Natomiast Maciej Wąsik („jedynka” listy Prawa i Sprawiedliwości) uzyskał 85 151 głosów (44 730 w woj. warmińsko-mazurskim).
 

 

Maciej Wąsik pochodzi z Warszawy, a z wykształcenia jest archeologiem. W 2002 r. został radnym warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Był m.in. burmistrzem Wawra, pełnił też funkcję zastępcy komendanta Straży Miejskiej w Warszawie, a także sprawował mandat radnego Warszawy i radnego sejmiku mazowieckiego.

 


Był zastępcą szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (lata 2006 – 2009), posłem (lata 2015-2023) oraz Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji (lata 2019-2023).

 W okręgu nr 3 dobry wynik uzyskał Tomasz Frankowski. Na polityka Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 88 190 osób (26 737 w woj. warmińsko-mazurskim). Nie zostanie on europarlamentarzystą ze względu na zbyt małą frekwencję w regionie. Gdyby była ona większa Koalicja Obywatelska zdobyłaby dwa mandaty, a wówczas również Tomasz Frankowski reprezentowałby nas w Brukseli.
 

 

Od 2014 r. europarlamentarzystą z naszego okręgu był Karol Karski (PiS). Tym razem nie wywalczył on mandatu.
 

 

Frekwencja w kraju wyniosła 40,65 proc. W Warmińsko-Mazurskiem - 33,59 proc., a w Podlaskiem - 37,38 proc.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Gratulację dla wyborców
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  No cóż podwójna tragedia wyborcza! Obaj obcy i bez sukcesu dla naszego miasta zapomnianego i zepchnietego do roli zaścianka!

 2. 2
  +15
  ~ no tak
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Tragedia, czym zapisał się Protas NICZYM dla Elbląga. Zastanawiam się czym Elblążanie się kierują , chyba tylko tym, żeby tylko nie PIS, bo na PO to takie" trendi". A już w Warszawie się zaczęło. przybysze są i skaczą po dachach samochodów,do nas pewnie tez dotrą, no ale naród tak głosując tego sobie życzy.

 3. 3
  +34
  ~ Gik
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Z puchy do euro parlamentu haha dobre polska to stan umysłu

 4. 4
  +18
  ~ otto
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  To duża oszczędność ,Nasi wybrańcy Wąsik i Protas będą teraz jeżdzić do Brukseli jednym autem . Szkoda mi tylko Ryszarda Czarneckiego , że nie będzie mógł zimą jeżdzić służbowo kabrioletem do Belgii .

 5. 5
  +34
  ~ koliński nierób
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Wąsik ? , ola boga < kryminalista z PiS , wyborcy maja najeba.. !

 6. 6
  +11
  ~ Etna
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Tylu w Elbląg mądrych bystrych młodych ludzi a oni dziadka protasa wybierają co nic dobrego dla Elbląga nie zrobił.chyba że zimne termy w Lidzbarku Warmińskim

 7. 7
  +14
  ~ Komediodramat
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Najlepszy ubaw z kandydatek lokalnej lewicy, chyba same uwierzyły w swój fenomen , no raczej w tej upadłej juz i skompromitowanej wynikiem lewicy nie mają czego szukac aby błysnąć jeszcze w kwiecie wieku-:))))

 8. 8
  +12
  ~ zdziwiony Staś
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  No to obstawiamy: Czy i kiedy pan Wąsik wróci do Polski po uchyleniu immunitetu przez parlament UE. Ja stawiam, że w trakcie kampanii wyborczej na Prezydenta Polski,

 9. 9
  +29
  ~ mama
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Jak to jawnie pokazuje jak Elblążanie głosują na plakaty, masakra! ... Im więcej danego ryyyja tym więcej głosów, ludzie ogarnijcie się, przez Was nasz kraj ginie!

 10. 10
  +1
  ~ Usmiechnięty dekiel
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  I dobrze. Jednych mniej z regionu. Pytanie, co za "geniusze" z PO wskoczą na ich stołki...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1378791332245