Czwartek, 16.07.2020, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg: Lewica ma kalendarz przywrócenia praworządności. "Od 4 lat PiS demoluje polski wymiar sprawiedliwości"

11.09.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Lewica ma kalendarz przywrócenia praworządności. "Od 4 lat PiS demoluje polski wymiar sprawiedliwości"
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Konstytucja RP to kluczowy dla nas wszystkich dokument, który traktujemy jako wspólne dobro. Mamy poważne obawy, że nasz ład konstytucyjny nie wytrzyma kolejnych rządów prawicy. Od 4 lat PiS konsekwentnie demoluje polski wymiar sprawiedliwości, naginając lub jawnie łamiąc konstytucję. Chcemy po wyborach odbudować system sprawiedliwości. Ta naprawa musi się jednak odbywać w sposób odpowiedzialny i stopniowy - mówi elblążanin Andrzej Zielonka, "dwójka" na liście Lewicy do Sejmu.

We wtorek (10 września) kandydaci Lewicy z okręgu nr 34 zaprezentowali w Elblągu kalendarz przywrócenia praworządności po rządach Prawa i Sprawiedliwości.

Konsytuacja RP jasno mówi, że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. Tymczasem obecnie jasno widać, że zostały one upartyjnione przez partię rządzącą. Na to się nie zgadzamy. Chcemy, aby to były niezawisłe sądy, które będą orzekały dla obywateli, a nie dla władz. Mamy kalendarz przywrócenia praworządności. To jest rozłożone w czasie. Nie chcemy kolejnych rewolucji, tylko mądrego plan u na odbudowę sądownictwa. Mamy kalendarz przywrócenia praworządności rozłożony na kilka lat

- dodaje Andrzej Zielonka.

Kandydaci KW SLD Lewica Razem przypomnieli, że Konstytucja RP to nie tylko praworządność, ale również ochrona zdrowia, mieszkalnictwo czy ochrona środowiska. Przedstawili swój plan na uzdrowienie sytuacji w tych dziedzinach.

Jednym z ważniejszych obszarów, którym chcieliby zająć się przyszli parlamentarzyści Lewicy, jest służba zdrowia. Jednym z poważniejszych problemów, jaki obserwujemy obecnie, jest dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. - Na kolejki do specjalistów czeka się miesiącami, a czasem nawet latami. To wynika również z tego, że coraz mniej jest lekarzy specjalistów. Chcemy przez kilka lat przeznaczać do 7,2 proc. PKB na służbę zdrowia. Mamy również przemyślany plan, jak skrócić kolejki do specjalistów do 30 dni. Mamy również pomysł na to, jak w najbliższych latach, zwiększyć liczbę lekarzy o 50 tys., dodaje kandydat Lewicy z okręgu nr 34.

Równie ważne, zdaniem KW SLD Lewica Razem jest bezpieczeństwo ekologiczne. W walce ze smogiem chcieliby wspomóc samorządy, na których barkach obecnie ta spoczywa, chociażby stawiając m.in. na odnawialne źródła energii, zakaz importu węgla oraz uniezależnienia się od gazu.

Lewica chciałaby również pochylić na tzw. ustawą dezubekizacyjną, zgodnie z którą obniżono emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Zdaniem, Andrzej Zielonki, dotknęła ona również te osoby, które na takie represje nie zasłużyły, nie tylko z Policji, ale również ze Straży Granicznej, BOR, czy innych służb.

Sam przesłużyłem w policji ponad 26 lat. Znam osoby, które zostały nią objęte, uważam, że niesłusznie. Osoby te po 1990 r. przez kilkanaście lat narażały życie i zdrowie dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Ta ustawa wkłada wszystkich ludzi, którzy służyli, bądź rozpoczynali służbę w tym okresie do jednego worka. Na pewno są przypadki, którym słusznie odebrano te przywileje, ale nie powinno stosować się odpowiedzialności zbiorowej, a decyzje takie powinny opierać się o wyroki niezwisłych sądów. Jednak są też, w tej grupie ludzie, którzy zostali potraktowani niesprawiedliwie. Lewica będzie chciała wrócić do tej ustawy i po raz kolejny się nad nią pochylić - dodaje kandydat na posła. Dodatkowo należy podkreślić, że w Sejmie znajduje się podobny projekt Ustawy dotyczący żołnierzy w zbliżonym zakresie jak cytowana wyżej ustawa. Czy naprawdę jedynym sposobem doszukiwania się sprawiedliwości przez partię rządzącą to tylko odpowiedzialność zbiorowa? Chcę abyśmy żyli w państwie prawa, a nie w państwie, gdzie tylko jedna partia decyduje, co jest dla Polaków i Polski najważniejsze

- przekonuje kandydat na posła.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Delikatnie
  Środa, 11.09

  Wy chcecie pouczać innych ,zapomnieli kto rządził od 1945 i jakie to były rządy . Jak bylo respektowane prawo. Nie dla S L D.

