Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Ile Miasto w przyszłym roku wyda na inwestycje? Prezydent Wróblewski: Zostawiamy sobie możliwość brania kredytów

21.11.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ile Miasto w przyszłym roku wyda na inwestycje? Prezydent Wróblewski: Zostawiamy sobie możliwość brania kredytów

63,5 mln złotych planuje miasto wydać na inwestycje w przyszłym roku. Zdecydowana większość tych pieniędzy, bo aż 46 mln zł przeznaczona zostanie na kontynuację rewitalizacji kąpieliska miejskiego. Na co zostaną wydane pozostałe środki?

 


 

Wszystkie inwestycje, które rozpoczęliśmy, na czele z budową basenu, będą kontynuowane. Musieliśmy jednak założyć duże oszczędności w związku z ubytkami w dochodach, musieliśmy zrezygnować z kolejnych planów inwestycyjnych i to jest nasze niezadowolenie

 

 

- mówił prezydent Witold Wróblewski podczas debaty budżetowej w poniedziałek, 20 listopada.

 

 

 


Poznaliśmy już projekt budżetu miasta na 2024 rok. Przyszłoroczne dochody Elbląga oszacowano na ponad 868,2 mln zł. Wydatki natomiast na 890,9 mln zł, z tego 63,5 mln to wydatki inwestycyjne. Jakie przedsięwzięcia zostaną zrealizowane za te pieniądze?

 

 

 


Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na dokończenie rozpoczętych już inwestycji. Tak będzie w przypadku rewitalizacji kąpieliska miejskiego, która rozpoczęła się w tym roku. Na ten cel na rok 2024 w projekcie budżetu zaplanowano prawie 46 mln zł, z czego 13,2 to środki własne miasta, a ponad 32 mln zł rządowe dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych.

 

 

 

W przyszłym roku ma zostać również dokończona budowa miejsc postojowych przy ul. Kumieli (550 tys. zł), rozbudowa cmentarza Dębica (blisko 99 tys. zł), a także rewitalizacja Wyspy Spichrzów (budowa nabrzeży - 13,4 mln zł). Planowana jest również modernizacja Przedszkola nr 8 (2,5 mln zł, z czego 2 mln 450 zł to środki zewnętrzne, a 50 tys. środki własne miasta).

 

 

 

Zaplanowaliśmy również wkład własny, w wysokości 1 mln zł, na przebudowę stadionu przy ul. Agrykola. Czekamy na rozstrzygnięcia po stronie rządowej. W projekcie znalazła się również budowa połączenia drogowego między Częstochowską a Legionów. Całe zadanie będzie realizowane do końca 2026 zł. W przyszłorocznym budżecie mamy zaplanowane 123 zł na ten cel. Wykonawca w ramach odszkodowań wykonawca odda nam swój grunt pod budowę tego połączenia drogowego. Stąd taka symboliczna kwota

 

 

- mówi Rozalia Grynis, skarbnik miasta.

 

 

 

Władze Elbląga zaznaczają, że jeśli do Polski popłyną fundusze unijne, może się okazać, że w przyszłym roku inwestycji będzie więcej.

 

 

 

- Zakładam, że nastąpi zmiana systemu finansowania gmin, bo ten obecny prowadzi do zapaści, a nie rozwoju. Zostawiamy sobie możliwość brania kredytów, gdy zostaną odwieszone środki z Unii Europejskiej, byśmy mogli jako miasto z nich skorzystać - podkreślił prezydent Wróblewski.

 

 

 

Głosowanie nad projektem budżetu Elbląga odbędzie się na grudniowej sesji rady miejskiej. Dokument znajdziemy tutaj.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ panie wojewodo
  Wtorek, 21.11

  I tak oto Wituś zaciągnie pożyczki i oświadczy że dług pod jego administracją zmniejsza się. Należy i trzeba posiłkować się kredytami ale dobrze jeśli będą one wykorzystane na inwestycje, czyli przedsięwzięcia dające zysk, zwrot wkładu. Ponadto, trzeba żyć realnie a nie czekać i mieć nadzieję że ktoś coś da - by korzystać z funduszy zewnętrznych trzeba mieć zagwarantowany wkład własny. Znowu okaże się że gminy wiejskie piszą wnioski lepiej niż miasto z "portem" i bez farmy fotowoltaicznej.

 2. 2
  +10
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 21.11

  Po co odstawiać taką lipę i już nie wiem czy to się dzieje ze świadomością z góry założoną, że się tego nie zrealizuje, czy tylko z zamiarem ewentualnym , że może się to wykona. Proszę sobie prześledzić kolejne budżety jak realizowana jest strona dochodowa i wydatkowa. Chociażby tegoroczny budżet po 3 kwartałach, Dochody zrealizowane w ponad 80% procentach a wydatki w 60%. Proste pytanie po co wpisywać te wydatki do budżetu skoro z góry założono że ich się nie zrealizuje. a dochody się realizuje z nawiązką z kredytu lub emisji obligacji mnożąc koszty obsługi długu. Jak by przejrzeć rodzajowo to pewnie obcięto wydatki inwestycyjne, remontowe i temu podobne co widać po stanie dróg i mienia komunalnego. Po co komu tak fikcja - trzeba stanąć w prawdzie a nie w oparach absurdu.

 3. 3
  +6
  ~ Manewry wyborcze
  Wtorek, 21.11

  oni ciągle traktują nas jak kmiotków w zaścianku. Zaraz nas uszczęśliwią prezentem wyborczym, idziemy wspólnie do wyborów -PSL, PO, SLD. Ich bonzowie już przebąkują o tym. Nie dajmy się okpić.

 4. 4
  +5
  ~ MAREK
  Wtorek, 21.11

  Większość tej sumy, to dotacje rządowe. Wychodzi na to, że miasto na inwestcje daje mniej niż Braniewo"

 5. 5
  +6
  ~ pytam
  Wtorek, 21.11

  "Kontynuacje rewitalizacji kąpieliska miejskiego". Nie rozumiem a czy coś się zaczęło jaka to kontynuacja?

 6. 6
  +5
  ~ objawienie
  Wtorek, 21.11

  ~pytam - znowu wypadłeś naiwnie. Prominenta w okazałej własności z "pałacem" odwiedził znajomy. Przy szklaneczce na tarasie zapytał gospodarza - "dwa lata temu mówiłeś że niewiele zarabiasz i mieszkasz w M-2, skąd więc masz na takie rancho?" Gospodarz odrzekł pytającemu - "widzisz ten basen?" "Żadnego basenu nie widzę" - odparł tenże szczerze i zrozumiał.

 7. 7
  +3
  ~ zorro
  Wtorek, 21.11

  a co ze ul. wschodnią ?

 8. 8
  0
  ~ Magnat Biznesu
  Środa, 22.11

  Ciągle topicie pieniądze w rekreację. Tak się robi, gdy rozwiązane są ważniejsze problemy!

 9. 9
  +2
  ~ pit stop
  Środa, 22.11

  dobrze ze macie okrojony budzet bo byscie go rozkladli , nie przypominam sobie srodków państwowych i inwestycji z pieniędzy rządowych za POstkomunistow w naszym miescie . Teraz wroblewski niech sie wykarze kreatywnoscią bo skoro jego koledzy rządzą to bez trudu powinni pozyskać środki na port , pogłebienie itp.

 10. 10
  +2
  ~ Do manewrowego
  Środa, 22.11

  Was czyli Ciebie i twój cień pisuarze

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.76233410835266