Czwartek, 28.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jerzy Wcisła: Senat wzywa premiera do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

08.05.2020, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wcisła: Senat wzywa premiera do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
Fot. nadesłane

Senat wzywa Rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze całej Polski. 6 maja z inicjatywy senatorów Koalicji Obywatelskiej podjęta została taka uchwała.

Stan klęski żywiołowej w Polsce już istnieje. Świadczy o tym zakres różnych ograniczeń, w tym z gwarantowanych Konstytucją zakresu praw i wolności człowieka. Formalnie nie został wprowadzony tylko dlatego, by można było w okresie epidemii przeprowadzić wybory na prezydenta RP

 – mówi senator Jerzy Wcisła, przedstawiający uchwałę w imieniu wnioskodawców.


Rzeczywiście stan klęski żywiołowej – jako jeden z ze stanów nadzwyczajnych – automatycznie odsuwa o co najmniej 4 miesiąca termin wyborów prezydenckich. Zdaniem wnioskodawców to ważny – choć nie jedyny – atut tego rozwiązania, bo pozwoli w sposób zgodny z Konstytucją przesunąć wybory na bezpieczny czas, a obecnie zająć się tym, co dla Polaków jest najważniejsze: czyli walką z epidemią i jej skutkami, także dla gospodarki.

Uchwała o stanie klęski żywiołowej pozwoli też wprowadzić „ład prawny” w obecnej sytuacji, gdy w walce z epidemią wprowadza się wiele środków nadzwyczajnych bez jednoznacznej podstawy prawnej, w tym ograniczających podstawowe prawa obywatelskie i człowieka: do zgromadzeń, swobody poruszania się czy uczestnictwa w praktykach religijnych. Konstytucja zezwala na takie rozwiązania właśnie w sytuacjach nadzwyczajnych.

Stan nadzwyczajny daje też Państwu Polskiemu możliwość uwzględnienia ograniczeń z tym związanych w ewentualnych procesach o odszkodowanie. Bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, takie procesy będą odbywały się, jakby epidemia nie miała decydującego wpływu na sytuację gospodarczą i decyzje Państwa, czyli: jakbyśmy żyli w normalnych warunkach.

Senatorowie PiS próbowali nie dopuścić do podjęcia uchwały, mnożąc formalne przeszkody. Ostatecznie Senat przyjął uchwałę 51 głosami za przy 49 przeciwnych.
Decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na okres 30 dni należy do Rady Ministrów. Po tym okresie parlament może ją przedłużyć na kolejny okres.

Biuro Senatora RP

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ TOMASZEK
  Piątek, 08.05

  Mamy epidemie i rząd postępuje zgodnie z ustawa o epidemii wprowadzoną przez rząd Po-PSL - kolegów partyjnych senatora Wcisło

 2. 2
  +28
  ~ IQ 220
  Piątek, 08.05

  Targowica kona w mękach intelektualnych.

 3. 3
  +28
  ~ Janusz
  Piątek, 08.05

  Panie Wcisła daj pan spokój , sobie wstydu oszczędź! Demokracja ma i swoje wady.Jedną z nich jest to że został pan senatorem....A powinien nim być najmądrzejszy....Demokracje trzeba szanować ...pański wybór na senatora ,ale i pan musi nauczyć się ze swoimi kolegami ją szanować.

 4. 4
  +27
  ~ Ysa
  Piątek, 08.05

  A ten znowu , tylko lans lans lans. Chłopie ile to już razy obiecywałes, co za pomysły miałeś i co z tego wyszło? Wielkie nic. Ja tylko się zastanawiam co za pacjenci Ciebie wybrali na senatora? Szczerze, po takiej krytyce co dostajesz od kilku lat ja już dawno bym się wstydził, Ale to trzeba mieć honor... Szkoda pisać

 5. 5
  +33
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Piątek, 08.05

  Jerzy Wcisła robi dużo szumu i nic więcej .To pieniacz który na targowisku miejskim próbował zbierać głosy i pogonili go chłopi mówiąc że jest pasożytem żerującym na ludziach którzy muszą pracować na jego dobrobyt i pasożytniczy tryb życia !!!

 6. 6
  +12
  ~ Nowy przebój
  Piątek, 08.05

  R M F M i jest wywiad z tym z P O i.mamy nowy przebój budka suflera. To w 26 min rozmowy. Super.

 7. 7
  +25
  ~ Możecie
  Piątek, 08.05

  Spakowac sie i rozwiazac P O jak to zrobili z P Z P R. Komu te lanie wody i zacietrzewienie. Nic was nie nauczyły afery P O sprzed lat.

 8. 8
  +22
  ~ Stracony czas
  Piątek, 08.05

  30 dni trzymali w senacie i ośmieszył sie. Jesteście gorsi niż KOMUNA, głosowanie senacie ukazało wasza twarz . Spadajcie na SZCZAW . NIECH wygra PiS i obecny Prezydent RP.

 9. 9
  +17
  ~ stefan
  Piątek, 08.05

  Wcisła,mózg co ścisło.Jakim trzeba być imbecylem żeby chcieć stan klęski.Jeszcze nie przeczytali konstytucji,a powołują się na nią.

 10. 10
  +8
  ~ Mayk
  Piątek, 08.05

  Chociaż na jeden dzień takie marzenia maja do Kidawe chcą podmienić o to tu chodzi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.