Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Al. Tysiąclecia: Jednak inwestycja mieszkaniowa. Nikomu już nie przeszkadza, że to nie hotel?

20.03.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Al. Tysiąclecia: Jednak inwestycja mieszkaniowa. Nikomu już nie przeszkadza, że to nie hotel?

Powraca temat budowy mieszkań przy Al. Tysiąclecia. Tym razem nikomu już nie przeszkadza, że nowa inwestycja to nie hotel? Na to wygląda. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji RM i dali zielone światło deweloperowi na inwestycję mieszkaniową.


Od kilkunastu lat słyszymy o zabudowie terenu przy Alei Tysiąclecia (obok stacji benzynowej, przy skrzyżowaniu z ul. Hetmańską). W 2007 roku Miasto sprzedało działkę za ponad 800 tys. zł warszawskiej spółce, która miała postawić tu hotel. Nic z tego nie wyszło. Kolejny pomysł zagospodarowania nieruchomości pojawił się w 2020 roku, kiedy odkupił ją developer z Mławy. Nowy inwestor chce wybudować mieszkania. W ubiegłym roku zwrócił się z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy al. Tysiąclecia. Pojawił się jednak problem. Władze miasta przypomniały, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, teren ten przeznaczony jest pod usługi hotelowe. 

 

Inwestor, który odkupił działkę od firmy, która miała budować w tym miejscu hotel, wystąpił do urzędu z prośbą o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w miejsce hotelowej. Podczas dzisiejszej dyskusji doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby jednak przytrzymać ten teren i poczekać na lepsze czasy, kiedy tam powstanie hotel. Gdybyśmy zgodzilibyśmy się na lokalizację inwestycji mieszkaniowej w tym miejscu, to po prostu innej lokalizacji w centrum miasta już nie mamy. Stąd propozycja, aby wycofać tę uchwałę i podjąć uchwałę o niewyrażeniu zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej

 

- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, w listopadzie podczas Komisji gospodarki miasta. 

 

Ostatecznie to sam deweloper wycofał wniosek. Teraz złożył go po raz kolejny, a projekt uchwały w tej sprawie ma zostać poddany pod głosowanie radnych podczas sesji 17 marca. Tym razem inwestor ma zamiar skorzystać z furtki, którą daje mu specustawa mieszkaniowa tzw. lex deweloper. Wiele wskazuje na to, że może mu się to udać (radni Komisji gospodarki miasta jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w tej sprawie).

 

Projekt uchwała dotyczy lokalizacji nieruchomości przy Alei Tysiąclecia na podstawie specustawy, która ma na celu umożliwienie zmiany planu miejscowego i realizacji inwestycji mieszkaniowej. Uchwała taka powinna jednak dotyczyć wyłącznie działki, której właścicielem jest wnioskodawca. Tak jest w tym przypadku, choć zamierzenia inwestycyjne są nieco szersze

 

- mówiła Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu, 14 marca podczas Komisji gospodarki miasta. 

 

Okazuje się, że deweloper zamierza zobowiązać się również do zagospodarowania terenu wokół inwestycji, m.in. wykonując ogólnodostępne miejsca parkingowe. 

 

Na działce obok budynku mamy zaprojektowanych prawie 90 ogólnodostępnych miejsc postojowych, które wykona inwestor. Zobowiązał się również do zagospodarowania Placu Grunwaldzkiego. Tam zostanie wykonana dodatkowa nawierzchnia, dodana zieleń. To m.in. będzie przedmiotem umowy z Miastem. Ta uchwała jest wyznacznikiem do dalszych etapów inwestycji, umożliwi ona wystąpienie o pozwolenie na budowę, a także podpisania tej umowy. Z naszej perspektywy to najbardziej pozytywna realizacja, jaką możemy uzyskać dla tego terenu

 

- dodała Katarzyna Wiśniewska. 

 

Jakie będzie zabezpieczenie, że inwestor nie wycofa się z wykonania tego parkingu - dopytywała radna Irena Sokołowska (Koalicja Obywatelska).

 

Myślę, że tu nie będzie takiego problemu. Mamy jednak zabezpieczenia, aby zmusić inwestora do tego, żeby się nie wycofał

 

- przekonywał przedstawiciel Zarządu Dróg UM w Elblągu.

 

- Dziś jest inna świadomość inwestorów. Oni nawet szukają takich terenów wokół swojej inwestycji, na których mogliby urządzić na parking, aby mieszkańcom dobrze się mieszkało. To dla nich ważne, aby móc sprzedać mieszkania. Ten inwestor złożył list intencyjny na ręce pana prezydenta, zobowiązując się do wykonania tego zakresu dookoła tej inwestycji - dodała Katarzyna Wiśniewska. 

