Poniedziałek, 22.10.2018, Imieniny: Halki, Filipa, Przybyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

''Cztery Asy'' w elbląskiej Radzie Miasta!

29.12.2011, 18:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
''Cztery Asy'' w elbląskiej Radzie Miasta!

Wczoraj, 28 grudnia, w Ratuszu Staromiejskim odbyło się uroczyste „Rozdanie Asów”, czyli rozstrzygnięcie rankingu aktywności radnych Rady Miejskiej w 2011 roku. Tytuły Asów przyznano Marii Koseckiej (PO), Jerzemu Wilkowi (PiS) i Ryszardowi Klimowi (SLD). Wyróżnienie otrzymał Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO).

Nigdy wcześniej praca radnych nie była oceniania w taki sposób. Do tej pory oceny politykom wystawiali obywatele głosując na nich w czasie wyborów. - Uważam, że osoby publiczne powinny być kontrolowane – stwierdza Maria Kosecka. - Przecież każdy radny nie na wszystkim się zna. Można mu podpowiedzieć. To bardzo dobra inicjatywa i myślę, że dla organizatorów była to bardzo trudna praca. Szczególnie, że nowatorska. Nie było wiadomo, jak zareaguje otoczenie, jak do tego podejdą radni. Myślę, że należy to kontynuować i ja bym nawet poszła dalej. Takie oceny powinno się wprowadzać we wszystkich samorządach.

Ale z początku radni nie byli przekonani do koncepcji BAR-u. Potwierdził to Jerzy Wilk. - Pierwsza edycja wzbudzała pewne niepokoje – przyznaje. – Obawialiśmy się, że nie będzie to zbyt obiektywna ocena, że jakieś względy polityczne będą brane pod uwagę. Teraz widzę, że niepotrzebnie się martwiliśmy.

Obiektywność przeprowadzonej oceny powinny potwierdzić wyniki. Do przyznania były trzy tytuły i każdy z nich przypadł reprezentantowi innej partii. Otrzymała go Maria Kosecka z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej za „konsekwentne rozwiązywanie trudnych spraw”, Jerzy Wilk z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości za „bycie opozycyjną siła spokoju” i Ryszard Klim z Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej za „profesjonalizm w pracy radnego”. Wyróżnienie „obiecujący młody radny” otrzymał Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO).    

Wielkie zaskoczenie?

Czy się tego spodziewali? - W ogóle nie spodziewałam się. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie – wyznaje Maria Kosecka. - Po wielu latach wróciłam do ponownego działania i zostałam zauważona. Czuję ogromną satysfakcję i że mam „zielone światło”. Bardzo się z tego cieszę, bo mam wiele pomysłów i projektów, które chciałabym zrealizować. Takie wyróżnienie daje więcej energii do działania. Nic tylko brać się do dalszej pracy.

- Muszę przyznać, że to bardzo miłe uczucie, że zostałem dostrzeżony – przyznaje Paweł Nieczuja-Ostrowski. - Zupełnie się tego nie spodziewałem. W Radzie jest kilka osób, które w mojej ocenie w pełni zasługują na ten tytuł, tym bardzie jestem szczęśliwy, że trafił on akurat do mnie.

- Nieskromnie mogę powiedzieć, że oczekiwałem w miarę wysokiej oceny – mówi Ryszard Klim. - Wiem, co robię i zawsze staram się nie odrywać od problemów, które są poruszane przez mieszkańców. Myślę, że w aktualnej Radzie jest przynajmniej kilku radnych, którzy mogli zostać Asami, ale zabrakło im niewiele punktów. Cieszę się bardzo, że mi się udało, mimo, iż moja dociekliwość, kontrowersyjność i wybieganie przed szereg mogą być różnie postrzegane.

- Jest mi na pewno bardzo przyjemnie, że  moja praca została doceniona – dodaje Jerzy Wilk. - Takich Asów w Radzie jest więcej. Zauważyłem, że moi koledzy z klubu są bardzo wysoko, co też mnie bardzo cieszy. A ci radni, którzy są w czołówce, sądzę, że właśnie tak należało ich ocenić.

Dlaczego powstał BAR?

Skąd wziął się pomysł Barometru Aktywności Radnych? - Mieszkańcy sygnalizowali, że warto byłoby monitorować i sprawdzać pracę radnych po to, żeby później wybrać jak najlepszych – wyjaśnia Arkadiusz Jachimowicz, współorganizator akcji. - Zależy nam na tym, aby w Radzie Miejskiej zasiadali ludzie najbardziej aktywni, najbardziej kreatywni, najmądrzejsi, bo to oni decydują o losie naszego miasta, o naszym losie. Mam nadzieję, że z czasem Barometr Aktywności Radnych będzie dawał nam pewność, że w Radzie zasiadają  ludzie godni zaufania, którzy działają. Chcemy promować najlepszych radnych i doprowadzić do tego, żeby wzrosło znaczenie Rady, a samym radnym nadać większy prestiż.

