Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Z nami Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego. Marszałek: Obserwuję, że elblążanie żyją kulturą

01.10.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z nami Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego. Marszałek: Obserwuję, że elblążanie żyją kulturą
fot. Majka Brejdak
REKLAMA

W czwartek (30 września), po raz pierwszy w Elblągu, odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego. Twórcy i animatorzy kultury otrzymali medale i odznaczenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego". Przyznane zostały także nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury oraz Nagroda Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

 

To wyjątkowy czas, bo przede wszystkim spotykamy się w sposób bezpośredni. Wcześniej pandemia ograniczała taką możliwość. Nie jest jeszcze łatwo, ale sytuacja zdrowotna pozwala na taką bezpośrednią relację

– mówił Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

Po raz pierwszy Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego odbyła się w CSE Światowid. - Elbląg nie jest przypadkowy. Jest to ważny ośrodek nie tylko życia społecznego, gospodarczego, ale również kulturalnego – stwierdził Marszałek. - Centrum Spotkań Europejskich Światowid ma swoje tegoroczne święto – oddanie w nowej szacie, po rozbudowie obiektu. Jest to bardzo pozytywnie odbierane. Stąd postanowiliśmy Inaugurację Roku w regionie odbyć właśnie w Elblągu.

 

Wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób. - Kultura to są jednostki, teatry, filharmonie, muzea, cyklicznie uroczystości i osobowości. Dziś te osobowości są wyróżnione, odznaczone. To naprawdę wspaniali ludzie, którzy z pasją przez wiele lat swojego życia artystycznego, zawodowego kreują kulturę Warmii i Mazur oraz Powiśla. Chcemy im podziękować – podkreślił Gustaw Marek Brzezin.

 

Jak Marszałek ocenia elbląską kulturę? - Bardzo wysoko – zaznaczył Gustaw Marek Brzezin. - Mieszkam w Ostródzie, więc do Elbląga mam niedaleko. Byłem na wielu uroczystościach. Obserwuję, że elblążanie żyją kulturą.

Nigdy nie widziałem jakiejś nielicznej obecności na działaniach kulturalnych. Zawsze jest pełno publiki. To świadczy o tym, że elblążanie chcą uczestniczyć w kulturze, a są też ku temu świetne predyspozycje, bo ludzie, którzy się tym zajmują są na poziomie nie tylko regionalnym, ale też krajowym i międzynarodowym. Serdecznie dziękuję za to, że w Elblągu kultura promieniuje na cały region, Polskę i świat

– dodał Gustaw Marek Brzezin.

 

Podczas Gali wręczane były medale i odznaczenia. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadał Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria ARTIS"  prof. dr hab. Januszowi Przybylskiemu.

 

Warmińsko-Mazurską Nagrodę Humanistyczną im. Wojciecha Kętrzyńskiego można otrzymać za indywidualne lub zbiorowe wybitne osiągnięcia twórcze z zakresu nauk humanistycznych o trwałym znaczeniu kulturalnym dla regionu Warmii i Mazur. W tym roku laureatem tej zaszczytnej nagrody jest prof. dr hab. Wojciech Łukowski. 

 

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest jednostopniową odznaką stanowiącą wyróżnienie za szczególne zasługi dla rozwoju Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wykraczające poza podstawowe obowiązki zawodowe oraz dokonania przynoszące wymierne korzyści dla mieszkańców regionu Warmii i Mazur. Decyzją Zarządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego, odznaką ,,Za Zasługi dla Województwa Warmińsko Mazurskiego" uhonorowani zostali: Danuta Oleksiak, Anita Romulewicz, Bogusława Nowaczyk, Adam Sawczyński, Mirosław Sawczyński, Henryk Rudak, Dariusz Lis.

 

Wyróżnienie Partner 2021 otrzymali: Michelin Polska SA, DRAMIŃSKI SA, TRUSO.TV, Przedsiębiorstwo Handlowe OPTIMA, KWIATY WARMII Piotr Ulanowski, Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.

 

Wyróżnieni przez Marszałka Województwa Grawerem okolicznościowym zostali Piotr Sułkowski, Bogumił Osiński, Jarosław Kowalski, Wioletta Jaskólska.

 

Wieczór uświetnił koncert „Piosenki o miłości" Katarzyny Żak z towarzyszeniem zespołu oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Wojewódzka inauguracja roku kulturalnego ( zdjęć 82 )
Dodano: 2021-10-01 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ fan kultury
  Piątek, 01.10

  "Nigdy nie widziałem jakiejś nielicznej obecności na działaniach kulturalnych. Zawsze jest pełno publiki." Pan Marszałek jest kompletnie odrealniony. Dni chleba to miejskie dożynki a nie kultura, taneczne zawody to miła rekreacja a poziom teatru i .... niech nas Bóg broni od takich mądrości marszałkowych i takiej kultury

 2. 2
  +4
  ~ Anna L.
  Piątek, 01.10

  Po staremu, kolesiostwo. Niektórzy z nagrodzonych chyba za to, że klną.

 3. 3
  +5
  ~ kjm
  Piątek, 01.10

  Nawet pan z Ostródy / która może być przykładem dla Elbląga / się z nas naśmiewa, oj nie ładnie panie marszałek nie ładnie.

 4. 4
  +3
  ~ gustlik z psl
  Piątek, 01.10

  ~fan kultury - marszałek się dokładnie odkaża i w ten sposób realizuje jedną z zasad anty wirusowych. Wybacz mu, że po odkażeniu może poczwórnie widzieć. Ciekawe z kim z "naszych" się odkaża? Martwi mnie że czerepak nic nie dostał , a przecież "zasłużony " dla psl jest.

 5. 5
  +2
  ~ Marek
  Piątek, 01.10

  Ta Pani która protestowała przed Gminą Elbląg przeciw budowie elektrowni wiatrowej , to zasłużony działacz kultury

 6. 6
  +1
  ~ Kronikarz Truso
  Sobota, 02.10

  elbląska kultura - najśmieszniejszy oksymoron

 7. 7
  0
  ~ dziwna ta polska kraj
  Sobota, 02.10

  ~Marek - nie znam tej pani, ale warto oddzielić jej osiągnięcia dla kultury (o ile je ma) od postawy politycznej. Podobno mamy demokrację (spytaj Wróblewskiego) a ona podobno oddziela. W czasach "słusznie minionych " łączono różne zachowania człowieka nieprawomyślnego w całościową postawę i nagradzano lub wytykano - np. w kulturze musiał być wszędzie na "tak". Jedynie członkowie mogli błądzić ale "po" składali samokrytykę. W pis jest podobnie - np. o Oldze Tokarczuk panuje rządowa cisza.

 8. 8
  0
  ~ V Trift
  Sobota, 02.10

  Niezwykle interesujące (i regionalnie wartościowe) książki ukazały się w 2021 roku. Ale wysiłek ich autorów i tytaniczna wręcz praca - nie znajdują jak dotychczas zauważenia (i uznania) stosownych władz. Sp. doktor Ryszard Tomczyk przewraca się w grobie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97355508804321