Poniedziałek, 16.05.2022, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wystawa studentów gdańskiej ASP w Galerii EL.

17.01.2022, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wystawa studentów gdańskiej ASP w Galerii EL.

Jak patrzą na otoczenie adepci kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych, co ich  inspiruje – na te pytania odpowiedzi znajdziemy przychodząc na wernisaż wystawy studentów ASP w czwartek 20 stycznia, na który serdecznie zapraszamy.

 

„Krajobraz / Metamorfozy wyobraźni” – tak zatytułowana jest wystawa prac studentek i studentów oraz kadry naukowej kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Centrum Sztuki Galeria EL - empora, Krużganek
20 stycznia 2022 r. godz. 18.00 – wernisaż
Wystawa czynna do 27 lutego 2022 r.
Kurator: prof. Andrzej Pniewski

 

We wnętrzu Galerii EL, na dwóch piętrach empory, zaprezentowane zostaną prace artystyczne i projektowe studentek i studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych, kierunku zainicjowanego w 2014 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Dwustopniowy program studiów na tym kierunku, bazuje na artystycznych tradycjach Gdańskiej uczelni, jak również wychodzi naprzeciw współczesnym trendom w badaniu, ochronie oraz kształtowaniu krajobrazów i przestrzeni kulturowych, a w szczególności przestrzeni kulturowych miast.


Nowatorska formuła dydaktyczna opiera się na rzetelnym i zrozumiałym przekazie wiedzy, o wieloźródłowym, wielowątkowym i interdyscyplinarnym charakterze. Działając w obszarze sztuk plastycznych i projektowych, równolegle sięga do innych sfer pokrewnych, takich jak np. architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, czy rewitalizacja, i tym samym rozpoczyna proces twórczej symbiozy osobowości artysty i projektanta, określając go twórcą sztuki użytkowej. W kształceniu nacisk położony zostaje na kulturę wrażliwego projektowania, u podstaw którego umieszczony zostaje człowiek, jego środowisko, lokalna tożsamość miejsca oraz sztuka stosowana, oparte na wzajemnym szacunku i dialogu.


W 2020 roku Kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych – jako jedyny rodzaj studiów artystycznych reprezentujący Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, uzyskał Certyfikat ,,Studiów z przyszłością” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.


Prezentowane w Galerii EL opracowania – semestralne i dyplomowe studentek i studentów tego kierunku – są wynikiem przeprowadzonych przez nich badań i wnikliwej obserwacji miejsc pobytu ludzi, kształtowanej podczas studiów świadomości społecznej oraz analizy infrastrukturalnej. Szkice, rysunki i zestawienia kolorystyczne, ujawniają ich twórczą wyobraźnię, dotykają działań zwykle niewidocznych, ale wyjątkowych, w indywidualnych relacjach człowieka i miejsca. Komponują wspólny obraz przestrzeni publicznej z dziedzictwem form zbudowanych.


Sztuka i wyobraźnia młodych artystek i artystów tworzy specyficzny, nieokreślony rodzaj energii, emanującej z otaczającej przestrzeni, jej struktur i przedmiotów. Powstałe dzieła są efektem wynikającym z oddziaływania tej energii i podlegają ocenie widza i użytkownika. Sposób akceptacji efektów wyobraźni zależy od kontekstu miejsca, rodzaju środowiska oraz metody przyswojenia. Poszczególne prace są też odzwierciedleniem talentu i umiejętności młodych twórców w konstruowaniu artystycznego detalu rzeźbiarskiego, w budowaniu estetycznych i funkcjonalnych propozycji użytkowania ulicy, placu miejskiego, czy ukształtowania zieleni parkowej.


Równocześnie z ekspozycją prac studenckich na emporze, w Krużganku Galerii EL zaprezentowane zostaną dokonania twórcze zespołu dydaktyczno-naukowego, kształtującego i realizującego program dwustopniowych studiów na kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Zapraszamy!

 

Galerii EL

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97177314758301