Czy tak samo odbierają to radni? - Każda taka ocena zewnętrzna pracy Rady jest wartościowa, gdyż to, co się dzieje w pracy radnego jest na ogół niewidoczne – mówi Paweł Nieczuja-Ostrowski. - Nie pokazujemy, co dzieje się podczas pracy w Komisjach, podczas spotkań z mieszkańcami. Dobrze, że ktoś zechciał się tym zainteresować, bo dzięki temu nie jest to ocena polityczna. Nie ocenił tego przewodniczący klubu bądź Rady tylko ktoś z zewnątrz.

- Uważam, że idea jest dobra – podkreśla Ryszard Klim. - Spotykałem się z lekkim lekceważeniem tej inicjatywy, ale myślę, że z czasem radni się do tego przekonają, bo jest to korzystne. Może to będzie zachęcać radnych do tego, że pomyśleli nad tym, co więcej można byłoby zrobić.
          
Kto stworzył BAR?

Na pomysł stworzenia BAR-u wpadli członkowie Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. – Przez dwa lata dyskutowaliśmy i omawialiśmy, co zrobić, żeby udało się ten pomysł wprowadzić w życie – mówi Zenon Lecyk, sekretarz Rady Programowej BAR. - Mamy jeszcze parę rzeczy do dopracowania, ale myślę, że jesteśmy na właściwej drodze. Tak naprawdę, żeby w pełni ocenić radnych musielibyśmy być z nimi cały czas, a to przecież jest niemożliwe, dlatego tak ważna jest ich otwartość i chęć do współpracy, na którą na razie nie możemy liczyć. Mam nadzieję, że radni w pewnym momencie docenią nasz trud i nie będą postrzegali nas jako osoby, które chcą ich pognębić. My tak naprawdę działamy na ich rzecz. Chcemy im pomóc, unaocznić jak wiele robią i jak wywiązują się z obowiązków.

Rada Programowa miała za zadanie dokonywać oceny punktowej aktywności radnych na podstawie szczegółowych kryteriów, do których należeć będzie m.in. aktywny udział w komisjach, ilość i jakość złożonych interpelacji, obecność na całej sesji, realizacja obietnic wyborczych, aktywność i współpraca z mediami, częstotliwość i jakość komunikowania się z mieszkańcami, udział w ważnych wydarzeniach publicznych, posiadanie poczty elektronicznej, bloga bądź strony internetowej, przestrzeganie zasad pracy radnego, kultura osobista, etyka w sprawowaniu mandatu.

Radny, który uzyska liczbę punktów powyżej 70 (na 100) otrzyma tytuł Asa. W ten sposób powstanie grupa najbardziej aktywnych radnych.

Przewodniczącą Rady Programowej BAR została Teresa Bocheńska (wieloletnia radna RM Elbląga), a sekretarzem Zenon Lecyk (były radny). Pozostali członkowie Rady to: Mira Stankiewicz – Radio Olsztyn, Lech Brywczyński – Magazyn Elbląski, Marek Nowosad – Radio Gdańsk, Piotr Derlukiewicz – Portel, Ingrid Hintz – Dziennik Elbląski, Kamila Jabłonowska – info.elblag.pl, Rafał Gruchalski – Telewizja Elbląska, Witold Łada – EKO. Konsultantem procesu oceny radnych został socjolog, dr Ryszard Skrzypiec

Wyniki


Na 100 możliwych do uzyskania punktów, według oceny Rady Programowej, radni zostali ocenieni w następujący sposób:    
     1. Maria Kosecka – 82,8 pkt.
     2. Jerzy Wilk – 76,3 pkt.
     3. Ryszard Klim – 70,2 pkt.
     4. Paweł Nieczuja-Ostrowski – 69,2 pkt.
     5. Marek Pruszak – 65,5 pkt.
     6. Robert Turlej – 62,7 pkt.
     7. Halina Sałata – 60,6 pkt.
     8. Zdzisław Olszewski – 58,24 pkt.
     9. Andrzej Tomczyński – 58,22 pkt.
     10. Jerzy Wcisła – 56,9 pkt.
     11. Henryk Horbaczewski – 47,9 pkt.
     12. Marek Kucharczyk – 47,4 pkt.
     13. Agnieszka Kondraczuk – 46,9 pkt.
     14. Wojciech Paczkowski – 44,04 pkt.
     15. Elżbieta Gelert – 44,0 pkt.
     16. Rafał Siwko – 43,7 pkt.
     17. Antoni Czyżyk – 42,7 pkt.
     18. Paweł Fedorczyk – 42,5 pkt.
     19. Wojciech Karpiński – 40.9 pkt.
     20. Juliusz Dziewałtowski-Gintowt – 39,12 pkt.
     21. Ryszard Zgirski – 37,6 pkt.
     22. Artur Zieliński – 36,6 pkt.
     23. Janusz Nowak – 35,0 pkt.
     24. Piotr Macutkiewicz – 25,3 pkt.
     25. Dawid Pater – 23,7 pkt.
    