 

Przypomnijmy. Inwestor przy Al. Tysiąclecia planuje wybudowanie budynku, w którym ma się znaleźć do 60 mieszkań. W części budynku przewidziano umiejscowienie aparthotelu. Dodatkowo na parterze zaplanowano powierzchnie usługowe. W całym budynku ma się znaleźć od 40 do 60 mieszkań. W hali garażowej ma powstać do 18 miejsc postojowych oraz do 5 miejsc postojowych naziemnych.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ administratorzy
  Wtorek, 15.03

  Nareszcie wypowiadają się urzędnicy a nie stali twarzowcy, z których jeden - Nowak - kolejny raz stracił twarz. Ale dalej siedzi i "decyduje". Ponad 80 tysięcy elektorów w mieście nie potrafi ucywilizować Nowaka czy Wróblewskiego ani Czyżyka. Jeden developer to zrobił zanim nawet antek dostał kwit do przegłosowania. Plany zagospodarowania uchwala RM a nie sejm czy rząd ,pani z UM. No ale jakoś trzeba wybrnąć gdy Nowak nie zna słowa "przepraszam". Jak trzeba być opornym na normalność, skoro z nocnika w nocnik i nadal jest to perfumeria. Nawet okupant budował z pożytkiem dla miejscowych i najeźdźcy.

 2. 2
  +2
  ~ Ot już
  Środa, 16.03

  BUDOWAĆ.

 3. 3
  +3
  ~ Czytelniczka_elblazanka
  Środa, 16.03

  Deweloper z Mławy? Czyżby to nasz słynny El Inwest, który buduje masowo i zostawia osiedla niedokończone i totalnie z fuszerkami?

 4. 4
  0
  ~ Owsik
  Środa, 16.03

  Niech te stare dziady Typu Nowak, Wróbel, Czyżyk i byli milicjanci przstaną blokować rozwój Elblaga. Zlikwidowali Izbę wytrzeźwień, bezpieczeństwo spada, a teraz blokują budowę, jakby hoteli brakowało w tym smutnym jak pi….zda miescie.

 5. 5
  0
  ~ jaki
  Środa, 16.03

  mieszkam na tej budowie od 1997 ,dramat

 6. 6
  +4
  ~ Niezadowolony
  Środa, 16.03

  Oczywiście, że skończy się na obietnicach odnośnie parkingu. Wszędzie tak było, im chodzi tylko o kasę i sprzedaż mieszkań, jak najwięcej i gdziekolwiek, żeby tylko upchnąć inwestycję. Z parkingmi takie obietnice były na Winneji Królewieckiej. Może gdzieś jeszcze, ale nie wiem. To jest jedna i ta sama firma, która po każdej inwestycji zmienia nazwę i niestety nic im zrobić nie można. Te ich inwestycje to pożal się Boże, wiecznie poprawki po budowie. To są fuszerki nie deweloperki. Mam nadzieję że w końcu popłyną z tym do swojej Mławy bo w Elblągu mamy już dość. Miasto jednak ma z nimi układ i będą sprzedawać wszystko co się da ,a nam wciskać kit ,że to lepiej dla miasta. Szkoda ,że nikt nie może się przyjrzeć temu bliżej bo wtedy może wyszłyby jakieś sprawy na wierzch.

 7. 7
  +3
  ~ swój chłop
  Środa, 16.03

  ~ Niezadowolony - to "prezydent" podpisał i podpisze z developerem "umowy". Żadna nie była podpisana z korzyścią dla miasta - Syrena, te które wymieniasz, Stare Miasto, ...

 8. 8
  0
  ~ Pot
  Środa, 16.03

  Dla Ukraińców trza budować

 9. 9
  +4
  ~ Upadły Harley
  Niedziela, 20.03

  Najpierw niech wybudują ten parking na 100 miejsc i dopiero potem można wydać pozwolenie na kolejny ich klocek. Tylko i wyłącznie w tej kolejności należy działać.

 10. 10
  +4
  ~ Hhhh
  Niedziela, 20.03

  23 miejsca postojowe mają mieć mieszkańcy do tego inwestor wybuduje 90 miejsc ogólnodostępnych z których i tak będą korzystać z połowy mieszkańcy tej inwestycji bo oni mają tylko 23 miejsca parkingowe, to jakiś zart

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3829829692841