Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Niedokończona budowa od lat szpeci starówkę. Inwestycja znów została odłożona w czasie

23.03.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Niedokończona budowa od lat szpeci starówkę. Inwestycja znów została odłożona w czasie

Zabudowa narożnika ulic: Stary Rynek i Wigilijnej nieukończona, zmieniła się w ruinę i od wielu lat szpeci elbląską starówkę. W ubiegłym roku deweloper z Sopotu złożył do Miasta wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji w tym miejscu i pojawiła się szansa, że wreszcie zostanie ona dokończona. Teraz już wiemy, że na to elblążanie będą musieli jeszcze poczekać. 

 

 

Na działce u zbiegu ulic: Wigilijna i Stary Rynek od kilkudziesięciu lat straszy popadająca w ruinę niedokończona inwestycja. W lutym nieznany autor, w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę, na odgradzającym ją płocie, wymalował hasło obraźliwe dla prezydenta Putina, ostatnio zostało ono "ocenzurowane". To jednak jedyne aktywności podejmowane w tym miejscu od lat. 

 

Szansa, że zamiast ruiny stanie budynek pojawiła się w 2018 roku wraz z nowym inwestorem, którym została spółka Z&B Development z Sopotu. W 2020 roku nowy inwestor chciał skorzystać z możliwości, jakie daje specustawa mieszkaniowa tzw. lex deweloper i zwrócił się do miasta z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej u zbiegu ulic Stary Rynek i Wigilijna.

 

Radni się na to zgodzili i przyjęli odpowiednią uchwałę. Dało to inwestorowi możliwość ubiegania się o pozwolenie na budowę. Do tego jednak nie doszło. W październiku 2021 roku deweloper ponownie złożył do Urzędu Miasta wniosek o lokalizację inwestycji. - W poprzednim wniosku przeoczono działkę ewidencyjną, która okazała się niezbędna dla wykonania prawidłowego projektu budowlanego – wyjaśniał wtedy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

W planach była budowa obiektu wielorodzinnego z usługami na parterze.

 

 

W ramach planowanej inwestycji zaadoptowany zostanie istniejący obiekt parterowy z podpiwniczeniem. W związku z historyczną wartością ścian fundamentowych i piwnicznych zostaną one pozostawione w niezmienionej formie i odrestaurowane. Przewidziano adaptacje istniejącego obiektu, z uwzględnieniem rozbiórek elementów o złym stanie technicznym, następnie nadbudowę z rozbudową o dodatkowe kondygnacje (łącznie projektowane jest 6 kondygnacji nadziemnych). W części parteru oraz piwnicy wprowadzono funkcję usługową, pozostała część tych kondygnacji posłuży do obsługi inwestycji mieszkaniowej. W ramach inwestycji mieszkaniowej na pozostałych 5 kondygnacjach zaprojektowano 30 lokali mieszkalnych o zróżnicowanym układzie i powierzchni

 

- czytamy w dokumentacji dołączonej do drugiego wniosku. 

 

Teraz już wiadomo, że na tę inwestycję elblążanie będą musieli poczekać jeszcze dłużej. Inwestor na razie zrezygnował ze starania się o ustalenie lokalizacji przedsięwzięcia. 

 

 

Spółka wycofała wniosek dotyczący lokalizacji inwestycji, który pozwalałby jej na skorzystanie z tego przyśpieszonego trybu, który umożliwia specustawa. Nie złożyła w Urzędzie też pozwolenia na budowę

 

- dodaje Łukasz Mierzejewski. 

 

 

Z uwagi na zmianę koncepcji architektonicznej i konieczność opracowania nowej dokumentacji wnioskodawca wycofuje wniosek w sprawie ustalenia inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie obiektu wielorodzinnego z usługami położonego na obszarze Starego Miasta, w narożniku ulic Stary Rynek i Wigilijna

 

- uzasadnia Sławomir Bajczyk prezes zarządu Z&B Develompment, w piśmie skierowanym w lutym tego roku do Ratusza, dotyczącym cofnięcia wniosku.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Upadły Harley
  Środa, 23.03

  a ile miejsc parkingowych powstanie przy budynku, bo dziwnym trafem brak tej informacji?

 2. 2
  +12
  ~ otto
  Środa, 23.03

  kolejny ciągnący się latami kwiatek dziwnej , nieukaranej nieudolności urzędnika elblaskiego Ratusza tworzącego umowy sprzedaży gruntów miejskich na niekorzyść Państwa .

 3. 3
  +5
  ~ Wicio -sprzedawca
  Środa, 23.03

  Zauważcie , że ptak na motorku nagminnie sprzedaje na prawo i lewo mienie miasta, a więc nasze. Kadencja się kończy, drugiej nie będzie ...jakieś wnioski ?

 4. 4
  +3
  ~ działacze
  Czwartek, 24.03

  Piękna fotka i cudowne zdjęcie. Antka, Nowaka, Wróblewskiego. Oceaniczny port bez obrotnicy i chatki narożnej. Jak się nie ma pomysłów i możliwości , to się ustępuje z honorem. siedzenie tylko dla bycia partyjniakiem szkodzi miastu. Przed wyborami podobnych wrzutek o inwestycji będzie więcej, nawet basen Adolfa , chrobry, ale coraz mniej wykonania. Wschodnia też ucichła.

 5. 5
  0
  ~ Zdziwieni
  Czwartek, 24.03

  Jak w Elblągu rządzą nieudacznicy to mamy taki bajzel. Kary od razu by tych tzw inwestorów do pionu postawiły.

 6. 6
  +6
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 24.03

  Już na ten temat pisałem w 2014 roku i nic się nie zmieniło tyle lat to o oczymś sądzi, drugi obiekt który stoi był w takim stanie co ten pierwszy ale coś się ruszyło z budową i też znowu stanęło czy nie ma przepisów żeby władze Elbląga uporządkowały te sprawy gdyż się ciągną i ciągną a inne budowy pną się w górę jak pomniki i inne zabudowy chyba te rudery nie mają szczęścia do powstania tylko straszą widokiem na naszej pięknej starówce.

 7. 7
  +6
  ~ lucyna
  Czwartek, 24.03

  jak przechodzę codziennie obok łąki zwanej od 20 lat Placem Konstytucji , ktorej wlaścicielem jest cukiernia Marysieńka podziwiam poziom reprezentowany przez prawników Ratusza , że kilkadziesiat lat tolerują taką sytuacje w srodku miasta .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1249680519104