Sobota, 10.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych

11.02.2018, 16:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych

W naszym Oddziale Ginekologiczno - Położniczym przeprowadzono w styczniu pierwszą laparoskopową operację przezpochwowego usunięcia macicy. Ten znaczący w działalności oddziału krok do przodu był możliwy dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu medycznego oraz dzięki ambitnemu zespołowi lekarzy pragnących wciąż doskonalić i rozwijać swoje umiejętności. Tym samym Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych stosujących nowoczesne małoinwazyjne metody leczenia pacjentek.


Dnia 18 stycznia 2018 roku pod kierownictwem ordynator oddziału Hanicenty Rzepy oraz prof. Rafała Stojko z Katowic w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbyły się warsztaty z ginekologii miniinwazyjnej. Lekarze ginekolodzy doskonalili się w takich technikach jak: histeroskopia operacyjna , hysterectomia vaginalna i hysterectomia laparoskopowa. Na czym polegają te zabiegi i jakie mogą przynieść korzyści dla pacjentek naszego szpitala?


HISTEROSKOPIA to metoda polegająca na wprowadzeniu przez pochwę  do macicy skomplikowanego urządzenia (histeroskopu) zbudowanego z optyki i  kanałów roboczych. Za jego pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć jamę macicy, zdiagnozować przyczynę nieprawidłowych krwawień, przyczynę  trudności z zajściem w ciążę, czy rozpoznać wady macicy. Jest to zabieg, który przeprowadzamy na oddziale od 30 lat,  jednak teraz jest on jeszcze bezpieczniejszy, krótszy i lepiej przez pacjentki tolerowany dzięki nowoczesnym  dedykowanym narzędziom. Od stycznia w oddziale posiadamy nowoczesny tor wizyjny, histeroskopy i resektoskopy, dzięki czemu mogliśmy pójść o krok dalej.


Histeroskopia  coraz częściej nie jest dla nas już tylko metodą diagnostyczną. W ten mało inwazyjny sposób usuwamy polipy, mięśniaki, nieprawidłowe endometrium,  przegrody macicy  czy zrosty wewnątrzmaciczne. Cały zabieg trwa do 30 minut a pacjentka po 4 godzinach jest wypisywana  do domu. Dzięki histeroskopii wiele kobiet, które jeszcze kilka lat temu musiały mieć usuniętą macicę, może być dziś leczonych w sposób zachowawczy.


Przy niektórych schorzeniach usunięcie macicy jest jednak nieuniknione. Wtedy często pojawiają się obawy o ból, przebieg operacji i okres pooperacyjny. Pacjentki pytają nas,  kiedy będą mogły wrócić do  swoich obowiązków, do pracy, normalnego funkcjonowania czy uprawianiu sportu.


Dlatego, wzorem najlepszych ośrodków w kraju, wprowadzamy i rozwijamy coraz bardziej  nowoczesne, małoinwazyjne techniki ginekologiczne. Jedną z takich metod jest przezpochwowe usunięcie macicy. Podczas styczniowych warsztatów  przeprowadzono pierwszy w naszym oddziale zabieg laparoskopowego usunięcia macicy, dzięki czemu  dołączyliśmy  do czołowych ośrodków w kraju. Jest to tytułowa operacja „przez dziurkę od klucza”.


Sam zabieg polega na wykonaniu trzech 5- milimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia. Dzięki kamerze wprowadzonej przez jeden z portów i ośmiokrotnemu powiększeniu obrazu możemy wykonać zabieg w sposób bardzo precyzyjny. W konsekwencji zastosowania takiej metody uraz tkanek jest, jak na tak dużą operację, niewielki. Pacjentka nie wymaga dużej ilości leków przeciwbólowych,  nie wymaga znieczulenia ogólnego, mniejsza jest też utrata krwi podczas operacji, a pacjentka już w 24 godziny po zabiegu czuję się naprawdę dobrze. Kobieta po usunięciu macicy przez pochwę nie ma żadnych widocznych blizn. Najczęściej już po dwóch dobach po operacji może opuścić szpital, a okres całkowitej rekonwalescencji to tylko 4 tygodnie.


Jak widać małoinwazyjne operacje mają wiele plusów i bez wątpienia jest to przyszłość ginekologii. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie pacjentki mogą być zakwalifikowane do operacji metodą przezpochwową. Czasem, ze względu na charakter, wielkość i położenie zmian w miednicy mniejszej, bardziej właściwa i bezpieczna nadal pozostaje klasyczna hysterectomia przezbrzuszna.


Nas natomiast niezmiernie cieszy fakt, że ordynator  Oddziału Ginekologiczno -  Położniczego Hanicenta Rzepa kładzie tak duży  nacisk na rozwój i ciągłe doskonalenie umiejętności swojego zespołu. Pozwala to nam na zaoferowanie pacjentkom najnowocześniejszych metod leczenia w pełnym zakresie.

 

lek. Maksymilian Kurkowski
Oddział Ginekologiczno - Położniczy
Wojewódzki Szpital Zespolony

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ 100% elblążanin
  Niedziela, 11.02

  Brawo !!! gratuluję !!!

 2. 2
  0
  ~ zxq
  Poniedziałek, 12.02

  już widzę jak Rzepa będzie robiła takie zabiegi, bez przesady, żeby nie profesor ze Śląska

 3. 3
  +3
  ~ Anna Nowak
  Poniedziałek, 12.02

  Gratuluję!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3427450656891