Sobota, 23.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radny proponuje, aby tanio udostępniać miejskie działki pod budowę domów. "To szansa na zatrzymanie młodych elblążan"

27.12.2020, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Radny proponuje, aby tanio udostępniać miejskie działki pod budowę domów. "To szansa na zatrzymanie młodych elblążan"

Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Pruszak stwierdził, że znalazł sposób na zatrzymanie w naszym mieście młodych i aktywnych elblążan. Problem w tym, że wskazane przez niego rozwiązanie zdaniem wiceprezydenta Elbląga nie jest możliwe do zrealizowania.


- Mieszkańcy apelują o przygotowanie w najbliższych latach większej ilości tanich miejskich działek pod budownictwo jednorodzinne na Górnej Modrzewinie, Terkawce, ul. Wschodniej, Witoszewie, Okólniku - Dąbrowskiego i innych - wymieniał Marek Pruszak.


Zdaniem radnego pomogłoby to młodym ludziom w podjęciu decyzji o pozostanie w naszym mieście.

Mieszkańcy słusznie uważają, że byłaby to szansa na zatrzymanie młodych i aktywnych elblążan i mogłoby też przyciągnąć nowe osoby z innych miejscowości, a nawet z Trójmiasta

- zaznaczył Marek Pruszak.


Jak ten pomysł ocenia Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak? - Miasto Elbląg należy do liderów w zakresie budowy mieszkań - podkreślił. - Deweloperzy na dużą skalę realizują zabudowę mieszkaniową, co widoczne jest na terenie całego miasta. Nie obserwuje się przy tym pustostanów, co byłoby na wprost niezgodne z polityką przedsiębiorstw deweloperskich.

 

Statystyka wydawanych pozwoleń na budowę wyraźnie wskazuje na trend rosnący. Tendencja ta jednoznacznie oznacza, że młodzi ludzie inwestują w Elblągu i planują w nim swoją przyszłość

- zaznaczył Janusz Nowak.


Wiceprezydent Elbląga wyjaśniał, że polityka przestrzenna Gminy Miasto Elbląg realizowana poprzez Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie ustala przeznaczenia wskazanych przez radnego terenów, jak Terkawka, Okólnik czy Witoszewo wprost pod budownistwo mieszkaniowe.

 

Na Modrzewinie Północ planowane jest powiększenie strefy inwestowania w funkcje produkcyjno-przemysłowe. Należy mieć na względzie, że zapewnienie infrastruktury technicznej (drogi) oraz dostawy mediów (sieci wodociągowej, sanitarnej, odprowadzania wód opadowych, energii) do planowanych pod mieszkalnictwo terenów wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Oznacza to, że pojęcie "tanich działek pod budownictwo jednorodzinne" nie istnieje

- tłumaczył Janusz Nowak.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ Mariusz Lewandowski
  Niedziela, 27.12

  O widzę że do świadomości Pana Marka dotarło to co mówił Edmund Szwed.... Ile ta droga zajęła - sześć czy siedem lat.... Wtedy PIS-iaki mówiły że to Fredek z krainy kredek a potem to samo znalazło się w Planie Morawieckiego.... Imponujące może podesłać Panu Prószakowi jeszcze kilka propozycji - na przykład oddłużenie mieszkańców ZBK ? Jak to mówią lepiej późno niż wcale Gdyby droga do zrozumienia była krótsza być może Jerzy Wilk nadal byłby Prezydentem Elbląga - w 2015 zabrakło mu koło tysiąca głosów jak pamiętam.....

 2. 2
  +9
  ~ wuj onkel
  Niedziela, 27.12

  Prezydent Nowak to ten ,ktory kilka dni przed sesją Rady Miasta ,gdzie miala nastąpic wczesniej uzgodniona akceptacja budowy apartamentowca na ul. Tysiąclecia , zglosił zablokowanie tej budowy . Jako powód podał - jest to jedyne i ostatnie miejsce na budowę hotelu w Elblągu . Zapomnial dodać , że inwestor ktory kupil ten teren ok 15 lat temu na hotel sieci IBIS dawno z tego zrezygnowal , stwierdzając ,że w Elblągu po utracie praw wojewodztwa nie ma zapotrzebowania na kolejne hotele , a raczej będą likwidowane , jak hotel Arbiter . tak samo pokrętne jest tlumaczenie pana nowaka , że w Elblągu nie trzeba nowych dzialek budowlanych , a tym bardziej tanich domków z ogrodkiem , bo mlodzi chcą tylko do mieszkań w bloku , ktore kosztują tyle co domek na taniej dzialce

