Sobota, 22.06.2024, Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Poseł Jerzy Wilk o Przekopie: Prace nie rozpoczną się do końca sezonu turystycznego

28.08.2019, 17:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poseł Jerzy Wilk o Przekopie: Prace nie rozpoczną się do końca sezonu turystycznego
Fot. Ryszard Biel
- Mam upoważnienie od Ministra Marka Gróbarczyka, żeby pewne rzeczy wyjaśnić – mówił podczas zwołanej dziś konferencji prasowej Jerzy Wilk. Poseł Prawa i Sprawiedliwościowi chciał odnieść się do wczorajszych słów senatora Platformy Obywatelskiej Jerzego Wcisły dotyczące elbląskiego portu.
 
Wczorajsza konferencja, w której uczestniczył Jerzy Wcisła, poświęcona została m.in. odpowiedzi jaką senator otrzymał od MinistraMarka Gróbarczyka na pytanie czy zabezpieczone zostały pieniądze na inwestycję w porcie w Elblągu.
 
W odpowiedzi, jaką senator otrzymał 19 sierpnia br. czytamy: "W przypadku inwestycji portowych będzie to zadanie w gestii zarządu portu, dlatego też nie znajduje się we wspomnianym programie, (związanym z budową kanału - przyp. red.). Podmiotem zarządzającym portem Elbląg jest Zarząd Portu Morskiego Elbląg spółka zoo".
 
- Dalej są dobre rady pana ministra, że pan prezydent i dyrektor zarządu portu mogą się ubiegać o takie środki w RPO Warmii i Mazur. Nie o to szanowni państwo nam chodziło. Mamy tutaj kompletną rozbieżność informacji, z jednej strony deklaracje polityczne, że port będzie pogłębiony z pieniędzy państwowych, a z drugiej oficjalna informacja ministerstwa, że takich pieniędzy rząd nie ma i nie ma zamiaru zajmować się portem w Elblągu. Powiedzmy sobie szczerze, wybudowanie kanału bez przystosowania portu do parametrów kanału, będzie miało znaczenie jedynie turystyczne. Żadna barka, która dzisiaj wpływa do Elbląga, nie będzie płynęła drogą morską, tylko przez Zalew Wiślany tak, jak do tej pory. Ten kanał będzie nieużyteczny, popłyną nim większe jachty, ale to nie spowoduje ekonomicznej opłacalności tego przedsięwzięcia – mówił wczoraj Jerzy Wcisła.
 
Dziś głos tej sprawie zabrał poseł PiS Jerzy Wilk.
 
Jestem zaskoczony wypowiedziami pana senatora (…) Miniter Gróbarczyk zadeklarował, że niektóre z tych prac zostaną wciągnięte do projektu budowy Kanału przez Mierzeje Wiślaną. Nic się nie zmieniło w tej sprawie. Natomiast pan senator manipuluje pewnymi informacjami, które dostaje
 
– stwierdził.
 
Jerzy Wilk zapewniał, że obawy dotyczące realizacji budowy Kanału są nieuzasadnione. - Wszyscy powinniśmy pracować na to, żeby ta inwestycja została szybko, sprawnie zrealizowana, bo wychodzi na to, że to nie będzie 1 miliard złotych, a 1,5-2 miliarda złotych licząc trzy etapy inwestycji – zaznaczył Jerzy Wilk. - Powoływanie się na odpowiedź, że w przypadku inwestycji portowych będzie to zadanie w gestii zarządu portu... Nic dziwnego. Port jest komunalny i trudno, żeby jeszcze Ministerstwo wybudowało nadbrzeża w porcie, umocniło brzegi. Nasz port jest niewielki w stosunku do zadań, które w przyszłości mogą być realizowane.
 
 
Zgodnie z porozumieniem, które zostało zawarte między Urzędem Morskim, Ministerstwem Gospodarki Morskiej a samorządami gmin położonymi na Mierzei Wiślanej prace nie rozpoczną się do końca sezonu turystycznego, czyli jest mowa o 2 tygodniu września. Wtedy dopiero teren budowy zostanie przekazany konsorcjum i najprawdopodobniej koniec września, początek października oni przejmą teren i zaczną wykonywać prace, do tego czasu, do jakiego pozwolą warunki atmosferyczne. Prace mają zawsze przebiegać od jesieni do wiosny
 
– opowiadał Jerzy Wilk.
 
