Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Stanicę Wodną w Nadbrzeżu czeka inwestycja za 8 mln zł. Po rozbudowie przyjmie dwa razy więcej jachtów

27.02.2017, 10:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Stanicę Wodną w Nadbrzeżu czeka inwestycja za 8 mln zł. Po rozbudowie przyjmie dwa razy więcej jachtów
Tak wyglądać ma po rozbudowie Stanica Wodna w Nadbrzeżu (autorem wizualizacji do koncepcji jest biuro projektowe Euro-Projekt Grzegorz Latecki)

Dawniej należała do Ministerstwa Obrony Narodowej, a od kilku lat jest w rękach powiatu elbląskiego. Po modernizacji w 2014 r. uruchomiono na jej terenie przystań morską. Mowa o Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, która w każdym sezonie letnim jest oblegana przez turystów i żeglarzy. Jej właściciel - Starostwo Powiatowe w Elblągu już myśli o jej rozbudowie. Jeżeli uda się pozyskać środki, miejsce to ma wzbogacić się o nową infrastrukturę do cumowania, przechowywania oraz obsługi jednostek pływających. Powstać mają także cztery nowe budynki, w tym obiekty obsługi turystycznej i Bosmanatu. 

Teren, na którym znajduje się stanica w Nadbrzeżu został przejęty przez powiat elbląski w 2011 r. W maju 2014 r. oficjalnie otwarto w tym miejscu małą ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną dla żeglarzy. Dzięki pozyskanym środkom unijnym, za niecałe 1,4 mln zł wyremontowano wszystkie istniejące obiekty: budynek główny mieszczący bosmankę i cztery domki letniskowe. Wybudowano także dwie wiaty rekreacyjne oraz wyposażono plac zabaw i boisko. Wykonano również ciągi piesze i parking na samochody osobowe oraz autokary. W ramach inwestycji wykonano też niewielki pomost pływający z trapem oraz rampę slipową do wodowania niewielkich jednostek pływających. Ponadto stanica została wyposażona w nowy sprzęt pływający. 

Nowoczesna infrastruktura co roku przyciąga latem wielu miłośników sportów wodnych. W związku z dużą popularnością obiektu, Starostwo Powiatowe w Elblągu już planuje jego rozbudowę. W zeszłym roku powstał projekt koncepcyjny powiększenia przystani Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu m.in. o nową infrastrukturę do cumowania, przechowywania oraz obsługi jednostek pływających. Dzięki rozbudowie ilość miejsc do cumowania jednostek pływających zwiększy się z 30 do 75 jachtów o długości od 8 do 12 m. Pod tym kątem poszerzony zostanie istniejący basen, na którym zaprojektowano trzy pomosty pływające. Co ważne, ze względu na występującą na tym obszarze amplitudę poziomu lustra wody (różnica na poziomie 2,5 m), pomosty będą miały możliwość ruchu w pionie. Ponadto bezpieczeństwo użytkowania projektowanej infrastruktury zwiększy zastosowanie tzw. y-bomów (odnóg cumowniczych).Inwestycja obejmować będzie swoim zakresem również budowę zespołu czterech budynków uzupełniających istniejącą zabudowę przystani. Każdy z budynków zostanie posadowiony na poziomie 2 m nad poziomem morza, co ma zminimalizować skutki występowania wyższego poziomu wód Zalewu Wiślanego. Podniesiony o 40 cm do poziomu 1,8 m n.p.m., zostanie również cały teren planowanej inwestycji.

W ramach rozbudowy stanicy przewidziano m.in. wzniesienie nowego, piętrowego budynku Bosmanatu, w którym mieścić się będzie biuro Bosmana, zaplecze sanitarne dla żeglarzy, pomieszczenia siedzib lokalnych klubów żeglarskich oraz pomieszczenia magazynowe niewielkiego sprzętu żeglarskiego. Kolejnym nowym obiektem będzie budynek magazynowy sprzętu żeglarskiego. Zaplanowano też realizację dwóch budynków obsługi turystycznej z pomieszczeniami schroniska, służącymi obsłudze turystyki wodnej podczas regat i zawodów. Korzystanie z pomieszczeń z sanitariatami dystrybutorów wody i prądu oraz pompy do odbioru nieczystości, odbywać się ma za pomocą kart pre-paid. Zadanie obejmuje także projekt zagospodarowania terenu z uzbrojeniem.

Planowana inwestycja stanowi istotny element rozwoju infrastruktury turystycznej na Zalewie Wiślanym w tym rejonie, szczególnie w świetle planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Ponadto nowa infrastruktura pozwoli na poszerzenie oferty kształcenia przyszłych żeglarzy, dzieci i młodzieży

- czytamy w koncepcji rozbudowy stanicy w Nadbrzeżu. 

Szacuje się, że cała inwestycja może pochłonąć około 8 mln zł. Elbląskie Starostwo 90% środków na jej realizację planuje pozyskać z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 (konkurs ma ruszyć jesienią br.)

Do złożenia wniosku o dofinansowanie konieczne jest jednak posiadanie dokumentacji projektowej. Ta wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowa jeszcze w tym roku. Powiat elbląski właśnie ogłosił przetarg na opracowanie projektu rozbudowy Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu. Wyłoniona firma na jego przygotowanie będzie miała 30 tygodni od daty podpisania umowy. W przypadku pozyskania funduszy realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2018-2019. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) autorem koncepcji jest biuro projektowe Euro-Projekt Grzegorz Latecki


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Do Pomorskiego
  Poniedziałek, 27.02

  Super. Gdy zacząłem czytać artykuł, to wiedziałem, że na pewno to nie będą pieniądze wojewódzkie. Olsztyn wszystko łupie. Ostatnio Zarząd Województwa dał im kasę na 4 nowe tramwaje.

 2. 2
  +9
  ~ Bystrzak
  Poniedziałek, 27.02

  Super! Uwielbiam to miejsce!

 3. 3
  0
  ~ GR
  Poniedziałek, 27.02

  To może niech znajdą pieniądze na modernizację Bryzy.

 4. 4
  --4
  ~ Chory kraj
  Poniedziałek, 27.02

  Znowu poj.... budują za publiczne mariny dla bogatych bo budulki nie mają gdzie cumować jachtami

 5. 5
  0
  ~ dax
  Poniedziałek, 27.02

  Dla kogo jest lub bedzie fucha kapitana portu?

 6. 6
  0
  ~ j23
  Wtorek, 28.02

  już widzę jak pióra stroszy jeden gość - prywaciarz za publiczne pieniądze- i spadochron dla byłych ........

 7. 7
  0
  ~ Piotr
  Czwartek, 02.03

  Teren po zachodniej stronie przystani to obecnie sezonowa przystań JachtKlubu Elbląg. Czy JK Elbląg będzie tam nadal gospodarzem?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0511000156403