Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Noc Muzeów w Bibliotece Elbląskiej

16.05.2024, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Noc Muzeów w Bibliotece Elbląskiej

Nie śpij, zwiedzaj!, czyli Noc Muzeów w Bibliotece Elbląskiej. Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny program, który przeniesie Was w świat zapomnianych opowieści, tradycyjnych rzemiosł, fascynujących historii i tajemnic zgromadzonych w naszych zbiorach. Zapraszamy w sobotę, 18 maja w godz. 18:00-22:00 do Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha.

 

 

 

 

W trakcie tej wyjątkowej nocy będziecie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić nowo powstałą Interaktywną Wystawę Dawnej Książki i Prasy Elkamera oraz wystawę Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej. Dla miłośników gier i wyzwań przygotowaliśmy specjalną grę biblioteczną, łączącą elementy zabawy i edukacji oraz stanowiska z historycznymi grami planszowymi. Nie zabraknie również pokazu zbiorów zabytkowych  oraz warsztatów introligatorskich. Dla najmłodszych zaś uczestników przygotowaliśmy specjalny kącik z książkami i kolorowankami.  / zaprasza Piotr Nike z Elkamery

 

 

 

PROGRAM:


18:00 – 22:00 Zwiedzanie Interaktywnej Wystawy Dawnej Książki i Prasy Elkamera oraz wystawy  Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej.


Elkamera to najmłodsza i najnowocześniejsza część Biblioteki Elbląskiej. Nazwa ta nawiązuje do kunstkamer , czyli gabinetów osobliwości, będących poprzednikami muzeów. Wystawa prezentuje bogactwo i różnorodność zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej na szerokim tle historycznym i kulturowym, opowiada historię Elbląga i biblioteki od średniowiecza do czasów współczesnych. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje oczywiście dawna książka.


Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej – wystawa obejmuje fragment zabytkowego księgozbioru Biblioteki Elbląskiej związany z rozwojem astronomii, czyli dziedziny, która przyniosła Kopernikowi splendor i nieprzemijającą sławę. W gablotach wystawienniczych oraz na posterach prezentowane są ilustrowane książki naukowe, mapy nieba, czasopisma oraz inne źródła dokumentujące sposób, w jaki od XVI w. zmieniały się wyobrażenia człowieka o wszechświecie.

 

18:00 – 21:00 Warsztaty introligatorskie


Podczas warsztatów wspólnie zajmiemy się stworzeniem unikatowych notesów, metodą szycia japońskiego. Szycie japońskie jest prostym i efektownym łączeniem papieru, które będzie można powtórzyć w domu. Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość zrobienia własnego notesu, dla którego na pewno znajdą praktyczne zastosowanie. Inspiracją dla zrobienia notesów będą grafiki pochodzące ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej.

 

18:00 – 21:00 Gra biblioteczna Od pióra do ekranu i historyczne gry planszowe


Poznaj Bibliotekę nocą i weź udział w niezwykłej zabawie! Na uczestników gry czekają fascynujące wyzwania, które przeniosą Was w świat bibliotecznych poszukiwań i tajemnic. Waszym zadaniem będzie odnalezienie ukrytych wskazówek rozsianych po całej bibliotece oraz rozwiązanie zagadek. Pasjonatów planszówek zaś zapraszamy na rozgrywki historycznych gier planszowych. Na najwytrwalszych czekają nagrody.


18:00 – 21:00  Warsztaty dla dzieci  Księżycowa Noc z Elkamerą


 Elkamera zaprasza dzieci w wieku 5-10 lat na warsztaty inspirowane tematyką Księżyca! To będzie niezapomniany wieczór pełen tajemnic, ale i uśmiechu i zabawy. Przewidziane atrakcje: czytanie wrażeniowe książek, poznanie ciekawostek i faz Księżyca, wspólne zabawy i kolorowanie kolorowanek inspirowanych kosmosem zaklętym w rycinach ze zbiorów zabytkowych.

 

19:00 – 20:00 Pokazy zbiorów zabytkowych


Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będziecie mieli możliwość spotkania się "oko w oko" z niezwykle rzadkimi, cennymi i pięknymi księgami z kolekcji zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej, które na co dzień przechowywane są w specjalistycznych magazynach. Nasi eksperci będą obecni, aby opowiedzieć o każdym z eksponatów, dzieląc się swoją wiedzą i pasją.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.


Więcej informacji :
Dział Edukacji Kulturalnej Elkamera
tel. (55) 625 60 32

 

 

Biblioteka Elbląska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ zx
  Piątek, 17.05

  Przecież to wieczór Muzeów, a nie noc...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1457378864288