 3. 3
  +4
  ~ zofia
  Niedziela, 27.12

  kolejny raz slyszę zdecydowane NIE na ciekawą i jakże potrzebną propozycję od prezydenta Nowaka , który przez przypadek otrzymał taką wysoką funkcję . Chyba zapomniał on ,choć z racji wieku emerytalnego powinien dokladnie pamiętać , że koledzy z jego dawnej partii rządzący Elblągiem w latach 80- tych zrobili dokladnie to , o co postuluje dziś radny z PiS Marek Pruszak . To właśnie wtedy nastapilo otwarcie Miasta na masowe budownictwo jednorodzinne na tanich dzialkach przygotowanych przez Ratusz. Od 1982 roku przez kilka lat powstalo kilkaset / / ok .700 / domów . Panu Nowakowi ,specjaliście od nie - budownictwa polecam poważne zainteresowanie się dzialką pana cukiernika na Placu Konstytucji w samym centrum Elbląga . Czy naprawdę tej sprawy nie można rozwiązać z korzyścią dla obu stron

 4. 4
  +3
  ~ Kryspin
  Niedziela, 27.12

  Złośliwie spytał bym radnego Pruszaka jak się miewa sztandarowy pomysł jego partii - PiS i niejakiej Beaty Szydło - nazwany "Mieszkanie +". Nic nie wyszło? Kompromitacja? Czy ktoś się do niego jeszcze przyznaje? Tak to się kończy polityczny populizm.

 5. 5
  +9
  ~ Wróblewski tego nie zrobi
  Niedziela, 27.12

  Dobrze jest mieć swój dom. Jeszcze lepiej jest mieć swój dom na tanio pozyskanej działce. Jednak na budowę i wyposażenie oraz utrzymanie domu i rodziny trzeba mieć zatrudnienie. Panie aktywny ostatnio Pruszak, najpierw inwestycja dla miejsc pracy a następnie próba zatrzymania młodych. Młodzi nawet jeśli nabędą dom w Elblągu, to będą pracować w Europie lub Trójmieście, Warszawie..., i tam będą płacić główne podatki. Do Mariuszka - jak taki intelektualista rozumie "oddłużenie ZBK"? Żadnego oddłużania a jedynie sprzedaż, uwłaszczenie za symboliczną złotówkę. Oddłużanie bez prawa własności powoduje kolejne zadłużanie Mariuszku. Panie Pruszak - dom buduje się od fundamentów a nie od dachu. Najpierw zatrudnienie a później dom. Ta władza nie zmieni Elbląga, a elektorat innej władzy nie chce.

 6. 6
  +6
  ~ elblązanin zawiedziony
  Niedziela, 27.12

  najlepiej nic nie robić brać kasę i mieć wszystko w dupie

 7. 7
  --2
  ~ mieszkaniec tej wiochy
  Niedziela, 27.12

  Debile z ratusza w blokach nikt nie chce mieszkac w kołchozie,jest trend na indywidualne budownictwo,to przyszłość!!!!Wężcie idzcie po rozum do głowy zwapniali sklerotycy zapasieni i leniwi

 8. 8
  +3
  ~ kakalaka
  Niedziela, 27.12

  Nie bądzmy naiwni ze tu chodzi o NASZE dzieci. Pisowskie rodziny na swoim -to jest program pisu.

 9. 9
  +9
  ~ Akcja Słup Zawada .
  Niedziela, 27.12

  Panie Nowak faktycznie tak jest " Miasto Elbląg należy do liderów w zakresie budowy mieszkań - podkreślił. " ale kto je kupuje i to za gotówkę . Młodzi zaczynający dorosłe życie z pracą za najniższą krajową , czy może elita biznesmenów z poza Elbląga ?? Zwłaszcza z Trójmiasta ?? Co , powie Pan że może nie wie ? Komu na co mają służyć kolejne mieszkania w ich portfelu ?? Tak więc to budownictwo to do du....dla rozwoju miasta i do zatrzymania młodego pokolenia . Panie Nowak , czas odejść z urzędu .

 10. 10
  +7
  ~ Wszystko na NIE
  Niedziela, 27.12

  Czas przepędzić tego lenia, nieroba , administratora miasta na urzędzi. Wszystko w Elblągu jest na NIE , według niego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.