Wtorek, 27.07.2021, Imieniny: Julia, Natalia, Aureliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Poseł Wilk: Władza musi być w jednym ręku, żeby jakąś inwestycję przeprowadzić

07.02.2017, 15:40:42 Rozmiar tekstu: A A A
Poseł Wilk: Władza musi być w jednym ręku, żeby jakąś inwestycję przeprowadzić

Jutro w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy dotyczącej Budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. - Przećwiczyliśmy to już, że niestety w niektórych przypadkach władza musi być w jednym ręku, żeby jakąś inwestycję przeprowadzić – stwierdziła dziś podczas zwołanej konferencji prasowej poseł Jerzy Wilk.

- Specustawa dotycząca budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną skupia władze i upoważnia Urząd Morski w Gdyni do tego, by był inwestorem. Pozwolenie na budowę będzie wydawał Wojewoda Pomorski w uzgodnieniu z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim i przy konsultacjach z instytucjami regionalnymi odpowiedzialnymi za ochronę środowiska – stwierdził Jerzy Wilk. - Ustawa pozwoli na to, by w 2018 r. rozpocząć budowę Kanały, by zakończyć ją w 2022 r. Wtedy to powinny przepływać pierwsze statki.

Lokalizacja tej inwestycji nie jest jeszcze znana

 Cały czas była mowa o Skowronkach. To była pierwsza lokalizacja, wydawać by się mogło, że najlepsza. Nagle między 2007 a 2015 odkryto tam glon, który rzekomo nie istnieje nigdzie indziej i jest wyjątkowy. I jego siedliska są skupione tylko w pobliżu Skowronek. To spowodowało, że część środowisk związanych z ochroną środowiska stwierdziła, że jest to tak nadzwyczajna rzecz, że nie będzie można  tego przenieść, dlatego zaczęto rozpatrywać lokalizację Nowy Świat. Pozostałe lokalizacje jak Piaski nie mają żadnego sensu, bo im dalej będzie to oddalone od Elbląga, tym dłuższe będą tory podejściowe

– wyjaśniał poseł.

Obecnie przygotowywana jest dokumentacja, w której ma zostać określone, która z dwóch lokalizacji ostatecznie powinna być brana pod uwagę. - Na to przewidziane jest ponad 5 mln zł i ma powstać cała dokumentacja dotycząca i budowy toru i wskazania miejsca – dodał Jerzy Wilk.

Firma odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji ma na to czas do połowy 2018 r. - Półtora roku powinno w zupełności wystarczyć – stwierdził poseł. - A od 2018 do 2022 r. ma już być i rozstrzygnięty przetarg na budowę i sama realizacja tej inwestycji.

W zeszłym roku Jerzy Wilk złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa  z art. 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego - jeżeli funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Zgłosiłem do prokuratury niegospodarność Urzędu Morskiego i tych wszystkich służb. Jest raport NIK-u pana Kwiatowskiego z Platformy Obywatelskiej, który jest prezesem NIK-u, który stwierdza jednoznacznie o dużej niegospodarności w Urzędzie Morskim w Gdyni, wydatkowaniu zbędnych środków na różne opracowania. Większość z nich się zresztą zdezaktualizowała

– zaznaczył Jerzy Wilk.

Poseł przyznał, że prace nad ulepszaniem tej ustawy wciąż trwają. - Cały czas nad nią pracujemy. To nie jest doskonałe. Bierzemy pod uwagę opinię środowiska. Dla Elbląga jest to ogromna szansa rozwoju. Chociażby konstrukcje stalowe, które będziemy mogli produkować w dawnym Zamechu (…) Budowa Kanału umożliwi nam nawet pływanie zimą do portów trójmiejskich i będziemy nie  konkurencją, a zapleczem tych portów – podkreślił poseł.

