Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Folklor ukraiński w Muszli. Niebawem wyjatkowy koncert "Podaruj uśmiech"

10.06.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Folklor ukraiński w Muszli. Niebawem wyjatkowy koncert "Podaruj uśmiech"

Grupa Nieformalna Grobla i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na wyjątkowy koncert. Już 14 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w muszli koncertowej w Bażantarni wystąpią zespoły działające przy Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim prezentujące folklor ukraiński. Na scenie zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” oraz zespół wokalny „Żurawka". 


Zespół „Dumka” został założony w 1969 r. przez nauczyciela języka ukraińskiego Teofila Szczerbę a jego podstawowy skład od początku istnienia grupy stanowili uczniowie tzw. “klas ukraińskich” Liceum w Górowie Iławeckim. Szybko zdobył uznanie i popularność, co zaowocowało szeregiem zaproszeń na festiwale i przeglądy folklorystyczne na terenie całej Polski. Sukcesywnie wzrastał poziom artystyczny zespołu, zmieniało się kierownictwo i skład osobowy, ale charakter i “duch” pozostał ten sam.

 

„Dumka” ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów w większości na terenie Polski, ale również - Ukrainy, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Czech, Słowacji. Otrzymał szereg nagród, wyróżnień i dyplomów uznania za swoją działalność, dorobek i prezentowany repertuar. Jednak najbardziej cieszy fakt, iż byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca “Dumka” są animatorami życia społeczno-kulturalnego w miejscu swojego przebywania. Organizują imprezy i konferencje naukowe, zakładają nowe zespoły artystyczne (”Horpyna”, “Berkut”, “Chutir”, “Kraina Mrij”) i aktywnie działają na rzecz środowiska lokalnego. Od 1993 r. do 2012r. kierownikiem “Dumki” była Maria Olga Sycz, a następnie kierownikiem została Oksana Sytczyk, zaś choreografami są: Alicja Krawczuk (absolwentka szkoły) oraz Maryna Radushyna.


"Żurawka", jako grupa wokalna, powstała w 1991 roku z inicjatywy Michała Semotiuka, choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Dumka”. Początkowo był to dziewczęcy kwartet, który z czasem został poszerzony o więcej uczniów – wielbicieli ukraińskiej pieśni. Wykonawcy poprzez swój śpiew przekazują widzom swoje uczucia i emocje. W repertuarze zespołu „Żurawka” znajdują się ukraińskie pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki, ale najczęściej szkolni artyści śpiewają o miłości. W roku szkolnym 2019/2020 śpiewającą młodzieżą opiekowali się Nadzieja i Orest Ortyńscy natomiast od roku 2020 zespołem „Żurawka” kieruje Miron Maciopa.


Wstęp wolny

 

ETK Elbląg

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.11670899391174