Poseł przypominał, że cała inwestycja został podzielona na trzy etapy. - Pierwszy dotyczy budowy portu osłonowego Zatoki Gdańskiej i sztucznej wyspy. Na ten etap przetarg został już ogłoszony. Drugi przetarg zostanie ogłoszony jesienią tego roku i obejmować będzie odcinek rzeki Elbląg od Elbląga do Zalewu Wiślanego i tu będzie przebudowa brzegów, wałów przeciwpowodziowych i budowa mostu w Nowakowie. Trzeci przetarg będzie w 2020 roku i będzie dotyczyć toru żeglugowego od Mierzei do rzeki Elbląg oraz torów do Tolkmicka i Fromborska – wymieniał Jerzy Wilk.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +44
  ~ Żałosne
  Środa, 28.08

  Panie Wilk czy jeszcze ktoś chce pana oglądać a tym bardziej słuchać ???

 2. 2
  +31
  ~ Wyborca
  Środa, 28.08

  Kończ waś wstydu oszczędź. Elsin czeka

 3. 3
  +14
  ~ Dreptak
  Środa, 28.08

  12 października, dzień przed wyborami znów zobaczymy Kłamczyńskiego z łopatką po raz kolejny rozpoczynającego budowę przekopu;

 4. 4
  +27
  ~ 100% elblążanin
  Środa, 28.08

  Interesujące..... budowa ruszy po 13.10....

 5. 5
  +13
  ~ i czerepak i kozioł
  Środa, 28.08

  Oni, posłowie, senatorowie, samorządowcy podobno reprezentują miasto Elbląg i zgodnie "walczą" o jego istnienie. oni, wszyscy, nie potrafią rozmawiać ze sobą dla dobra miasta i mieszkańców. Wczoraj trzy zmęczone "walką" oblicza walczą o elektorat mówiąc, że "pis nie...". Dzisiaj zmęczone "walką" oblicze pis mówi, że "tak". Wszyscy razem nie dbają o swój honor i przyzwoitość, szargają majestat urzędów i funkcji, bezwstydnie poniżają prostego człowieka - bo komu on ma uwierzyć, skoro uwierzył że "przekop" da szansę jego wnukom a teraz "autorytety widzą koryto i kłamią wbrew prostemu elektoratowi. Nie lubię pis ale najbliżej prawdy dokumentacyjnej jest Wilk. Dlaczego Wcisła swoje rozwolnienie rozkłada na Kozła i tego trzeciego? Mobilizacja elektoratu na mijaniu się z prawdą? Taki program?

 6. 6
  --21
  ~ Kopcie
  Środa, 28.08

  PiS wykopie przekop a P O i PSL nic nie zrobili dla Elbląga i portu. Teraz ma PSL szanse zrewanżować się prezydent z PSL marszałek z PSL i co. Brawo PiS i poseł.

 7. 7
  +3
  pampi - ZAWADA
  Środa, 28.08

  Pan Senator Wcisła nic konkretnego przez tyle lat , nie zrobił dal miasta , regionu . Czy ktoś zna Jego osiągnięcia , za które zdobył uznanie ?? Zajmuje się gadulstwem , krytykowaniem PIsu z niesamowitą zaciętością . Nie przedstawił żadnego merytorycznego planu na ewentualną kolejną kadencję , ani dla miasta , ani dla Polski . A powinien , bo w końcu jest Senatorem całego kraju . Zna się co nieco w sprawach " wodnych " , prawie zupełnie nie poruszając innych tematów . Woda , woda i woda . I tak w kółko ! Jak dla mnie nie do przyjęcia , aby znów był Senatorem .

 8. 8
  +72
  ~ obiektywny
  Środa, 28.08

  Propaganda PISu idzie na dobre... Żadnego przekopu nie będzie! Założymy się? Nawet gmina Sztutowo już się z tego śmieje

 9. 9
  +13
  ~ frodo
  Środa, 28.08

  A później wcale.......

 10. 10
  +8
  ~ jan-49
  Środa, 28.08

  aby do wyborow a pozniej sie zobaczy jak nas nie wybierzecie to dostaniecie ale kopa w d............. a nie przekop

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.20183801651