 2. 2
  +18
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 11.09

  Sędziowie którzy nie wiedzą jak stosować prawo w Polsce. Zwracają się do Brukseli by im powiedziała. To tak jak gdyby stolarz pytał się jak się trzeba posługiwać strugiem.. Takich sędziów powinno się kierować na ponowny egzamin, jak kierowców którzy nie znają przepisów ruchu drogowego.

 3. 3
  +18
  ~ Elblążanin
  Środa, 11.09

  Wasz ład konstytucyjny to stan wojenny, godzina milicyjna, kartki na cukier i mięso, puste półki i paszporty w komendzie MO

 4. 4
  +24
  ~ Delikatny
  Środa, 11.09

  A gdzie jest Robert Kolińki nasz elbląski specjalista od wszystkieg. Robert dlaczego ty jako rewolucjonista chcesz bronić jakiejś tam konstytucji ?

 5. 5
  +13
  ~ Lukasz
  Środa, 11.09

  Panie Koliński – kim jest dzisiejsza Lewica ? To przefarbowani komuniści , którzy gnębili Polaków ponad 40 lat w porozumieniu z bolszewicką Rosją. Pan to czerwony inteligent , który ślizgał się prze te wszystkie lata , umiejętnym wykorzystaniem swojego intelektu do manipulowania Elblążanami. To koniec Pana i waszego ugrupowania . W końcu naród się obudził (chociaż sprytnie oszukaliście Schetynę w wyborach do PE i wsadziliście sowich Dinozaurów ) i dostajecie czerwoną kartkę . Myślę , że w wyborach do Sejmu i Senatu Elblążanie podejmą właściwe decyzję . Wierzę , że Państwo analizujecie bieżąca sytuację gospodarcza i polityczną , zatem doskonale wicie komu należą się zasługi oraz Wasz głos. Odczuwamy lepsze życie w naszych rodzinach i nie dajmy się wkręcać Lewactwu oraz PO i PSL.

 6. 6
  --21
  ~ no tak
  Środa, 11.09

  nie wierzmy punktom, klikam na minus a to stoi w miejscu i potwierdza, że już głos oddany.Głosujmy na Konfederację.

 7. 7
  +6
  ~ Kolo
  Środa, 11.09

  Każde ugrupowanie które ma zamiar przeprowadzić depisyzację Polski jest warte by na nie głosować.

 8. 8
  +13
  ~ Marko
  Środa, 11.09

  Zdemolowane, to Wy macie głowy. Wam nie chodzi o żadną praworządność tylko o koryto i to każdy przeciętny zjadacz chleba rozumie.

 9. 9
  +14
  ~ Bożena
  Środa, 11.09

  Pan Robert Koliński organizuje spotkania dla kobiet na placu Słowiańskim, a potem z powodu różnicy w poglądach wyzywa je od spoconych Januszy. Pan Robert to hejter na wszystkich elbląskich portalach czyhający na to, aż ktoś się podpisze prawdziwymi danymi, ponieważ jego życie to nieustanna walka na portalach jak i w sądach. Nie ma, jak to pozować do fotek i używać znaku solidarności. Panie Robercie normalny człowiek szanuje innych i pracuje zawodowo. Pan ani jednego ani drugiego nie potrafi.

 10. 10
  +8
  ~ Franekk
  Środa, 11.09

  tyPOwe dla współczesnej lewicy i POlitycznej POprawnosci odwracanie pojęć.......białe jest czarne,a czarne jest białe......nawet wojujący bezbożnik Biedron jest PObozny bo wierzy w diabła i to "wcielonego"!......kochają inaczej,wychowani inaczej,wykształceni inaczej,kulturalni inaczej;mówienie prawdy to "nienawiść",narodowość to "nazizm",patriotyzm to rasizm;odmienne zdanie to nietolerancja;każdy przeciwnik to faszysta/zgodnie z wytycznymi Stalina/;a degeneracja to POstęp.....niosą wolność i demokrację;jak ZSRR,który nigdy nie był agresorem lecz zawsze każdego "wyzwalał";lewica już nie zabija,ale zawsze kłamie;a zaKODowanych umysłowo i zdolnych do samooszukiwania się-nie brakuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.