Poniedziałek, 26.08.2019, Imieniny: Maria, Sandra, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Interwencja INFO: Mieszkańcy podelbląskiego Adamowa odcięci od świata. Miał być dojazd, a jest błoto i koleiny

22.11.2016, 12:30:14 Rozmiar tekstu: A A A
Interwencja INFO: Mieszkańcy podelbląskiego Adamowa odcięci od świata. Miał być dojazd, a jest błoto i koleiny
Fot. Lucjan Ługiewicz

Od czasu rozpoczęcia prac na krajowej "siódemce" mieszkańcom Adamowa dojazd do Elbląga wydłużył się nawet o sześć kilometrów. W zamian inwestor miał im wybudować nową drogę. Ta już praktycznie powstała, jednak zanim oficjalnie została oddana do użytku, została zniszczona przez jednego z rolników. - Toniemy w błocie, jesteśmy praktycznie odcięci od świata – denerwują się mieszkańcy wsi.

Droga dotychczas łącząca wieś Adamowo z drogą S7 została zablokowana, gdy rozpoczęto prace budowlane na "siódemce". Inwestor podjął się jednak stworzenia mieszkańcom dogodnego objazdu. Jego budowa jeszcze niedawno była na ukończeniu. Jej nawierzchnia została jednak zniszczona.

To w tej chwili jedyna droga dojazdowa do wsi. Jej budowa formalnie nie jest jeszcze zakończona, cały czas ma statut drogi w budowie, nie ma odbioru. Prace były jednak prowadzone w taki sposób, że mogliśmy z niej korzystać

– mówi pan Marcin, jeden z mieszkańców Adamowa.

Droga była dosyć dobrze zrobiona. Jej nawierzchnia była bardzo ładna, ale szybko pod wpływem normalnego ruchu zaczęła się niszczyć – niewielkiego ruchu, bo nas w Adamowie jest 15 rodzin. Było jednak jeszcze w miarę znośnie. Prawdziwy problem pojawił się, niecałe dwa tygodnie temu, gdy jeden z mieszkańców zaczął wozić tą drogą buraki. Ciężkie samochody ją po prostu rozjechały. Teraz w miejscu, gdzie była nawierzchnia, jest błoto i koleiny

– dodaje Kamil, sąsiad pana Marcina.

Gdy wyładowane burakami samochody zaczęły rozjeżdżać drogę, mieszkańcy Adamowa poprosili panią sołtys, aby zaalarmowała policję. Tam jednak, jak opowiadają, usłyszeli, że funkcjonariusze nie będą interweniowali, bo po pierwsze drogi jeszcze oficjalnie nie ma, a po drugie nie ma również znaku wprowadzającego ograniczenie tonażu.

Rozmawialiśmy również z gminą. Usłyszeliśmy, że nic nie można zrobić, bo droga nie została odebrana przez nadzór budowlany. Codziennie dowozimy dzieci do szkoły, a w tej chwili jesteśmy praktycznie odcięci do świata. Nie narzekamy nawet na to, że trasa jest dłuższa, wiemy, że muszą wybudować nową "siódemkę", ale teraz gdy ten objazd został zniszczony, że trudno w ogóle się przedostać. Boimy się, że nawet karetka by do nas nie dotarła

– przekonuje pan Kamil.

–  Myślę, że trzeba, by tego rolnika delikatnie ukarać, żeby drugi raz takiej rzeczy nie zrobił. Rozwiązaniem nie jest postawienie ograniczenia tonażu, tu są gospodarstwa, z których trzeba wywieźć płody rolne, mleko, śmieci. Chodzi o to, żeby sprzątać po sobie. Nie może być tak jak teraz, że w ciągu kilku dni droga została rozjechana, a warstwa błota wynosi 10 centymetrów – dodaje pan Marcin.

Mieszkańcy obawiają się, że wykonawca drogi, nie zechce naprawić wyrządzonych szkód i będą musieli się sami borykać z problemem. Postanowiliśmy sprawdzić, czy mogą liczyć na wsparcie gminy.

Znamy sprawę i trzymamy rękę na pulsie. Wiemy, że budowa tej drogi była już na końcowym etapie, a w tej chwili została rozjechana przez ciężkie samochody. Trudno powiedzieć, jakie będzie rozwiązanie problemu. Duża w tym rola również inwestora – Generalnej Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy, planujemy spotkanie w tej sprawie

– mówi Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg.

Spotkanie urzędników z przedstawicielami firmy wykonującej drogę zaplanowano na środę. Wtedy poznamy jej stanowisko. Czekamy również na odpowiedź GDDKiA w tej sprawie. Do tematu jeszcze wrócimy.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Mieszkańcy podelbląskiego Adamowa odcięci od świata ( zdjęć 12 )
Dodano: 2016-11-22 | Fot. Lucjan Ługiewicz
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Elblazanin
  Wtorek, 22.11

  No czuje tu kolesiostwo wladz Gminy , Generalnej i wiekszych rolnikow ,ktorzy sa w dobrych stosunkach z wladzami

 2. 2
  +1
  ~ jenkos
  Środa, 23.11

  wiadomo ze rolasy najbardziej niszcza drogi powinni wysokie mandaty placic za niszczenie i zablacanie drog

 3. 3
  0
  ~ jawa
  Środa, 23.11

  brak interwencji gminy mówi samo za siebie ??????????????????!!!!!!!!!!!!!

 4. 4
  0
  ~ adamiak
  Środa, 23.11

  zdjęcie pod tytułem artykułu przedstawia kawałek terenu przy wale rzeki Nogat, teren ten nie jest związany z drogą przebudowywaną przez Budimex, nie jest to nawet teren Gminy Elbląg. Podobnie dwa z pozostałych zdjęć nie przedstawiają przebudowywanej drogi, w jednym przypadku jest to inna droga a w drugim prywatny teren na którym złożono za zgodą właściciela płyty drogowe. Więc o co chodzi??????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.