Niedziela, 5.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Ostatni koncert XIX Letniego Salonu Muzycznego już w niedzielę

04.08.2016, 13:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
Ostatni koncert XIX Letniego Salonu Muzycznego już w niedzielę

„C’est la Vie” to tytuł ostatniego koncertu w ramach XIX Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2016 na który zapraszamy 07 sierpnia 2016 r. Robert Furs (akordeon) i Leszek Mazur (gitara) zabiorą nas w to popołudnie do przepięknej Francji, na ulice starego Paryża. Obaj muzycy są doskonale znani elbląskiej publiczności.

Robert Furs - akordeonista , pianista  i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy  na Wydziale Dyrygentury oraz  Akademię Muzyczną w Gdańsku  na Wydziale Instrumentalnym -specjalność akordeon u prof. Elżbiety Rosińkiej. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u cenionych wirtuozów akordeonu m.in.  prof. M .Stern-Niemcy, prof. A. Zagoriański-Ukraina, prof. F. Palazzo-Włochy, prof. Margit Kern-Bremen, prof. Ivano Battiston-Włochy,  prof. Boris Lenko- Słowacja.

Artysta jest animatorem życia kulturalnego w Elblągu. Jest założycielem i liderem zespołów  C'est lavie , De Javu , Acoustic Klezmers i El Jazz-Trio.

Wykonawca prezentował swój dorobek artystyczny na koncertach w kraju i za granicą.. Wykonuje muzykę klasyczną z kanonu muzyki akordeonowej, a także transkrypcje utworów fortepianowych i innych instrumentów.  Ulubioną w repertuarze artysty jest muzyka francuska ,w której akordeon pełni bardzo ważną role i jest traktowany jako instrument wirtuozowski.  Akordeonista  bardzo chętnie wykonuje kompozycje musette – czyli utwory z okresu międzywojennego przeznaczone na akordeon solo. Robert Furs sięga po utwory takich kompozytorów jak: Tony Murena , Paul Beuscher i  Richard Galliano. Kompozycje tego ostatniego łączą  w sobie elementy stylu musette z jazzem. Nie stroni także od kompozycji popularnych francuskich pieśniarzy i artystów takich jak: Joe Dassin, Edith Piaf, Charles Aznavour, Dalida, Jacques Brel, Yves Montand, Mireille Mathieu.

Oprócz muzyki francuskiej Robert Furs często sięga po repertuar jazzowy. Współczesny akordeon jako instrument solowy daje takie możliwości wykonawcze i interpretacyjne, które coraz częściej wykorzystujemy w tej stylistyce muzycznej.  Obecnie  pracuje na płytą solową, w której zamierza zawrzeć dotychczasowe  doświadczenia muzyczne.

Gra na akordeonie koncertowym włoskiej Firmy Borsini.

Leszek Mazur gitarzysta klasyczny i elektryczny. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku związany z elbląską grupą Kaszmir, z którą zdobył jedną z trzech pierwszych nagród w  debiutach  na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę  „Nie powiedziała nic’. Tuż po Opolu nastąpiły istotne zmiany w składzie ale zespół nadal koncertował, brał udział w przeglądach i sesjach, m.in. w roku 1990 odbył tygodniową sesję w warszawskim studio „S4”. Po roku 1990 zawiesił działalność i występował tylko sporadycznie. W roku 2006, przy okazji pracy nad pierwszym krążkiem, „Kaszmir” się reaktywował. Płyta ukazała się w 2008 roku.

W tym roku, z okazji jubileuszu 50-lecia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, patronatem honorowym objął Letni Salon Muzyczny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski a nasz projekt realizowany jest przy współudziale finansowym samorządu miasta Elbląg.

Patronat medialny: Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl

Zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni. początek  koncertu godz. 17.00
 

Teresa Wojcinowicz, ETK

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.805282831192