Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

"Rozmawiajmy o Demokracji". W Elblągu powstał nowy ruch

28.07.2017, 16:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
"Rozmawiajmy o Demokracji". W Elblągu powstał nowy ruch
Fot. Ryszard Biel

Grupa elblążan, która w ostatnim czasie spotykała się przed Sądem Okręgowym, by wyrazić  swój protest wobec proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie, postanowiła na tym nie poprzestawać. Wczoraj, 27 lipca, odbyło się pierwsze spotkanie pn. " Idea elbląskich spotkań ponadpartyjnych na rzecz obrony zasad demokracji". Było ono poświęcone głównie sprawom organizacyjnym. Odbyło się w biurze senatora PO, Jerzego Wcisły, choć jedną z ustalonych przez zebranych zasad był warunek, że spotkania będą ponadpartyjne.

Spotkanie rozpoczęło się od ustalenia ogólnych zasad. Wśród nich znalazł się punkt określający, że: Obywatele Elbląga postanawiają spotykać się w celu pogłębienia świadomości demokratycznej i w razie potrzeby generowania działań na rzecz obrony demokracji.

Podkreślono, że udział w spotkaniach ma charakter spontaniczny.

Nie obwarowany jest żadnymi warunkami wstępnymi, poza deklaracją unikania manifestowania przynależności do jakiejkolwiek organizacji, głównie o charakterze politycznym. Uczestnicy spotkania deklarują zasadę wzajemnego szacunku i uznawania prawa do odmiennych poglądów

- mówił Jerzy Wcisła.

Senator PO zaznaczył, że jedynym sposobem podejmowania decyzji powinno być porozumienie między wszystkimi uczestnikami spotkania i każdy pogląd musi być uszanowany.  - Z inicjatywy uczestników możliwe są ustalenia organizacyjne dotyczące np. terminów spotkań, ich cykliczności i tematyki, zapraszania gości i prelegentów, form komunikowania się - wymieniał Jerzy Wcisła.

Podczas  spotkania Tadeusz Kawa, z elbląskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji, poinformował zgromadzonych, że spotkania organizowane pod sądem będą odbywać się już nie codziennie, a co tydzień - w czwartki, o godz. 20.00.

Padła również propozycja, by spotkania grupy odbywały się w Hotelu Arbiter co poniedziałek, o godz. 18.00. Kwestią dyskusyjną był fakt, że spotkania mają być ponadpartyjne, a odbywać się mają w biurze senatora PO.

Znam wielu ludzi, dla których Platforma działa na nich jak płachta na byka, czują się, że są potrzebni tylko przy wyborach. Jeśli zaczniemy być kojarzeni z jakąś partią automatycznie stracimy tych ludzi

- zaznaczył Wojciech Ławrynowicz.

- Na tym spotkaniu są różni ludzie. Nie chcemy mówić, kto skąd jest, tylko chcemy robić coś wspólnie. Na dzień dzisiejszy nie mamy innej opcji, chyba, że ktoś będzie nam sponsorował wynajęcie sali i tam będziemy się neutralnie spotykać. Jeśli się znajdzie ktoś bogaty, kto chciałby to robić, to przeniesiemy się z Platformy gdzie indziej - stwierdziła jedna z uczestniczek.

- Jeśli mamy w tym kraju odzyskać demokrację, to musimy wygrać wybory. A wygrywają wybory partie, więc jeśli będziemy się obrażać na partie, to będziemy sobie tutaj  gadać przez kolejne 10 czy 20 lat i nic się nie wydarzy -  dodała druga uczestniczka.

 

Apeluję za nas,  po tej stronie barykady. Opamiętajmy się. Ja mam ciągle pretensje do posłanki Gelert, na którą zawsze głosowałam, gdzie ona jest? To oni powinni nas porwać przed sąd. To powinien być Prezydent Wróblewski, który się z naszego rdzenia wywodzi. Gdzie oni są do cholery? To my ich przywołujemy, żeby się pokazali

- podkreśliła Zofia Kabała.

Kolejnym punktem zebrania było ustalenie nazwy. Senator zaproponował cztery nazwy: Forum Obrony Demokracji, Front Obrony Demokracji, Rozmawiajmy o demokracji praz Porozmawiajmy o demokracji.