Podczas wczorajszego spotkania na Sali obecnych było jedynie 8 radnych (poza nagrodzonymi Asami był również Jerzy Wcisła,  Andrzej Tomczyński, Rafał Siwko i Robert Turlej). Ciężko powiedzieć, czy ich nieobecność była spowodowana nadmiarem obowiązków czy strachem przed ogłoszeniem wyników. - Nikt nie lubi być oceniany. Radni też nie – stwierdza Arkadiusz Jachimowicz. - Myśmy to czuli. Podczas całego procesu BAR-u radni byli nieufni. Założyliśmy, że to działanie będzie pilotażowe, że musimy się poznać, że musimy pokazać radnym, że jesteśmy przyjaźni i myślę, że to się nam udało. I że na następnym spotkaniu BAR-u, a będziemy je robić co roku, będziemy mogli się pochwalić, że działaliśmy we współpracy z Radą.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%28.6 %71.4
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ fghj
  Czwartek, 29.12

  Hahaha jaka żenada

 2. 2
  +9
  ~ ...........
  Czwartek, 29.12

  jak 70 to 70, a Nieczuja co dostał "Asa" i 0,8 pkt za pochodzenie?

 3. 3
  --16
  ~ florek
  Czwartek, 29.12

  Gratuluję panom :Wilkowi i Tomczyńskiemu .Choć miałem nadzieję ,że pan Tomczyński zdobędzie wyższe miejsce ,w pierwszej 5-tce .No cóż . Ale pan Tomczyński i Wilk to na prawdę zaangażowani radni w sprawy Elblążan ,reszta to "celebryci".

 4. 4
  +4
  ~ mojo jojo
  Czwartek, 29.12

  a tera proponuje stworzyć ranking aktywności członków kapituły wielkiej aktywności radnych, żeby każdy wiedział jak członkowie pracują,

 5. 5
  --7
  ~ polki
  Czwartek, 29.12

  Dobra inicjatywa. Ciesze sie ze maria wygrala. Fajne zdjecie glowne

 6. 6
  0
  ~ Elblążanin
  Czwartek, 29.12

  Pan Rafał Siwko nie powinien być radnym. Od paru miesięcy jest dłużny drobną kwotę firmie,która wykonywała pracę na rzecz jego działalności. Będąc radnym należy dawać dobry przykład swoim mieszkańcom, czyż nie?

 7. 7
  --1
  ~ bronek
  Czwartek, 29.12

  i po co to komu?????????

 8. 8
  +5
  ~ wowka
  Czwartek, 29.12

  No cóż najprzyjemniejszym akcentem tego wieczoru było spotkanie tam przesympatyczne dwie panie Izabele i Annę. A tak poważnie to tylko radnemu Klimowi mogę złożyć serdeczne gratulację!!! Choć radny Klim reprezentuje politycznie nie moja bajkę to muszę przyznać, że naprawdę ma ikrę!!!Panu Arkowi z EKO proponuję teraz stworzenie BAP czyli Barometr Aktywności Prezydentów i rozdanie Yokera dla jednego z pośród czterech w sumie Prezydentów!!!!

 9. 9
  +2
  ~ beta
  Czwartek, 29.12

  Wg mnie premiowana winna być skuteczność radnego, a nie tylko jego aktywność. Ta ostatnia może być przecież (i często bywa) działaniem obliczonym na poklask i zdobycie popularności. W każdej pracy, także w samorządzie, liczą się efekty a nie pozory. Brakuje mi też w pracy radnych autentycznego kontaktu z wyborcami, jednoczenia ich wokół pewnej sprawy, pobudzania do aktywności. Praca radnych w obecnym wydaniu jest to wg mnie jedynie sztuka dla sztuki.

 10. 10
  --1
  ~ Ambroży
  Piątek, 30.12

  Pan P.Nieczuja nie dostał asa tylko wyróżnienie królu złoty.

 11. 11
  +1
  ~ q
  Piątek, 30.12

  Aktywność nie jest równoznaczna ze skutecznością. A powinna być premiowana skuteczność w działaniu radnych. Większość z nich miała bardzo głupie pomysły. Przykładem może być radna Kosecka ze swoimi pomysłami nic nie dającymi mieszkańcom Elbląga.

