Poniedziałek, 25.09.2023, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Miasteczko pustych pawilonów. Handlarze się wynieśli, co dalej z tym miejscem?

15.08.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Miasteczko pustych pawilonów. Handlarze się wynieśli, co dalej z tym miejscem?
Fot. Paweł Friedrich

Miasteczko handlowe przy czołgu okres świetności ma już za sobą. Spośród kilkudziesięciu pawilonów znajdujących się przy al. Armii Krajowej, aktualnie tylko w nielicznych prowadzona jest działalność. Elblążanie wolą się zaopatrywać w marketach i sieciówkach?

 

 


Ponad osiemdziesiąt pawilonów handlowych przy al. Armii Krajowej powstało w latach 90. Były odpowiedzią na ówczesne zapotrzebowanie elblążan. Tutaj mieszkańcy mogli zaopatrzyć się praktycznie we wszystko, od produktów spożywczych, przez chemię i artykuły gospodarstwa domowego, odzież i buty po czasopisma. Jednak w miarę upływu czasu oraz powstawania kolejnych marketów i parków handlowych miejsce to systematycznie pustoszało. Po blisko trzech dekadach działalności miasteczko popadło w zapomnienie. 

 

 

 

Zarządcą miasteczka handlowego jest Zarząd Budynków Komunalnych. Większość boksów obecnie jest pusta. - Na terenie przy Alei Armii Krajowej posadowionych jest 29 obiektów stanowiących własność dzierżawców, którzy posiadają zawarte z Zarządem Budynków Komunalnych umowy, których przedmiotem jest wyłącznie dzierżawa gruntu - informuje ZBK w Elblągu. 

 

 

 

Handlarzy w tym miejscu pozostało jednak niewielu. Pojawia się więc pytanie, czy warto utrzymywać to miejsce w aktualnym kształcie? Zapytaliśmy, czy są jakieś plany zagospodarowania miasteczka na nowo, ewentualnie jego likwidacji i sprzedaży terenu. Jak wynika z odpowiedzi przy al. Armii Krajowej przynajmniej w najbliższym czasie nic tutaj się nie zmieni.

 

 

Teren, na którym posadowione są pawilony przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru Śródmieście – Północ w Elblągu pod teren zieleni publicznej urządzonej, w związku z czym nie ma planu na jego zbycie.

 

 

- informuje Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu. Pytanie, czy jest pomysł na ożywienie, ewentualne zagospodarowanie tego miejsca na inne potrzeby zarządca pozostawił bez odpowiedzi. 

 
 

 


Co na temat miasteczka handlowego sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Handlarze powinni pozostać w tym miejscu, czy też warto znaleźć inne przeznaczenie dla tego terenu? Piszcie w komentarzach. 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Miasteczko handlowe przy al. Armii Krajowej ( zdjęć 32 )
Dodano: 2023-08-15 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Truso
  Wtorek, 15.08

  Likwidacja przejścia dla pieszych i montaż w tym miejscu stalowego płotu,przy Armii Krajowej,to gwóźdź do trumny handlu przy czołgu.Czy to nie było celowe?

 2. 2
  +10
  ~ Krzyś
  Wtorek, 15.08

  Wymarłe miasto.

 3. 3
  --5
  ~ Bsp
  Wtorek, 15.08

  Powstanie silnego centrum handlowego Zielone Tarasy z Kauflandem oraz Biedronki w pobliżu a także jak pisze @Truso likwidacja przejścia przez ul. Armii Krajowej to przyczyny zmiany szlaków zakupowych ludzi. Silna konkurencja sprawiła że towar i ceny na bazarku za czołgiem przestały przyciągać klientów. I to się już nie odtworzy, gdyż miasteczko jest reliktem, zjawiskiem z tej samej grupy co gildia kupców żuławskich, handel za Światem Dziecka lub coraz bardziej hala Elzam. Według mnie teren miasteczka oraz po byłych magazynach Społem to cześć centrum, powinno tu postać małe osiedle mieszkaniowe złożone z dobrze zbudowanych bloków o starannym wykończeniu. Świetnie by się tutaj wkomponował blok, który firma Mytych planuje postawić obok poczty na placu Słowiańskim.

 4. 4
  --3
  ~ asd
  Wtorek, 15.08

  Mozna z tymi co zostali zrobic nowy ładny park handlowy z parkingiem + dorzucić jakieś sieciówki.

 5. 5
  --3
  ~ Elblazanin
  Wtorek, 15.08

  ~ Krzyś - wymarły to jest twój mózg.

 6. 6
  --2
  ~ lucjan
  Wtorek, 15.08

  Odpowiedż ZBK świadczy o tym ,że obecne władze Elbląga powinny zakończyć swoja kadencję w kwietniu 2024. W miejscu obecnego Miasteczka Handlowego powinien powstać budynek mieszkalny ,tak wkomponowany w teren ,by uniknąć wycinki drzew .Funkcjonujące jeszcze sklepiki powinny zostać przeniesione na Rynek przy Płk. Dąbka lub na drugą stronę ulicy Pestolleziego na podwórko .

 7. 7
  0
  ~ Urzędnik
  Wtorek, 15.08

  Kolejne pytanie referendalne : czy zaorać teren miasteczka i zrobić park, po środku którego będzie stał olbrzymi pomnik miłościwie nam panującego Jarosława Mao Kaczunga ?

 8. 8
  0
  ~ Proste
  Wtorek, 15.08

  Jakby ceny produktów były niższe niż są to i klienci by przyszli i nie przeszkadzałby brak przejścia.

 9. 9
  +3
  ~ Do urzędnika
  Środa, 16.08

  Jeżeli jesteś urzędnikiem z budynku przy ul.Łączności,to ten " dowcip" słabo wyszedł,świadczysz nim tylko o sobie.Elblągiem " rządzi" inny Mao.

 10. 10
  --3
  ~ Urzędnik
  Środa, 16.08

  Zobaczymy po czasie jaki raj da te PO, PSL, SLD tak wyczekiwane. Już raz byli i co tylko wstyd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2165219783783