Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kolejne odwołanie w sprawie budowy torowiska na 12 Lutego. Rozpoczęcie inwestycji wstrzymane

06.03.2017, 14:00:53 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejne odwołanie w sprawie budowy torowiska na 12 Lutego. Rozpoczęcie inwestycji wstrzymane

W tym tygodniu rozpocząć się miały pierwsze prace związane z budową torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego. Wiadomo już jednak, że roboty nie zaczną się. Miasto wstrzymało rozpoczęcie inwestycji. Powodem jest złożone przez Urząd Zamówień Publicznych do elbląskiego sądu odwołanie, dotyczące przetargu na wyłonienie wykonawcy tego zadania. - Czekamy na rozstrzygnięcie tej sprawy - tłumaczy elbląski Magistrat. 

Przypomnijmy, że Miasto pod koniec zeszłego roku wybrało w przetargu wykonawcę tego dużego zadania. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ZUE S.A. Spółka z Krakowa zaproponowała, że zrealizuje inwestycję za 10 mln 279 tys. 260 zł. Od decyzji urzędników wpłynęło jednak odwołanie. Złożyła je druga najwyżej oceniona w przetargu firma TOR-KRAK z Krakowa (jej oferta była droższa o 190 tys. zł). Odwołanie wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej 27 grudnia, a decyzja w jej sprawie zapadła już 5 stycznia. KIO postanowiło odrzucić odwołanie, co dało Miastu zielone światło na podpisanie umowy z wybranym wykonawcą. Do zawarcia umowy z firmą ZUE doszło 27 stycznia. Podczas uroczystego podpisania wykonawca zapowiedział, że pierwsze prace chciałby zacząć tuż po ustąpieniu zimy. 

Jeżeli tylko pogoda pozwoli, pod koniec lutego planujemy rozpocząć prace w terenie. Termin 30 września 2017 r. to dużo i mało czasu. Patrząc na to, że trzeba to podzielić na etapy, żeby miasto było cały czas przejezdne i można było utrzymywać komunikację, to jest to zadania ambitne

- przyznał pod koniec stycznia Marcin Wiśniewski, wiceprezes firmy ZUE.

Jak udało nam się ustalić, budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego miała ruszyć jeszcze w tym tygodniu. Wykonawca otrzymał jednak z elbląskiego ratusza polecenie, by wstrzymać się z robotami. Powodem jest odwołanie, jakie Urząd Zamówień Publicznych złożył w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę tej inwestycji. 

Czekamy na rozstrzygnięcie tej sprawy. Odwołanie UZP ma zostać rozpatrzone 15 marca w Sądzie Okręgowym w Elblągu

- przekazał nam Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. 

Do tego czasu inwestycja na pewno nie ruszy z miejsca. Wybrany wykonawca uspokaja jednak, że nie powinno to wpłynąć na termin oddania do użytku nowej trasy tramwajowej. 

Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac w każdej chwili. Czekamy już tylko na zielone światło od Miasta. W przypadku, gdy je otrzymamy w pierwszej kolejności przystąpimy do robót na ul. Grota Roweckiego. W ramach pierwszego etapu wykonamy odcinek między już istniejącymi torami a skrzyżowaniem z ul. 12 Lutego. Wówczas wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu polegające na zamknięciu pasów wewnętrznych na obu nitkach jezdni. Harmonogram zakłada, że w kwietniu wejdziemy na skrzyżowanie ulic 12 Lutego z Grota Roweckiego i Armii Krajowej. Na wakacje planujemy natomiast rozpoczęcie prac na skrzyżowaniu ulic 12 Lutego - Nowowiejska - Teatralna

- zapowiada Krzysztof Rabiej, kierownik kontraktu z firmy ZUE.

