Sobota, 21.05.2022, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

SOR szpitala wojewódzkiego czekają duże zmiany. Zniknie problem ciasnych korytarzy?

07.03.2016, 15:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
SOR szpitala wojewódzkiego czekają duże zmiany. Zniknie problem ciasnych korytarzy?
Fot. Ryszard Biel

Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala wojewódzkiego przy ul. Królewieckiej czeka przebudowa i modernizacja. Istniejący układ pomieszczeń SOR-u nie spełnia wymogów Ministerstwa Zdrowia, co może skutkować zerwaniem kontraktu przez NFZ. Najgorzej sytuacja wygląda na wąskim i ciasnym holu głównym oddziału, który kumuluje cały ruch zarówno pacjentów oczekujących na pomoc ambulatoryjną, jak i pacjentów wymagających resuscytacji czy też intensywnej terapii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu posiada w swoich strukturach Szpitalny Oddział Ratunkowy o łącznej powierzchni ok. 1288 m2. Zlokalizowany jest on głównie na niskim i wysokim parterze budynku pomocy doraźnej i traktu porodowego oraz budynku łóżkowym. W ramach SOR-u zakontraktowanych jest 12 łóżek (4 resuscytacyjne, 6 obserwacyjnych i 2 intensywnej opieki).

Mieszczące SOR budynki powstały w latach osiemdziesiątych i dziś nie spełniają już wszystkich wymogów stawianych tego typu obiektom. Głównym problemem ich obecnego układu jest brak rozdziału ruchu pacjentów oczekujących na pomoc ambulatoryjną, od pacjentów wymagających resuscytacji czy też intensywnej terapii. Całość komunikacyjna skupiona jest w jednym korytarzu o szerokości nieco ponad 2 m, który stanowi jednocześnie poczekalnię pacjentów ambulatoryjnych. Sytuacja ta sprawia kłopoty w prawidłowym funkcjonowaniu szpitala.

Rozwiązaniem problemu ma być rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, która zakłada budowę dodatkowego korytarza w jednym z dwóch wewnętrznych dziedzińców szpitala. Korytarz ten z odpowiednim poszerzeniem o charakterze poczekalni, oddzieli ruch pacjentów chodzących od personelu i pacjentów leżących.

Gotowa jest już dokumentacja budowlana i wykonawcza tej inwestycji. Przewiduje ona realizację zadania w dwóch częściach. Pierwsza dotyczy budowy wspomnianego już dodatkowego korytarza komunikacyjnego i windy łóżkowej w wewnętrznym dziedzińcu wschodnim. Projekt zawiera także plany częściowej zabudowy dziedzińca zachodniego, wraz z adaptacją i dostosowaniem nowo pozyskanych powierzchni i części istniejących pomieszczeń dla potrzeb SOR (powstać ma m.in. sala obserwacyjna, sala wstępnej intensywnej terapii, pomieszczenia socjalne). Druga część zadania  dotyczy z kolei przebudowy i modernizacji części istniejących pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (nieujętych w pierwszej części inwestycji).

Inwestycja jest w tej chwili na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Jej rozpoczęcie uwarunkowane jest zdobyciem środków zewnętrznych na ten cel. Wojewódzki Szpital Zespolony na realizację zadania planuje pozyskać dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Kapitan Żbik
  Poniedziałek, 07.03

  Dopiero teraz? A co robiłą wcześniej baba w laczkach przez 3 kadencje?

 2. 2
  0
  ~ prześmiewca
  Poniedziałek, 07.03

  Martwią się o szerokość korytarza , który nie spełnia ministerialnych norm, ale ani słowa o pracujących tam lekarzach - którzy też w większości mają problem delikatnie mówiąc z normami. Poczynając od norm wagowych heehee.. a na normach zawodowych kończąc.....

 3. 3
  +4
  ~ dwa miasta
  Poniedziałek, 07.03

  Teraz widzimy jak jest są dwa równorzędne miasta Elbląg i olsztyn - BZDURY i kłamstwo.olsztyn buduje wszystko od nowa nawet szpitale a w Elblągu widzimy jaki jest cyrk.Mamy posłów i senatorów i tego nie widzą.

 4. 4
  +3
  ~ Jamaleg
  Wtorek, 08.03

  Ciekawe co za ,, geniusz " zezwolil na uruchuchomienie poradni chirurgicznej dla dzieci i ortopedycznej dla dzieci w tym osobnym budynku na terenie szpitala na zeromskiego. W miejscu gdzie z zalozenia przychodza ludzie z dysfunkcja ruchowa tzn urazami wystawiono w poradni dla dzieci 6 krzeselek ☺ tak szesc !!! Wszyscy tlocza sie jak w sredniowieczu ,masakra korytaz ma chyba niecaly metr szerokosci . Co NFZ na to ? Ten budynek nie spelnia chyba zadnych norm a nadaje sie co najwyzej na magazyn lub biura .

 5. 5
  +3
  ~ Rodzic
  Wtorek, 08.03

  W tej poradni dla dzieci na zeromskiego ostatnio mali pacjenci przyjmowani po dwuch tzn jeden wchodzi i odrazu ma przejsc z boku do zabiegowego a kiedy juz jest zdjety opatrunek a przed zalozeniem drugiego do gabinetu wpuszczaja drygie dziecko . co na to nfz

 6. 6
  +1
  ~ Nieznany
  Wtorek, 08.03

  Do Rodzic - naucz się pisać sieroto - bo robisz błędy - szkoła podstawowa ci się kłania.

 7. 7
  +1
  ~ zeus
  Wtorek, 08.03

  A co takiego buduje ten Olsztyn? Chyba tylko linie tramwajowe, które rozwalają całe miasto. Bo olsztyńskie szpitale, z tego co wiem, powstały w podobnym okresie, co szpital zespolony w Elblągu i tak samo borykają się z wiecznymi remontami i przebudowami (wojewódzki, miejski, psychiatryczny). Przepisy są nieubłagane i nie ma od nich odstępstwa.

 8. 8
  +1
  ~ historyk
  Wtorek, 08.03

  A co nie wiecie na czym polega centralizacia władzy?! Kasa idzie nie do Elbląga z pewnością. Tak było już w średniowieczu i nic się nie zmieniło. Marzę o dziesięcinie , bo teraz zabierają 65% a do nas wraca ochłap.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.146947145462