Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Posłanki Platformy Obywatelskiej mają plan dla seniorów

17.04.2018, 15:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Posłanki Platformy Obywatelskiej mają plan dla seniorów
Fot. Ryszard Biel

Posłanki Platformy Obywatelskiej zorganizowały dziś konferencje prasową , by przedstawić program „Polska Seniora” - Polscy seniorzy zasługują na szacunek oraz godne, zdrowe i aktywne życie – mówiła Elżbieta Gelert.


W spotkaniu z dziennikarzami wzięły udział posłanki: Elżbieta Gelert, Krystyna Szumilas i Mirosława Nykiel. - Chcemy rozwiązywać sprawy seniorów. Nie robimy działań marketingowych. Zajmujemy się konkretnymi problemami seniorów – przekonywała Krystyna Szumilas.


Polityka senioralna proponowana przez Platformę Obywatelską ma bazować na trzech filarach: godne życie, zdrowe życie, aktywne życie. - Przede wszystkim w oparciu o Uniwersytety Trzeciego Wieku, bo to miejsca, w których zbierają się seniorzy, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce – mówiła Krystyna Szumilas. - Program dla seniorów był realizowany przez koalicję PO-PSL. Powstała Komisja Senioralna w Parlamencie, Departament w Ministerstwie Polityki Społecznej zajmujący się sprawami seniorów. Efektem tych działań był program Wigor, w ramach którego powstawały Domy Seniorów przede wszystkim w małych miejscowościach.


Tym razem PO proponuje zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury. Szacunkowo ma to kosztować 3 miliardy złotych.

Jeżeli senior nie ma pieniędzy, to trudno mówić o godnym życiu. Proponujemy w naszym programie emerytury bez podatku dla tych seniorów, którzy całe życie płacili podatki do budżetu państwa. W momencie, kiedy przechodzą na emeryturę powinni mieć ulgę

– zaznaczyła Krystyna Szumilas.


Kolejną propozycją jest zwolnienie z płacenia składek jako zachęta do dłuższej pracy. - Chodzi o pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a na emeryturę nie przeszli. Chodzi o zwolnienie ze składek rentowej, emerytalnej, oprócz NFZ – dodała Krystyna Szumilas. - Państwo przejęłoby na siebie obowiązek opłacania składek do wysokości średniej składki.


W programie zawarte są też ulgi dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi seniorami. - Mówimy tu o urlopie wytchnieniom, tzn. sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekuna. (…) Myślimy o dwóch tygodniach w roku (…) W tym czasie seniorem miałoby obowiązek zająć się państwo. Proponujemy też tzw. czek opiekuńczy. Otrzymywałyby go osoby aktywne zawodowo opiekujące się niepełnosprawnym seniorem. Mogłyby za niego wykupić usługi opieki nad seniorami – zaznaczyła Krystyna Szumilas.


Nie są znane jeszcze szczegóły dotyczące tego ile dokładnie wynosiłby tzw. urlop wytchnieniowy oraz ile i jak często osoby otrzymywałyby czeki opiekuńcze. - Chcemy to konsultować z ludźmi – dodała Krystyna Szumilas.


Pod hasłem „Aktywne życie” kryją się takie propozycje jak wsparcie Rad Seniora (na każdym szczeblu samorządu i z własnym niezależnym budżetem), senioralny budżet obywatelski, krajowa karta seniora (uprawniająca do szeregu ulg i zniżek), karnet aktywizacyjny (ułatwiający uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym).

 

Proponujemy także Biura Seniora w każdym powiecie. Seniorzy mają dużo problemów. Jako parlamentarzyści prowadzimy własne biura i najczęstszą grupą społeczną, która odwiedza nasze biura to są seniorzy. Jest ogromna potrzeba biur, w których senior zostanie kompleksowo obsłużony. Jest także propozycja całodobowego telefonu zaufania dla seniorów. Bardzo często senior nie może wyjść z domu

– podkreślała Mirosława Nykiel.


Jakie koszty związane są z wprowadzeniem w życie tych pomysłów? - Nasze propozycje konsultujemy. W wyniku konsultacji policzymy koszty. Na dzień dzisiejszy mamy policzone koszty związane ze zmianami emerytalnymi. One wynosiłyby ok. 3 miliardów złotych. Pozostałe koszt będą liczone po konsultacjach z samorządami i samymi seniorami. Całkowity koszt zostanie podany przy przyjęciu całego programu – mówiła Mirosława Nykiel.


Temat „Zdrowego Życia' poruszyła Elżbieta Gelert. - Średnia życia nam się wydłuża. W tej chwili u kobiet jest to 82 lat, u mężczyzn 78. Chcielibyśmy, by jakość zdrowia była przy tym dobra. Proponujemy geriatrię w każdym województwie, a także bezpłatne szczepienia na grypę. Największe ryzyko zachorowania na grypę jest do 6 roku życia i u osób powyżej 65 roku życia – zaznaczyła posłanka PO.


Dodatkowo wymieniono także zestaw zniżek na leki, rozwój telemedycyny oraz ciągłą, ustawiczną rehabilitację.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ JASNOWIDZ
  Wtorek, 17.04

  Ale jaja co te stare kwoki opowiadają ,że będzie emerytura bez podatku .PIS nato odpowiada rozdawnictwo bez pokrycia , to są słowa opozycji totalnej , Przed wyborami ma być debata czy seniorom dać co roku jednorazowy dodatek , a może co miesiąc 10,000zł.

 2. 2
  +24
  ~ W
  Wtorek, 17.04

  SZUKAJĄ JELENI. JA PAMIĘTAM TYLE BAJEK ŻE ANDERSEN JEST CIENKI DO WAS.

 3. 3
  +19
  ~ Minus
  Wtorek, 17.04

  Nie za wcześnie na wyścigi, a ja wole podniesienie progu do 40stu tysięcy, likwidacji Senatu i zredukowanie ilości posłów do co najmniej 200. A i najważniejsze, obniżka za ciepło z 85 zł za gj na 65 zł. proszę zweryfikować koszta, pan prezydent ma wszystkie materiały. Dla emerytów będą to większe korzyści niż zwolnienie z podatków.

 4. 4
  +27
  ~ Mungo Jerry
  Wtorek, 17.04

  Dobra, przypomnijcie mi tylko, kto zajumał pieniądze na moją emeryturę z OFE, podwyższył VAT i kazał pracować do 67 roku zycia. Szanowne Panie raczą sobie żartować...

 5. 5
  --5
  ~ klik
  Wtorek, 17.04

  No i to są konkrety, szczególnie istotne jest - niepobieranie podatku PIT od seniorów. Od razu by emeryci odczuli większą wypłatę z ZUS.

 6. 6
  +17
  ~ bounty
  Wtorek, 17.04

  Paszli won!!!

 7. 7
  +10
  ~ JP
  Wtorek, 17.04

  O widac ze na emerytury sie juz szykuja ,pewnie dla SB zamiast zmiejszyc to chca zwiekszyc zeby nie placili podatku,ale sobie robia jaja z ludzi

 8. 8
  +15
  ~ Trele morele
  Wtorek, 17.04

  Dlaczego takie mądrości nie były wprowadzane gdy. P. O rządzilo. Oczywiście pamiętamy podwyższony wiek emerytalny. Chwila i wypad.

 9. 9
  +23
  ~ ble ble zum kotzen
  Wtorek, 17.04

  następni oszuści=koncert życzeń się rozpoczął

 10. 10
  +14
  ~ bfbff
  Wtorek, 17.04

  Zdelegalizować Platformę Obywatelską

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4355130195618