Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Nie będzie podwyżek dla polityków? Jerzy Wcisła: "Posłom zabrakło wyczucia"

18.08.2020, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie będzie podwyżek dla polityków? Jerzy Wcisła: "Posłom zabrakło wyczucia"

Posłom trochę zabrakło wrażliwości i wyczucia społecznego - komentuje senator Jerzy Wcisła (KO) błyskawiczne przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o podwyżkach m.in. dla parlamentarzystów. Wczoraj (17 sierpnia) Senat odrzucił ustawę, która wywołała falę krytyki pod adresem posłów, zarówno tych z partii rządzącej, jak i z opozycji.

W sieci zawrzało po tym, gdy w miniony piątek (14 sierpnia) Sejm w ekspresowym tempie przyjął ustawę podwyższającą płace polityków, w tym m.in. parlamentarzystów i ministrów, a także wprowadzającą wynagrodzenie dla pierwszej damy. Podczas głosowania posłowie partii rządzącej i opozycji byli wyjątkowo zgodni. Za było 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu.

W której z tych grup znaleźli się posłowie z okręgu elbląskiego? Zdecydowana większość, zarówno Zbigniew Babalski, Robert Gontarz, Jerzy Wilk i Leonard Krasulski z PiS, Zbigniew Ziejewski z PSL, a także Elżbieta Gelert i Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej, zagłosowała za wprowadzeniem podwyżek. Z tego trendu wyłamała się tylko Monika Falej (Lewica), które nie wzięła udziału w głosowaniu. Zwolenników większych wynagrodzeń dla poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedzi posłanki i posłów.

Posłowie jednak z powrotem będą musieli pochylić się nad sprawą podwyżek dla polityków. Ustawa wraca do Sejmu. W poniedziałek wieczorem, głosami opozycji, Senat ją odrzucił.

To był nie ten czas i nie ten tryb. Takie ustawy muszą być wcześniej konsultowane. To nie jest ustawa, która wymaga takiego szybkiego, nocno-dziennego trybu procedowania. Trzeba zostawić sobie na to dwa, trzy tygodnie, porozmawiać z ludźmi, zapytać jak do tego podchodzą, wtedy byłaby zupełnie inna atmosfera

- mówi Jerzy Wcisła (Koalicja Obywatelska), senator RP, który również głosował za odrzuceniem ustawy o podwyżkach.

Senator przyznaje, że rozumie oburzenie społeczne, szczególnie propozycją wprowadzenia płacy dla pierwszej damy, "boleśnie wysokiej, biorąc pod uwagę, że to osoba, która w całej poprzedniej kadencji była kompletnie nieaktywna". Dodaje jednak, że kwestia podwyżek powinna zostać uregulowana. - Parlamentarzyści nie zarabiają tak wiele, jak wydaje się ludziom. 8 tys. zł to jest 1,5 średniej krajowej, a 20 lat temu ten przelicznik był 8 razy większy. Uważam, że zarówno do samorządów, jak i do rządu powinni trafiać fachowcy, eksperci, ludzie z dokonaniami. Obecnie jednak tacy ludzie mają oferty w biznesie, cztery, pięć razy atrakcyjniejsze od tych w rządzie. Dziś praca dla państwa, samorządu nie jest atrakcyjną propozycją. To nie jest dobre - przekonuje senator.

Uważam, że pandemia, czas, kiedy jesteśmy na krawędzi wielkich problemów gospodarczych, to jest zły moment na podwyższanie płac politykom. Na pewno oburzenie społeczeństwa ma swoje uzasadnienie. Uważam jednak, że teraz należy uregulować tę kwestię - przy otwartej kurtynie, wyjaśniając społeczeństwu, na czym będą polegać wzrost wynagrodzeń. Same podwyżki powinniśmy wprowadzić od następnej kadencji, kiedy kryzys związany z epidemią prawdopodobnie zostanie już rozwiązany

- dodaje Jerzy Wcisła.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ wzorce wybrane
  Wtorek, 18.08

  Elektorat wart wybranych - tych do parlamentu i tych do samorządu. Tych z opozycji parlamentarnej należy, na koszt podatnika, poddać leczeniu u lekarza od głowy, przyzwoitości, honoru. Ponieważ sejm proponował (co chwalebne) solidne świadczenie dla osoby niepełnosprawnej (głuchoniemej), to zapewne i Loniek by się na taką kasę załapał. To ich moralność . Ale że ci co ciągnęli ludzi na ulice w ramach protestów w obronie przyzwoitości sami postąpili jak rasa mięsno - słoninowa, to ukazuje wartość ich osobowości i poziom moralny ich elektoratu. Pokażcie się teraz ludziom i uśmiechajcie się. Co zrobiliście dla Elbląga i mieszkańców - jeden przykład.

 2. 2
  +8
  ~ agent tomek
  Wtorek, 18.08

  Wynagrodzenia określane ustawowo, powinny być zależne od najniższego wynagrodzenia.

 3. 3
  +13
  ~ wyborca
  Wtorek, 18.08

  Brak wyczucia czy PRZYZWOITOSCI ?! Jesteście wszyscy po jednym .......

 4. 4
  +13
  ~ Quo
  Wtorek, 18.08

  Gdyby nie spoleczny protest senat tez by to puścił przecież to ci sami ludzie. Poslem, czy radnym max 2 kadencje i tak efektow ich działalności nie widac. Ludzie bez osiągnięć oderwani od rzeczywistości

 5. 5
  +15
  ~ bluselka
  Wtorek, 18.08

  Ciekawe jak glosowal protas w sejmie. Czu mu tez "trochę zabrakło wrażliwości i wyczucia społecznego"? Zaloze sie, ze tak. A hipokryta jurek czepia sie piewszej damy, ktora z ta hucpa nie miala nic wspolnego, a przeciez lata prezydentury meza sa dla niej kompletnym kanalem, bo nawet nie beda sie liczyc do jej emerytury.

 6. 6
  --2
  ~ rozmiar
  Wtorek, 18.08

  ! Bluselka - ty jesteś członkiem albo na członku. Dlaczego głuchoniema ma być traktowana lepiej niż 4 poprzednie? Tylko dlatego że ma członka pis? Jest wiele osób niepełnosprawnych w Polsce i mają max najniższą krajową.

 7. 7
  +6
  ~ Komu
  Wtorek, 18.08

  Najpierw P O i PSL i SLD to popierają podwyżki a następnie nie. Komu ten kit. Zapytujemy o co innego kiedy w sanepidzie w Elblągu będzie można robić testy ma koronawirusa. Co może odpowie .

 8. 8
  +8
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 18.08

  Wstyd......

 9. 9
  +7
  ~ Wyborca PO
  Wtorek, 18.08

  Uroczyście oświadczam, że od dzisiaj PO traci mój głos za próbę kretactwa bo tak można nazwać chęć wprowadzenia podwyżek pensji w obecnym czasie. Straciliście nie tylko mój głos ale tysiące innych ludzi. Oszuści

 10. 10
  +9
  ~ Kryspin
  Środa, 19.08

  Nie ma co tłumaczyć. Kompromitacja opozycji pełną gębą. Kaczyński rozrgrał ich jak dzieci. Prof. Król w niedwnym wywiadzie w TVN miał rację - opozycje trzeba zbudować na nowo. To co teraz jest nie ma przyszłości i prawa bytu. Są zasiedziali, leniwi, bez wizji oraz bez trafnej diagnozy społecznej. Żyją obok społecznych problemów i fajnie spokojnie czas leci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3689920902252