Sobota, 26.11.2022, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Szpitale na Żeromskiego i Komeńskiego zostaną połączone. Powód: Zła sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego

17.02.2016, 21:27:08 Rozmiar tekstu: A A A
Szpitale na Żeromskiego i Komeńskiego zostaną połączone. Powód: Zła sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego
fot. Adrian Sajko

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się dziś (17.02.2016) oraz wczoraj z załogami elbląskich szpitali miejskich. Celem spotkań było przekazanie pracownikom obu placówek informacji o aktualnej sytuacji oraz propozycji dalszego funkcjonowania obu szpitali.

- Poprosiłem Państwa o to spotkanie, aby mieli Państwo pełną, rzetelną wiedzę na temat tego co dzieje się w naszych szpitalach. Jest wiele tematów, które powodują, że powinniśmy rozmawiać na temat tego, co dalej z naszymi placówkami. Od lipca ubiegłego roku wraz z dyrektorami naszych szpitali intensywnie pracowaliśmy i na podstawie przeprowadzonych analiz przygotowana została propozycja połączenia obu placówek – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

Prezydent zaznaczył, że głównymi argumentami przemawiającymi za takim rozwiązaniem i podjęciem działań  jest: pogarszająca się sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego, obowiązek dostosowania pomieszczeń i urządzeń podmiotów leczniczych do nowych  standardów określonych rozporządzeniem Ministerstwa, których spełnienie będzie  wymagane do prowadzenia dalszej działalności leczniczej. Trzecim bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowywana mapa potrzeb zdrowotnych w Polsce, uwzględniających specyfikę potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych. Znalezienie się na niej zwiększy możliwość pozyskania dla szpitala funduszy unijnych.

Należy również wspomnieć, że połączenie obu placówek spowoduje powstanie silnego podmiotu, który będzie konkurencyjny dla innych szpitali. Tym samym będzie miał szanse na wyższy kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia, co ułatwi pacjentom miejskich szpitali dostęp do usług medycznych.

- Te propozycje, które wypracowaliśmy zostały zaopiniowane przez NFZ oraz zewnętrzną firmę konsultingową. Obie te opinie potwierdzają zasadność wzmocnienia szpitali poprzez ich połączenie. Co jednak najważniejsze połączenie to nie spowoduje zwalniania pracowników. Zatrudnienie w zakresie „białego personelu” nie ulegnie zmianie. Wśród kadry pozamedycznej natomiast zmniejszenie etatów odbywać się będzie jedynie poprzez przechodzenie na emerytury lub wygaszanie umów na czas określony. Dotyczy to 15,3 etatów. – zaznaczał Prezydent.

Jak wielokrotnie podczas spotkania z załogami podkreślał  Prezydent, przedstawiona koncepcja jest propozycją, która rozpoczyna dyskusję na temat dalszych losów obu szpitali. Szczegóły i konkretne rozwiązania opracowane zostaną przez zespół, który jutro powołany zostanie Zarządzeniem Prezydenta. W jego skład wejdą członkowie Rad Społecznych obu placówek, przedstawiciele załogi, związków zawodowych oraz Urzędu Miejskiego.

 

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Zatroskana
  Środa, 17.02

  Szpital na Zeromskiego to obecnie 16 mln wymagalnych zoobowiazan w kazdej chwili komornik moze zajac konta tej placowki. Dyrekcja tego szpitala nie ma bladego pojecia o zarzadzaniu. Brawo dla Prezydenta za prawdziwa probe przeprowadzania restrukturyzacji. Zwiazki zawodowe moga krzyczen na potege, ale prawa ekonomii sa nieublagane. Do tego Szpital nie posiada zadnej infrastruktury, ktora umozliwia dalsze funkcjonowanie, szczegolnie oddzialow zabiegowych, takich jak ortopedia, czy chirurgia dziecieca - blok operacyjny nie spelnia zadnych wymogow, brak tomografu, rezonansu magnetycznego, nie ma nawet porzadnej izby przyjec. Lekarze tego szpitala i tak dokonuja cudow leczac w tych warunkach. Plan naprawczy to ostatnia deska ratunku przed zblizajaca sie katastrofa, a dluzsze zaklinanie rzeczywistosci i zamykanie oczu przez pania dyrektor Lech to kompletna utopia!!!! Dlacżego nikt nie rozliczy tej pani z jej nieudolnych poczynan??!?

 2. 2
  +15
  ~ wróżbita
  Czwartek, 18.02

  Było to do przewidzenia. Odwołując poprzednią dyrektor z prawdziwego zdarzenia, mająca pomysł na szpital, - a przywracając "wróżkę" do pracy Prezydent Wilk przewidział efekty, skazał szpital na straty. DOBRA ZMIANA brawo, brawo. Tylko ludzi żal, -,- Tylko ludzi żal!!!! Cóż głupota nie zna granic. Tylko dlaczego my wszyscy mamy za to płacić?

 3. 3
  +3
  ~ benek
  Czwartek, 18.02

  szkoda że jest napisane o które to dwa szpitale chodzi.???

 4. 4
  +6
  ~ kret
  Czwartek, 18.02

  zakazać konowałom prywaty na państwowym sprzęcie i w godzinach pracy, to i kasa się znajdzie

 5. 5
  0
  ~ Nic dobrego ...
  Czwartek, 18.02

  Tak jeden sobie szpital radzi to nie szkodzi , pociągnie go na dno ...drugi . Chyba , że miasto długi Szpitala Miejskiego spłaci a.. nie spłaci . Będzie jabłko zgniłe do połowy aż w końcu zgnije do końca ....bo NFZ to niewiarygodna instytucja , raz płaci za usługi , raz nie . Sprywatyzować Miejski , jedyne rozwiązanie aby nie zepsuć tego co jest jeszcze dobre , czyli byłego wojskowego .

 6. 6
  0
  ~ Wieczne zwalnianie - Elbląg .
  Czwartek, 18.02

  Dotyczy to 15,3 etatów. – zaznaczał Prezydent czyli kolejni bezrobotni . Nie udało się w Ratuszu , to spróbujemy w szpitalach ? Polityka walki z bezrobociem w mieście , odbierać ludziom pracę . Zamiast skutecznie przeorganizować . Widać , że nie zależy Panu na następnej kadencji . Da się ...zrobić w końcu wystarczy aby zabrakło poparcia .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87205600738525