Środa, 20.10.2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

SOR szpitala wojewódzkiego wymaga przebudowy. Co się zmieni na oddziale?

25.05.2017, 12:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
SOR szpitala wojewódzkiego wymaga przebudowy. Co się zmieni na oddziale?
fot. archiwum redakcji (fot. Ryszard Biel)

W wakacje rozpocznie się przebudowa i modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala wojewódzkiego przy ul. Królewieckiej. Prace, które potrwają około roku, spowodują, że obecne pomieszczenia SOR zostaną częściowo wyłączone z użytku. Na czas remontu SOR przeniesiony zostanie na parter, do pomieszczeń po dawnym bloku operacyjnym. Wojewódzki Szpital Zespolony jest obecnie w trakcie wyłaniania wykonawcy robót budowlanych. Wartość całej inwestycji oszacowano na około 8 mln zł.

Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zajmuje w tej chwili powierzchnię ok. 1288 m2. W ramach SOR-u zakontraktowanych jest 12 łóżek (4 resuscytacyjne, 6 obserwacyjnych i 2 intensywnej opieki). Mieszczące SOR budynki powstały w latach osiemdziesiątych i dziś nie spełniają już wszystkich wymogów stawianych tego typu obiektom.

Głównym problemem ich obecnego układu jest brak rozdziału ruchu pacjentów oczekujących na pomoc ambulatoryjną, od pacjentów wymagających resuscytacji czy też intensywnej terapii. Całość komunikacyjna skupiona jest w jednym korytarzu o szerokości nieco ponad 2 m, który stanowi jednocześnie poczekalnię pacjentów ambulatoryjnych. Sytuacja ta sprawia kłopoty w prawidłowym funkcjonowaniu szpitala.

Rozwiązaniem problemu ma być rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, która zakłada budowę dodatkowego korytarza wraz z windą łóżkową w jednym z dwóch wewnętrznych dziedzińców szpitala. Korytarz ten z odpowiednim poszerzeniem o charakterze poczekalni, oddzieli ruch pacjentów chodzących od personelu i pacjentów leżących. WSZ planuje również częściową zabudowę dziedzińca zachodniego, wraz z adaptacją i dostosowaniem nowo pozyskanych powierzchni i części istniejących pomieszczeń dla potrzeb SOR (powstać ma m.in. sala obserwacyjna, sala wstępnej intensywnej terapii, pomieszczenia socjalne).

W zeszłym roku szpital wojewódzki zlecił przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę i modernizację SOR. Opracowanie zakłada dostosowanie standardu pomieszczeń oraz korytarzy komunikacyjnych do obowiązujących przepisów prawa (w tym remont niektórych istniejących pomieszczeń). Planowana inwestycja polegała będzie także na wyposażeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w niezbędny sprzęt medyczny, dzięki czemu utworzone zostanie nowe, dodatkowe stanowisko intensywnej terapii w obszarze Wstępnej Intensywnej Terapii SOR (obecnie szpital dysponuje 2 takimi stanowiskami).

Na początku marca tego roku szpital wojewódzki zawarł, wartą blisko 278 tys. zł umowę, z firmą Bico Group z Warszawy, która w imieniu inwestora pełnić będzie funkcję inżyniera kontraktu przy realizacji tego zadania. Obowiązkiem firmy będzie m.in. kompleksowy nadzór inwestorski nad pracami budowlanymi. W zeszłym tygodniu WSZ ogłosił z kolei przetarg na wykonanie inwestycji. Potencji wykonawcy mają czas na złożenie swoich ofert do 2 czerwca. Wyłoniona firma wszystkie roboty będzie musiała ukończyć do 30 czerwca 2018 r. Realizacja zadania odbywać się będzie na czynnym obiekcie szpitalnym z częściowym wyłączeniem z użytkowania pomieszczeń oddziału. 

Koszt inwestycji oszacowano na prawie 8 mln zł. Zadanie zyskało dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł, ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 –2020. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Anna
  Piątek, 26.05

  Pozdrowienia dla Pani Małgorzaty T. :))

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.