Środa, 25.05.2022, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Szpital przy Komeńskiego chce się rozbudować. Za kilkadziesiąt milionów powstać ma blok operacyjny

01.03.2016, 08:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Szpital przy Komeńskiego chce się rozbudować. Za kilkadziesiąt milionów powstać ma blok operacyjny
Jeden z dwóch wariantów zakłada, że nowy blok operacyjny powstanie w miejscu obecnych garaży (Fot. Ryszard Biel)

Elbląski Szpital Specjalistyczny przy ul. Komeńskiego powoli przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji. Władze dawnego szpitala wojskowego planują rozbudować swój obiekt poprzez dobudowę nowego bloku operacyjnego ze stanowiskami opieki pooperacyjnej oraz centralną sterylizatornią. Zadanie, w zależności od obranego wariantu, miałoby kosztować w granicach od 18 do 27 mln zł. Realizacja inwestycji może dojść do skutku tylko w przypadku połączenia dwóch miejskich szpitali. Drugim warunkiem jest pozyskanie na ten cel środków unijnych.

Dyrekcja Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego nie ustaje w wysiłkach związanych z rozwojem swojej bazy, a co za tym idzie z polepszeniem świadczonych przez siebie usług medycznych. Przed trzema laty budynek szpitala przeszedł kompleksową termomodernizację (jej koszt to 5,2 mln zł). W tym roku na potrzeby Dziennego Oddziału Psychiatrycznego zaadaptowane zostanie poddasze budynku dawnej pralni. Kolejną dużą inwestycją ma być rozbudowa głównego budynku szpitala poprzez dobudowanie nowego bloku operacyjnego ze stanowiskami opieki pooperacyjnej oraz centralną sterylizatornią.

Obecny, składający się z trzech sal zabiegowych, blok operacyjny posiada stare, w znacznym stopniu zużyte i zbyt energochłonne urządzenia. Należy więc dostosować go do obecnych wymogów stawianych tego typu obiektom pod względem funkcjonalno – użytkowym i sanitarnym. W związku z tym konieczne będzie przeniesienie go do nowych pomieszczeń, które znajdować się mają w dobudowanym do istniejącego obiektu szpitalnego budynku.

Elbląski Szpital Specjalistyczny przygotował dwa warianty jego realizacji, które różnią się lokalizacją i ilością kondygnacji bloku operacyjnego. Pierwsza z nich zakłada, że nowy budynek stanąłby od strony ogrodu i parku znajdującego się przy szpitalu. Parterowy obiekt byłby połączony z istniejącym blokiem szpitalnym trzy kondygnacyjnym łącznikiem z dwiema windami. Na jednym poziomie znalazłyby się blok operacyjny z pięcioma salami zabiegowymi, zaplecze, stanowiska wybudzeń pooperacyjnych i centralna sterylizatornia. Powierzchnia użytkowa obiektu miałaby wynieść 2267 m2.

Drugi wariant zakłada z kolei, że nowy budynek stanąłby w miejscu przeznaczonych do rozbiórki garaży, parkingu i istniejącej dwukondygnacyjnej przybudówki przy segmencie „C” istniejącego bloku szpitalnego. Obiekt miałby składać się z dwóch kondygnacji i przylegać bezpośrednio do budynku szpitala. Jego parter zająć miałaby sterylizatornia, a piętro blok operacyjny. Powierzchnia użytkowa obiektu to 2168 m2.

Koszt budowy nowego bloku operacyjnego, w zależności od wariantu, oszacowano na 18 do 27 mln zł. Środki na ten cel pochodzić mają z Unii Europejskiej. To właśnie od ich pozyskania zależy, czy inwestycja dojdzie do skutku. Aby zdobyć unijne dofinansowanie konieczne jednak będzie połączenie obu miejskich szpitali przy ul. Komeńskiego i Żeromskiego. Jeden z modeli konsolidacji obu szpitali zakłada bowiem, że po połączeniu szpital miejski przejąłby odziały niezabiegowe, natomiast szpital specjalistyczny oddziały zabiegowe. Wówczas niezbędne będzie zmodernizowanie bloku operacyjnego w szpitalu przy Komeńskiego.

W przypadku połączenia szpitali oraz pozyskania środków unijnych, budowa bloku operacyjnego mogłaby rozpocząć się w 2017 r. Chcemy być przygotowani na taką ewentualność. Mamy już gotowy program funkcjonalno - użytkowy dla tej inwestycji. W Urzędzie Miejskim złożyliśmy także wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia i wniosek o warunki zabudowy. Gdy będzie zielone światło dla tej inwestycji, konieczne będzie już tylko wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy robót

- informuje Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ koniecpolski
  Wtorek, 01.03

  Przede wszystkim stworzyć normalny, ogólnodostępny parking dla przyjezdnych na badania, zbiegi, odwiedziny itp.

 2. 2
  --2
  ~ szkola
  Wtorek, 01.03

  http://expresselblag.pl/2016/02/nekany-przez-rowiesnikow-15-latek-odebral-sobie-zycie-dyrekcja-gimnazjum-nr-2-wprowadza-cenzure/

 3. 3
  --4
  ~ super sprawa
  Wtorek, 01.03

  Jest kasa dla olsztyna by budował wszystkie szpitale od nowa to MA BYĆ kasa dla Elbląga by powstawały obiekty szpitalne.Szpital na ul.Komeńskiego wart jest kasy.Szpital na ul.Żeromskiego powinien być tylko przychodnią a powinien w Elblągu być wybudowany NOWY BUDYNEK SZPITALNY i powinny być wszystkie oddziały których nie ma w Elblągu.NADAL Elblążanie muszą jechać do olsztyna by się leczyć a DLACZEGO????.Wyprowadzić trzeba te wszystkie samochody które są na terenie szpitala ul.Komeńskiego.W ogóle wszystkie szpitale wolne od aut są parkingi.ALBO SZPITAL albo zakłócanie spokoju i smród .Samochody nawet zajmują chodniki,trawniki.A MOŻE POŁÓŻMY JE DO ŁÓŻEK.

 4. 4
  --5
  ~ koala
  Wtorek, 01.03

  Może by wykorzystac to co macie ,przeciez to olbrzymi szpital z pustymi blokami od ul Sadowej.Wam potrzeba porządnego gospodarza a potem dyrektora do spraw lecznictwa.

 5. 5
  --2
  ~ kołki
  Środa, 02.03

  minusujcie wpisy dalej i dalej jedżcie do olsztyna by się leczyć na cmentarzu.

 6. 6
  +3
  ~ GRIZZLY
  Środa, 02.03

  Rzekomo puste powierzchnie szpitalne od strony ul. Sadowej to oddziały psychiatryczne szanowny KOALA . Czytając Twój nieodzwierciedlający prawdy wpis odnoszę wrażenie, że nadajesz się na pierwszego pacjenta tego oddziału .

 7. 7
  0
  ~ pampi - ZAWADA
  Środa, 02.03

  Jak chce szpital były wojskowy pozyskać pieniądze unijne w przypadku połączenia się z zadłużonym na Żeromskiego ? Zwiększyć zadłużenie ewentualnej nowej placówki ?? Ryzykowne i może nieopłacalne .

 8. 8
  +1
  ~ ratownik
  Środa, 02.03

  Pampi - tak się składa, że Komeńskiego też jest już zadłużony. Fajnie było jak MON dorzucał kasę. Na wolnym rynku bez dofinansowania nie dali rady

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1119191646576