Poniedziałek, 1.03.2021, Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Ruszyły letnie warsztaty kuchni regionalnej- zobacz zdjęcia!

12.07.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ruszyły letnie warsztaty kuchni regionalnej- zobacz zdjęcia!
Fot. Ryszard Biel

Wczoraj, 11 lipca, w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej odbyło się pierwsze spotkanie elblążan w ramach projektu „Rozsmakuj się w tradycji”. Jest to już czwarty cykl spotkań, który powrócił po krótkiej przerwie spowodowanej remontem biblioteki, do kalendarza elbląskich wydarzeń. Czym wywołał uśmiech na twarzach wielu mieszkańców.

Sam tytuł spowodował, że chce się przyjść do biblioteki i rozsmakowywać w tradycji. Tegoroczna edycja jest z kilku powodów szczególna, do tej pory współorganizowaliśmy to wraz z Prezydentem Miasta Witoldem Wróblewskim, w tym roku doszedł nam jeszcze jeden partner mianowicie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wspomógł finansowo projekt wykonany przez panią Halinę Samson

-rozpoczął Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Uczestnicy wczorajszych warsztatów mieli okazję nie tylko spróbować regionalnych przysmaków, ale również poznać ich historię i szczegółowe przygotowanie. Zajęcia poprowadziła Barbara Bukowska i Marzena Szczech, nauczycielki z Zespołu Szkół Gospodarczych W Elblągu. W przygotowanie poczęstunku zaangażowano również jedną z uczestniczek warsztatów.

Po raz czwarty rozpoczynamy wspólne spotkania. Cieszę się, że na dzisiejszym pierwszym wakacyjnym spotkaniu jest nas tak wiele. A co do dalszych spotkań mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej. Cieszę się, że po raz kolejny mamy ciekawe tematy, które będą wspólnie omówione i przedstawione. Dziedzictwo to zawsze rzecz, która bardzo wciąga, bo jest elementem bardzo ciekawym.

-mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

W trakcie przygotowywania poczęstunku prowadząca spotkanie opowiada o starodawnej kuchni regionalnej. Elblążanie mogli się dowiedzieć, m.in. co jadano w naszym regionie kilkadziesiąt lat temu i w jaki sposób przygotowywano posiłki. Podczas prelekcji Barbara Bukowska przytoczyła wiele ciekawostek jedną z nich była informacja o znajdującym się Elblągu jednym z największych targów rybnych, do którego przyjeżdżało wielu okolicznych mieszkańców.

Przede wszystkim warsztaty są czymś bezcennym, naukowo nazywa się to budowaniem kapitału społecznego, a tak naprawdę jest budowanie, czy odbudowywanie wzajemnych relacji społecznych

-mówił Jacek Nowiński

-Mieszkam w Elblągu od niedawna i sądzę, że jest dobra okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej, od tego trzeba zacząć, chcąc poznać miasto i jego tradycje

-mówiła pani Katarzyna.

Projekt „Rozsmakuj się w tradycji” nie tylko ma skłaniać do refleksji, powrotu do korzeni i obyczajów związanych z naszym regionem, ale ma na celu budować wzajemne relacje społeczne poprzez wspólne spotkania, rozmowy i uczestnictwo w ciekawych warsztatach.

W tej chwili biblioteki to nie tylko składnice książek, mądrości, ale przede wszystkim miejsce spotkań. Dlatego chciałbym, aby tak było to postrzegane i funkcjonowało dla różnych grup, bez względu wiek, zainteresowania, płeć, aby było to miejsce o, którym mówimy nasza biblioteka, bo przecież należy do każdego nas

– mówił Jacek Nowiński.

Jak zapowiadają organizatorzy projekt „Rozsmakuj się w tradycji” będzie kontynuowany jesienią. Wtedy też odbędą się wieczory tradycji, projekcje filmów fabularnych o gotowaniu i wiele innych ciekawych atrakcji.

Tymczasem zapraszamy wszystkich mieszkańców na kolejne spotkanie, które odbędzie się w przyszły czwartek,18 lipca, o godz. 16.30 w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 3-7.


Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Tradycje Kulinarne Biblioteka Elbląska ( zdjęć 44 )
Dodano: 2019-07-12 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ ja
  Piątek, 12.07

  O, towarzystwo wzajemnej adoracji. Pan Prezydent i nauczycielki. Świat się zmienia a układ pozostaje. Gdzie coś za darmo dają tam i grono. A tak właściwie to dla kogo ta impreza i dlaczego taka napuszona?

 2. 2
  +2
  ~ Adam
  Piątek, 12.07

  Program "Senior 85+". Elektorat Witolda Wróblewskiego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92997813224792