W zakres planowanych na ten rok robót wejdzie m.in. budowa odcinka torowego o długości 900 m z przebudową dwóch skrzyżowań ulic 12 Lutego, Grota Roweckiego i Armii Krajowej, a także 12 Lutego, Królewiecka, Teatralna, Nowowiejska i Płk. Dąbka. Krakowska firma zajmie się również budową i przebudową sygnalizacji świetlnych oraz oznakowania poziomego i pionowego z docelowym projektem organizacji ruchu drogowego. W ciągu torowiska znajdować się będą cztery przystanki tramwajowe. Przebudowana zostanie też stacja prostownikowa przy ul. Szpitalnej, która jest niezbędna do zasilania tramwajów, które będą poruszały się po nowej linii.

Budowa torowiska i trakcji w ulicach 12 Lutego i Grota Roweckiego została dofinansowana w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wysokość dofinansowania wynosić będzie 9,4 mln zł. Łącznie całe zadanie pochłonie 13,5 mln zł. Elblążanie nową linią tramwajową powinni pojechać już w październiku br. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ paszli won
  Poniedziałek, 06.03

  Referendum i pa.Nastena wpadka za wpadką najpierw tor łyżwiarski teraz tory tramwajowe.CZY WRESZCIE mieszkańcy przejżą na oczy i pogonią wszystkich z UM i Prezydenta.

 2. 2
  +11
  ~ obiecali
  Poniedziałek, 06.03

  Pogoda była w lutym i jest w marcu-mrozu nie ma a na placu budowy torowiska wiatr hula.Tak samo pogoda była a betonu nie lali na tym torze wrotkarskim.

 3. 3
  +4
  ~ ano
  Poniedziałek, 06.03

  to z tym mostem na Zatorze też tak będzie budują w myślach.Cieniasy i tyle do gnoju a nie na urzędy.

 4. 4
  +21
  ~ okon
  Poniedziałek, 06.03

  Jaki jest cel budowy nowego torowiska jak miasto nie jest w stanie kupić nowych tramwaj ,gdyż olsztyn sobie wszystko grabi i kupuje następne nowe tramwaje ,ale cóż kto z naszych włodarzy by pogroził paluszkiem że chyba nie tak powinno być???,nikt bo się darmozjady boją o swoje stołeczki ,że olsztynek czystki zrobi na stanowiskach ,wasali olsztynskich rozliczymy już niedługo.Elbląg to Pomorze.

 5. 5
  --5
  ~ ja
  Poniedziałek, 06.03

  Pieniądze wywalone w błoto. Czy ktoś zrobił analizy i zapytał mieszkańców że to torowisko jest w tym miejscu potrzebne? czy to tylko "widzimisię" urzędu? Brak nowego taboru po Elblągu jeździ skansen a lekką ręką wydaje się miliony na torowisko które co ma ułatwić, dojazd gdzie? Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze i nie odpowiada za czyny.

 6. 6
  +15
  ~ Maruda
  Poniedziałek, 06.03

  Do-paszli won,obiecali,ano,okon,ja-Jesteście idiotami do n/potęgi.Nic nie wiecie a smarujecie te wymiociny.Totalne ELBLĄGI,dresiarze!!!Szkoda Pisac!!!

 7. 7
  --9
  ~ zez
  Poniedziałek, 06.03

  Slonina i jego zastepca uwielbiają tramwaje , także puste , bez pasażerów. A swoją droga to Elbląg nie ma szczęścia do szybkich inwestycji . teraz czekam do czerwca ,bo na polowę roku zapowiedziano rozpoczęcie budowy wieżowca na Nowowiejskiej .

 8. 8
  +4
  ~ asd
  Wtorek, 07.03

  DO ~ paszli won: Czy ty umiesz czytac tekst ze zrozumieniem czy tez nie? Gdzie widzisz tutaj wine miasta w tym temacie?

 9. 9
  0
  ~ mius
  Wtorek, 07.03

  Czy te stare tramwaje będą w stanie podjechać pod ulicę 12-go lutego ?

 10. 10
  --1
  ~ maruda i asad
  Wtorek, 07.03

  czy wy jesteście z UM bo po komentarzu tak wynika.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96381378173828