 12. 12
  +1
  ~ wyborca_d_patera
  Piątek, 30.12

  najbardziej jednak smuci wynik, a zatem i postawa, Dawida Patera :( dłużej w radzie niż Macutkiewicz, czy choćby nawet Fedorczyk, a ostatni w rankingu. młody, trzydziestoletni, zawiódł mnie jako swojego wyborcę. przypomnę, Dawid Pater zdobył najwięcej głosów z listy SLD w okręgu nr 5. To więcej niż: nowy wiceprzewodniczący Nieczuja-Ostrowski, Kondraczuk i Tomczyński (ten sam okręg wyborczy). Szkoda Dawidzie, wielka szkoda. Masz jeszcze trzy lata na to, żeby odzyskać mandat poparcia ode mnie i wielu innych. Byłeś nadzieją na zmianę jak kilku innych młodych debiutujących radnych.

 13. 13
  +2
  ~ zombi
  Piątek, 30.12

  wyborca_d_patera - przecież chłopina wygrał wybory bo ma nazwisko po ojcu. 90 % wyborców nie analizuje co kto ma do zaoferowania. NAZWISKO dlatego do różnych gremiów wybieralnych trafiają też jednostki "niepełnowartościowe" pod względem społecznym nir mające nic do zaoferowania np. celebryci. Barometr to totalne nieporozumienie. Zapytac Panią Kosecką jaką uchwałę przygotowała, przedstawiła na radzie i przeforsowała. Pogadać każdy może zwłaszcza jak jest bezkrytyczny. Największa porażką tego badziewia jest to że może wypromować niekompetentnych bezkrytycznych gadaczy , którzy nic nigdy dla społeczności poaz wydaniem publicznych pieniędzy nie wniosą.

 14. 14
  --8
  ~ lokalny patriota
  Piątek, 30.12

  Gratulacje dla najlepszej radnej Marii Koseckiej!!!! W pełni zasługuje na najwyższe oceny. Oddaje dla naszego miasta dużo energii i zaangażowania. Gdyby inni radni wkładali tyle energii w swoją pracę to Elbląg byłby piękniejszy. Organizatorzy zasługują na słowa uznania zrobili kawał dobrej roboty.

 15. 15
  +4
  ~ higrometr
  Piątek, 30.12

  Lokalny patriota = członek barometru lub członek rodziny. Żenujący wpis a cóż upiększyła Pani Kosecka ???

 16. 16
  +5
  ~ Nowa Prawica
  Piątek, 30.12

  cala odpowiedzialnosc za stan Elblaga powinna ciazyc na prezydencie miasta, a rada miejska powinna byc zliikwidowana (szkoda ze nie mozna tego zrobic). oni i tak glosuja tak, jak chce Nowaczyk, wiec nie ma sensu jeszcze kazdemu z nich placic po 1500 zl za samo przychodzenie na sesje.

 17. 17
  +2
  ~ tom
  Piątek, 30.12

  kosecka pytam za co wygrale ale jest w PO to wszystko wiadome przekrety

 18. 18
  +10
  ~ Marta
  Piątek, 30.12

  Rozliczcie Lewandowskiego z przedwyborczych obietnic.Czytałam ostatnie jego wywiad z przed roku w waszym serwisie toć to jeden wielki stek obietnic i pobożnych życzeń

 19. 19
  +1
  ~ .................
  Piątek, 30.12

  ale zdjęcie na tle asa trefl jest, mój drogi Ambroży

 20. 20
  +6
  ~ 57
  Sobota, 31.12

  a Jokera powinien dostać Pan Olszewski za to ,że nie wie wogóle o co chodzi w pracy samorządu...

 21. 21
  +3
  ~ Złośliwy
  Sobota, 31.12

  Aktywność Marysi ocenia jej mąż a nie rada .Odnośnie pana z nr. 9 to wrzód na zdrowym organizmie rady ,kameleon zmieniający poglądy aby być w radzie . Gdyby w najbliższych wyborach miała zwyciężyć partia żydowska to pan Andrzej już chodził by obrzezany.

 22. 22
  +2
  ~ karciarz
  Sobota, 31.12

  Ja tu widzę nie asy tylko ;d... żołędne"

 23. 23
  0
  ~ Basenji
  Niedziela, 01.01

  A może przydałby się opis, jakie stosowano kryteria oceny? BAR-owcy mogli przecież kierować się swoimi sympatiami bądź antypatiami. Zdrówko

 24. 24
  0
  ~ cicho ciemny
  Wtorek, 03.01

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 25. 25
  --4
  ~ twoj stary
  Wtorek, 03.01

  oni sami sie wybiora i nagrody daje jeden drugiemu na uklady niema rady trzeba zrobic przewrot wyjsc na ulice pogonic tych wszystkich ukladowcow kolesiow dac szanse mlodym a starzy juz sie narzarli panstwowa kasa

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.