Dyskusja trwała krótko. Dla większości zebranych słowo „front” kojarzyło się z agresją. - My chcemy bardziej tworzyć niż niszczyć - stwierdził jeden z uczestników spotkania.

Największe zainteresowanie wywołały dwie propozycje - Forum Obrony Demokracji oraz Rozmawiajmy o Demokracji. - A może Forum na rzecz demokracji? - padło z sali.

- Albo Forum Demokratyczne - dodała kolejna osoba.

Głosowanie wyłoniło zwycięską nazwę „ Rozmawiajmy o Demokracji”.

Uczestnicy spotkania ustalili listę tematów, którymi chcieliby się zająć. Wśród propozycji znalazły się spotkania  z Tomaszem Piątkiem, autorem książki „Macierewicz i jego tajemnice”, a także kilka spotkań tematycznych tj. Rola obywateli w samorządzie, Czy polityka jest zła - czy może być pożyteczna?, Co po PiS-ie?

Jedna z uczestniczek spotkania zaproponowała, aby Jerzy Wcisła poprowadził spotkanie mające na celu rozliczenie z grzechów Platformy Obywatelskiej. Senator stwierdził, że do takiego spotkania może dojść, jednak nie zostało ono dopisane do listy.

Kolejne spotkanie ma odbyć się w poniedziałek, 31 lipca, o godz. 18.00 w biurze senatora.



Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 17

%5.9 %94.1


Galeria / Spotkanie uczestników protestów ( zdjęć 12 )
Dodano: 2017-07-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --30
  ~ Przesmiewca
  Piątek, 28.07

  Demokracja jest zła, skoro o losach światłych, uczciwych zaradnych ludzi może zadecydować większość pasożytów kupionych za 500+, która nawet przez chwile nie dozna olśnienia skąd kupczyki u koryta wezmą pieniądze na spłatę tej kiełbasy wyborczej.

 2. 2
  +61
  ~ młodyelbląg
  Piątek, 28.07

  ;D Ja jako obywatel Elbląga twierdzę, że nie chcę mieć nic do czynienia z tymi ludźmi. Porozumienie ponadpartyjne w biurze u Wcisły. Wolne żarty, Zobaczcie jaka średnia wieku :)

 3. 3
  +51
  ~ konserwa
  Piątek, 28.07

  Szkoda, że nie nazwali się Forum Młodych!

 4. 4
  +50
  ~ spontan
  Piątek, 28.07

  Wygląda to na profesjonalnie przygotowaną akcję. Już są ulotki. Funkcjonariusze partyjni w gotowości i przygotowani. Lokal gotowy, a wybory już za dwa lata.

 5. 5
  --29
  ~ klik
  Piątek, 28.07

  Takie spotkania, i co ważne poprzez szczere rozmowy powinny, uaktywniać Elblążan na większe zaangażowanie w szanowaniu wolności i demokracji. Aby żadna władza tych wartości nam nie ograniczała i nie odbierała.

 6. 6
  +27
  ~ dex
  Piątek, 28.07

  Geriatria przeniosła się ze Szpitala Wojewódzkiego?! :-) :-) :-)

 7. 7
  +31
  ~ oncik
  Piątek, 28.07

  Heh brak mi słów jak patrze na to wszystko :( Polacy tylko narzekac potrafia a starszym ludziom widać, że się bardzo nudzi.

 8. 8
  +33
  ~ Badyy
  Piątek, 28.07

  Oj, to nie dla mnie ja żądam pilnie reform w Sądach.A to, że kasta chce, żeby było jak było i dalej, żeby zarabiała po 20 tys. to nie jest to żadną demokracją.Chyba tylko ten broni Sądów co nie miał do czynienia z Sądami, wystarczy oglądnąć program Państwo w państwie" , to jest tragiczne.

 9. 9
  +31
  ~ do koserwa
  Piątek, 28.07

  To teraz z PO, będziemy mieli jeszcze lepsze zło.Myślą , że ludzie są tacy głupi, że wystarczy zmienić szyld, ale grzechy 8śmiu lat dalej się ciągną, a ile tego jest cho, cho.

 10. 10
  +31
  ~ he
  Piątek, 28.07

  i wszedzie nauczycielskie nieroby- dzialacze od 7 bolesci

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.70423412323