Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Ptasia grypa - co trzeba wiedzieć?

27.12.2021, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ptasia grypa - co trzeba wiedzieć?

Na prośbę Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Elblągu przekazujemy informacje dotyczące ptasiej grypy i sposobów postępowania w przypadku podejrzeń o jej występowaniu.
 

PTASIA GRYPA to zakaźna, zaraźliwa choroba drobiu wywołana przez wirus atakujący wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych (największe straty wśród kur i indyków). Źródłem zakażenia są ptaki wolno żyjące, będące bezobjawowymi nosicielami, zwłaszcza migrujące ptaki wodne. Choroba występuje sezonowo (późna jesień, zima, wczesna wiosna), a jej rezerwuarem są właśnie ptaki dzikie.

Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób skutkuje olbrzymimi stratami gospodarczymi (odszkodowania, likwidacja, wstrzymanie handlu drobiem i produktami z drobiu). Pozostawienie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy niesie ogromne ryzyko bowiem wirus wywołujący tę chorobę szczególnie długo zachowuje swą zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w obecnych warunkach pogodowych.
 

W przypadku stwierdzenia padłych ptaków dzikich, zwłaszcza ptaków wodnych oraz drapieżników, a także masowych padnięć innych ptaków, należy zgłaszać ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Elblągu, na numer stacjonarny Inspektoratu: 55 237 02 53 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 lub  po godzinach pracy inspektoratu oraz w dni wolne na numer komórkowy 662 161 614.
 

PTASIA GRYPA - ULOTKA

 

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Coś nowego wymyśłili
  Poniedziałek, 27.12

  Srovid i straszenie nim i medialna propaganda już nie działa więc znw na tapecie ptasia grypa. Zaraz będą tępic ptactwo chodowlane rolnikom pod przykrywka chorony , a na zlecenie fimr ubojni korpor=acyjnych.

 2. 2
  0
  ~ W zasadzie nic nowego.
  Poniedziałek, 27.12

  Jeśli ktoś zamierza się wymądrzać w sprawach, o których tak naprawdę nie ma pojęcia to lepiej, aby wstrzymał swoje wypociny. Proponuję takim osobom, by jeżeli mają ochotę wykazywania swojej wątpliwej wiedzy, pisali wówczas o problemach sportowców, artystów czy ludzi show-biznesu lub po prostu w ramach agencji prasowej JPPDP (Jedna Pani/Pan Powiedziała /ał Drugiej Pani/Drugiemu Panu)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.77001309394836