Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Mieli czytać, a zagrali. „Scena przy stoliku” stała się spektaklem

07.06.2022, 17:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieli czytać, a zagrali. „Scena przy stoliku” stała się spektaklem
Fot. Ryszard Biel, źródło: ETK

To, co na scenie zrobili wczoraj (6 czerwca)  Ewelina Bemnarek i Mikołaj Ostrowski przeszło najśmielsze oczekiwania widzów. Zamiast odczytać role Lotty i Tima z tekstu Jarosława Jakubowskiego „Magik”, aktorzy zapewnili elblążanom prawdziwe artystyczne widowisko.


„Scena przy stoliku” to projekt realizowany przez Teatr im. Aleksandra Sewruka i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publiczność ma okazję usłyszeć testy, które nie znalazły się w repertuarze teatru, ale zaintrygowały swą fabułą dyrektora Miłosława Siedlera.

 

Wraz z Kamilą Tuszyńską, kierowniczką literacką, czytamy dziesiątki utworów na 2-4 role. Spośród nich wybieramy te, które mają w sobie to „coś”, które skłaniają do przemyśleń i dzięki „Scenie przy stoliku” możemy je Państwu zaprezentować

– wyjaśniał Mirosław Siedler.


Projekt „Sceny przy stoliku” zakłada, że aktorzy siedząc (jak sama nazwa wskazuje) przy stoliku odczytują dany utwór z podziałem na role. Oczywiście to tylko założenie, bo w praktyce aktorzy z elbląskiego teatru idą o krok dalej.


Każde spotkanie ze „Sceną przy stoliku” jest wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że za każdym razem prezentowany jest inny tekst. Chodzi bardziej o to, w jaki sposób jest on prezentowany. Aktorzy wcielają się w odczytywane postacie. Używają rekwizytów, dostosowują swój strój do roli, którą odczytują i... starają się czytać tekst tak, by publiczność nie skupiała się na tym, że nie znają go na pamięć. Takie podejście aktorów pozwana elblążanom przeżyć coś więcej.


Jednak to, co zrobili wczoraj Ewelina Bemnarek i Mikołaj Ostrowski przeszło oczekiwania stałych bywalców „Sceny przy stoliku”. Aktorzy poszli o krok dalej zapewniając teatromanom nie lada kulturalne doświadczenie. Choć sami (skromnie) przyznali, że z tekstem można było się „pobawić” o wiele bardziej, publiczność zgodnie gromkimi brawami potwierdziła, że to, co zrobili na scenie potwierdza tylko, jak wielki mają talent i pasję do swojej pracy.


Szczególnie, że tekst Jarosława Jakubowskiego „Magik” nie należy do najłatwiejszych.

Skłania do przemyśleń. Każdy z nas ma marzenia, część z nich realizujemy i stają się faktem, ale część, jak Tima – tytułowego bohatera - pozostają wyłącznie w sferze marzeń. Czy warto marzyć o rzeczach nieosiągalnych czy pozostać przy tych, które mają szansę na realizację; gdzie wyznaczyć sobie granicę i czy taka granica w ogóle istnieje? Chyba na te pytania każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam, musi wyznaczyć ten horyzont marzeń i dążyć do dotarcia jak najbliżej

– przyznała Teresa Wojcinowicz, prezeska ETK.


Po „odczytaniu” sztuki odbyła się krótka dyskusja, za którą dziękujemy jej uczestnikom. Kolejna „Scena przy stoliku” odbędzie się 30 czerwca. Będzie to ostatnie spotkanie w tym sezonie w ramach tego projektu. Więcej informacji na ten temat przekażemy w kolejnym materiale.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Fan....fanfan ..fan
  Środa, 08.06

  No fakt tłumy na widowni i do łez wzruszający tekst o tym czymś?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.88981604576111