Za kilka miesięcy Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Marek Gróbarczyk ma spotkać się z elblążanami

 - Deklarował, że bliżej wiosny chciałby znowu wrócić do Elbląga i żeby konferencje połączyć z drugą jej częścią w Krynicy Morskiej – zapowiedział Jerzy Wilk. - Minister Gróbarczyk jest otwarty na rozmowy.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ klik
  Wtorek, 07.02

  Dlaczego tych PiSowców tak trudno zrozumieć o czym mówią? Wczoraj wywód p. Jurgiela / tego od rolnictwa /, a dzisiaj p. Wilka - że ...glon jest rzeczą ? ... i prace nad ulepszaniem ustawy ? ... itd.

 2. 2
  --27
  ~ mmm
  Wtorek, 07.02

  Pisowców jest łatwo zrozumieć najgorzej mają się posrańce ,którzy przeszkadzają w realizacji projektu , twierdzą ,że się nieda nic zrobić , POSRAŃCE NAUCZYLI SIĘ TYLKO KRAŚĆ , . TO JEST ICH CEL.Dziś słyszałem ,że już odnawiają cele więzienne mają kilku po przesłuchaniu

 3. 3
  +26
  ~ Anonimek1
  Wtorek, 07.02

  Przecież PIS ma większość więc w czym problem p. Wilk ? Po prostu było hasło przekop, otrzymaliście ileś tam głosów i teraz prezio się wypiął na wyborców, a pan się głupio, bardzo głupio tłumaczy....

 4. 4
  +27
  ~ EuPi
  Wtorek, 07.02

  Panie Wilk, pana na dowódcę i powieziesz pan jak ELsin. Tylko na likwidatora sie pan nadajesz.

 5. 5
  +32
  ~ bolek
  Wtorek, 07.02

  Panie Wilk takich jak Pan "biznesmenów" co to potrafią rozłożyć dotowany interes jakim był Elsin za Pana prezesowania. To trzeba daleko trzymać od wpływu na gospodarkę. Wilk do Wilkowyi

 6. 6
  +14
  ~ odbiorca ciepła
  Wtorek, 07.02

  To o co tu chodzi, że władza ma być w jednym ręki, to ja się pytam w czyim ręku? Sam tytuł zasugerował mi takie zapytanie .A może by pan poseł uchylił rąbka tajemnicy, a jak w Epec, czy jest podejrzenie niegospodarności. CBA skierowało sprawę do Prokuratury, wcześniej pan przecież wypowiadał się na temat Epec, po Ich stronie. Nas odbiorców ciepła niema kto bronić /sprawę przekopu pan wybronił/ to może teraz w naszej sprawie pan wystąpi, płacimy za ciepło najwięcej na północy kraju. Jak długo jeszcze Epec będzie Nas doił?

 7. 7
  +20
  ~ jan-49
  Wtorek, 07.02

  szanowni wyborcy wiecie gdzie ma was posel wilk posel krasulski ? w bardzo glebokim powazaniu czyli wiecie gdzie smieja sie wam w nos bo sa paniskami i ciagna porzadna kase ktora wam sie nawet nie snila i nie beda sie wylamywac tylko robic to co kaze prezes a mieszkancom zawsze jakis kity sie wstawi a czy uwierza czy nie to niewazne tak to jest jak nieudacznicy dorwa sie do żłobu a zdrugiej strony nie ma sie co im dziwic maja swoje piec minut i korzystaja z tego

 8. 8
  +21
  ~ elo
  Wtorek, 07.02

  to nie KUBA panie pośle żeby jeden miał całą władzę .

 9. 9
  --4
  ~ witold
  Wtorek, 07.02

  Witold. Zapraszam na stronę Internetową Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu. List do Zarządu SM Zakrzewo

 10. 10
  +4
  ~ mu
  Środa, 08.02

  Panie Pośle Szanowny. Proszę trzymać się faktów: Pan Kwiatkowski 26 lipca 2013 został powołany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jeszcze w tym samym miesiącu złożył rezygnację z członkostwa w PO.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.