Piątek, 14.05.2021, Imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Świętuj z nami jubileusz Biblioteki Pedagogicznej!

08.02.2021, 11:15:29 Rozmiar tekstu: A A A
Świętuj z nami jubileusz Biblioteki Pedagogicznej!
Fot. Archiwum WMBP w Elblągu

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu świętuje w tym roku 70-lecie działalności. Z powodu pandemii koronawirusa nie możemy zaprosić naszych czytelników i sympatyków na jubileuszowe uroczystości, ale postaramy się, aby ta wyjątkowa data nie przeszła bez echa.


Początki książnicy pedagogicznej w Elblągu sięgają roku 1951 roku, kiedy otwarto w mieście Pedagogiczną Bibliotekę Powiatową. Placówka zajmowała wtedy jedną klasę na poddaszu Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Robotniczej, a kierowała nią nauczycielka Kazimiera Walasek.


- Niestabilna sytuacja lokalowa oraz kadrowa przez lata hamowały rozwój biblioteki – przyznaje obecna dyrektorka WMBP w Elblągu, Elżbieta Mieczkowska. – Ulokowanie zbiorów kątem w placówkach oświatowych lub w lokalach zajmowanych przez ówczesne władze oświatowe, utrudniało do nich dostęp – dodaje.


Ranga elbląskiej książnicy pedagogicznej wzrosła wraz z reformą administracyjną kraju w 1975 roku. W 1976 roku, decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu, w miejsce Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej powołano Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. W jej skład weszła biblioteka w Elblągu oraz filie biblioteczne utworzone na terenie nowo powstałego województwa elbląskiego, w Braniewie, Kwidzynie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pasłęku i Sztumie.


Od początku istnienia biblioteka zapewniała nauczycielom, pracownikom oświaty oraz osobom uczącym się zawodu dostęp do fachowej literatury. Była też ważnym miejscem spotkań środowiska nauczycielskiego. Jednak w miarę upływu czasu zmieniał się system edukacji, a z nim polska szkoła, nauczyciele i uczniowie. Zmieniła się też biblioteka pedagogiczna i jej zadania. Jak podkreśla dyrektorka elbląskiej książnicy pedagogicznej, gromadzenie specjalistycznych książek przestało wystarczać.  


– Dzisiaj nauczyciele przychodzą po praktyczne rozwiązania i podpowiedzi jak w ciekawy sposób pracować z uczniem – wyjaśnia Elżbieta Mieczkowska. – Dlatego prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, organizujemy też szkolenia dla nauczycieli z wykorzystania nowych technologii i metod aktywizujących na lekcji. Z naszej oferty chętnie korzystają nie tylko nauczyciele z Elbląga

 

- dodaje.


W związku z reżimem sanitarnym główna uroczystość z okazji 70-lecia Biblioteki została przełożona na rok 2022, ale nasz jubileusz będziemy świętować cyklicznymi akcjami w mediach społecznościowych. Zapraszamy do śledzenia profilu WMBP w Elblągu na Facebooku, gdzie będą pojawiały się archiwalne zdjęcia oraz wspomnienia naszych byłych pracowników i czytelników.


Aleksandra Olbryś, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu


 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Argos
  Poniedziałek, 08.02

  Dlaczego nie elbląska tylko warmińsko mazurska

 2. 2
  +1
  ~ MO
  Poniedziałek, 08.02

  Bo podlega pod Marszałka województwa

 3. 3
  +1
  ~ Elblazanin
  Poniedziałek, 08.02

  To te kamienice co byly prezydent odkupil od komuszej spolki za grube miliony ciekawy temat

 4. 4
  0
  ~ pedagog
  Wtorek, 09.02

  W Łodzi Marszałek właśnie zlikwidował to dziadostwo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0277140140533